Nowa lista leków refundowanych. W projekcie m.in. terapia CAR-T
Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt obwieszczenia ministra zdrowia ws. wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na liście m.in. terapia CAR-T stosowana w ostrej białaczce limfoblastycznej u dzieci.
Ogłaszając projekt, Ministerstwo Zdrowia przekazało, że zgłaszanie ewentualnych uwag do wspomnianego projektu w wersji elektronicznej odbywa się wyłącznie poprzez adres e-mail: [email protected] do 19.08.2021 r. (czwartek) do godz. 17.00.

Do informacji zostały dołączone załączniki:
- Podstawy limitu: apteka
- Podstawy limitu: programy lekowe i chemioterapia
- Projekt załącznika do obwieszczenia
- Zmiany cen detalicznych i dopłat pacjenta
- Zmiany urzędowych cen zbytu i nowe produkty
Terapia CAR-T szansą dla dzieci chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną
W ogłoszonym projekcie znalazła się długo wyczekiwana terapia genowa - CAR-T. Leczenie to znalazła się w refundacji dla pacjentów w wieku do 25 lat z nawrotową/oporną ostrą białaczką limfoblastyczną (ALL) z komórek B.
Przypomnijmy, 3 sierpnia wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia ujawnił, że terapia CAR-T powinna znaleźć się na wrześniowej liście refundacyjnej, gdyż negocjacje z firmą były bardzo dobre i skuteczne.
Firma - jak podkreślił - bardzo chętnie przystała na warunki zaproponowane przez resort.
Terapia CAR-T (terapia genowa) to nowoczesna metoda leczenia ratująca życie dzieci i młodych dorosłych do 25. roku życia z ostrą białaczką limfoblastyczną z komórek B oraz dorosłych z chłoniakiem. Jest przygotowywana indywidualnie i podawana jednorazowo. Jej zadaniem jest wykorzystanie do walki z nowotworem układ odpornościowego pacjenta.
Decyzje w sprawie Replagal, Xtandi oraz Takhzyro jeszcze nie zapadły
Jednocześnie resort zdrowia poinformował, że nadal trwają prace nad ostatecznym kształtem decyzji, m.in. dla leków Replagal, Xtandi czy Takhzyro.
Pierwszy z tych preparatów, Replagal (agalzydazą alfa) to lek dedykowany pacjentom z chorobą Fabry’ego. Dwa lata temu Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o refundacji tej kosztownej terapii dla tej grupy chorych. Niestety refundacja obowiązuje wyłącznie do września tego roku.
Jak podkreślają pacjenci cierpiący na to schorzenie, terapia ta jest jedyną szansą na prowadzenie w miarę normalnego życia. Bez tego leczenia chorzy są skazani na powolne wyniszczanie organizmu, inwalidztwo i w rezultacie przedwczesną śmierć.
Z kolei lek Xtandi (enzalutamid) poszerzyłby wachlarz możliwości terapeutycznych leczenia opornego na kastrację raka gruczołu krokowego.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Mazowsze: we wrześniu ruszą darmowe szczepienia przeciw pneumokokom dla osób po 50. r.ż.
NFZ o wydatkach na refundację w pierwszym półroczu 2021 r. Skonsumowano blisko połowę budżetu
Źródło: Puls Medycyny