NIZP-PZH: od 1 stycznia do 15 sierpnia 1358 przypadków odry w Polsce
aktualizacja: 27-08-2019, 13:01
Od 1 stycznia do 15 sierpnia br. zanotowano w Polsce 1358 przypadków odry - wynika z meldunku Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. W tym samym okresie roku ubiegłego zarejestrowano 103 przypadki odry.
W całym 2018 r. w Polsce było – według danych NIZP-PZH – 339 przypadków odry, przy 63 w 2017 r.

iStock
Odra to ostra wirusowa choroba zakaźna. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową i przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej chorej osoby. Objawy choroby to gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa.
Dość częste są powikłania po odrze. Lżejsze to np. zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, a poważniejsze, m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Szczepienie jest jedynym znanym sposobem ochrony przed chorobą.
Kto jest narażony na zarażenie odrą? Czy szczepienia przeciw odrze trzeba powtarzać? Jakie są objawy odry i powikłania po tej chorobie? Na pytania odpowiada dr n. med. Paweł Grzesiowski, sekretarz Zespołu Ekspertów do Spraw Programu Szczepień Ochronnych.
PRZECZYTAJ TAKŻE: 10 ważnych pytań o odrę do dr. Pawła Grzesiowskiego
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: PAP