Nowe centrum psychiatrii w Białymstoku. Zacznie działać w drugiej połowie roku
Zakończyła się budowa centrum psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Ruszy w drugiej połowie roku. Jako pierwszych obsłuży pacjentów dorosłych.

Po trzech latach od podpisania listu intencyjnego w sprawie budowy centrum, zakończyła się jego budowa. Nowoczesny budynek centrum psychiatrii ma trzy kondygnacje. Powstał w sąsiedztwie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) i Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego (UDSK).
Najpierw pacjenci dorośli, potem dzieci
W centrum znajdzie się nowy, nieistniejący dotąd w Podlaskiem dzienny oddział opieki psychiatrycznej, będzie przeniesiony ośrodek dzienny działający przy UDSK, poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci. Z Choroszczy będzie przeniesiona Klinika Psychiatrii dla dorosłych.
Inwestycja – wraz z wyposażeniem – to koszt 40 mln zł.
Członek zarządu województwa podlaskiego odpowiedzialny za ochronę zdrowia Marek Malinowski przypomniał, że przyznanie dofinansowania na rzecz centrum psychiatrii było jedną z pierwszych decyzji zarządu województwa obecnej kadencji. Podkreślał, że inwestycja została zrealizowana dzięki dobrej współpracy wszystkich zaangażowanych stron: uczelni, rządu, samorządu, szpitali.
- Nie musimy przekonywać, jak potrzebna jest to inwestycja dla całego regionu, dla starszych i młodszych mieszkańców, jak olbrzymią potrzebą zdrowotną jest kwestia zapewnienia odpowiedniej opieki psychiatrycznej zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla osób dorosłych. Stoimy u progu zapełnienia bardzo istotnej, swego rodzaju czarnej dziury w systemie województwa podlaskiego - powiedział prorektor UMB ds. nauki i rozwoju prof. Marcin Moniuszko.
Psychiatrzy dziecięcy poszukiwani
Dyrektor UDSK prof. Anna Wasilewska zaznaczyła, że największym wyzwaniem jest skompletowanie kadry medycznej, bo brakuje psychiatrów dziecięcych. Obecnie pacjenci wymagający opieki psychiatrycznej są przyjmowani na szpitalnym SOR-ze, jest ich coraz więcej, przybywa osób z różnymi problemami, nie można im zapewnić w regionie opieki psychologiczno-psychiatrycznej – poza ośrodkiem dziennym.
- Jeżeli nam się uda znaleźć personel, znaleźć ludzi, którzy rozwiną to od początku, to myślę, że jest pewna nadzieja, żebyśmy za 2-3 lata funkcjonowali normalnie - dodała dyrektor Wasilewska.
Poinformowała, że na razie jest już zatrudniony ordynator oddziału, jest trzech psychiatrów leczących osoby dorosłe, którzy chcą się specjalizować w psychiatrii dziecięcej, są chętne do pracy pielęgniarki, jest jedna zatrudniona doktor - psychiatra dziecięcy. Są też trzy rezydentki z otwartą rezydenturą w Warszawie, mają pomóc białostockiemu centrum, przyjeżdżając na staże.
Nie powinno być problemów z personelem do leczenia pacjentów dorosłych - poinformował dyrektor szpitala USK prof. Jan Kochanowicz. W nowym centrum będą pracować specjaliści z obecnej Kliniki Psychiatrii w Choroszczy.
Zbudowane centrum jest nowoczesnym obiektem, co - jak podkreślił kierownik Kliniki Psychiatrii dorosłych UMB prof. Napoleon Waszkiewicz - jest bardzo ważną kwestią także w destygmatyzacji pacjentów psychiatrycznych, bo ważne są warunki, do których trafiają. Podkreślił że coraz więcej osób wymaga wsparcia psychicznego, psychiatrycznego, wpływa na to pandemia, czas konfliktów, większość osób w ciągu swego życia doświadcza różnych tego typu problemów, nie powinno się więc stygmatyzować psychiatrii.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Rocznie z opieki psychiatrycznej korzysta prawie 150 tys. dzieci. Lekarzy jest niecałe pół tysiąca
Źródło: Puls Medycyny