NIL także chce dofinansowania szkoleń językowych dla medyków z Ukrainy
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wskazuje, że w dodawanym przepisie art. 22i projektu ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy należy umożliwić ubieganie się o dofinansowanie szkoleń z języka polskiego dla obywateli Ukrainy również Wojskowej Izbie Lekarskiej oraz Naczelnej Izbie Lekarskiej.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zgłosiło uwagi do projektu ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Dotyczą one szkoleń językowych dla ukraińskich medyków, którzy chcieliby pracować w Polsce.
NIL pozytywnie o kursach językowych dla medyków z Ukrainy, ale ma uwagi
Prezydium pozytywnie ocenia dostrzeżenie przez projektodawcę potrzeby prowadzenia kursów z języka polskiego dla obywateli Ukrainy, którzy chcą uzyskać w Polsce uprawnienia do wykonywania zawodów medycznych.
Projekt przewiduje możliwość dofinansowania szkoleń organizowanych przez okręgowe izby lekarskie, pomijając jednak zarówno Wojskową Izbę Lekarską jak i Naczelną Izbę Lekarską.
Odnosząc się do szczegółowych rozwiązań zawartych w projektowanej ustawie Prezydium wskazuje, że w dodawanym przepisie art. 22i, należy umożliwić ubieganie się o dofinansowanie szkoleń z języka polskiego dla obywateli Ukrainy również Wojskowej Izbie Lekarskiej oraz Naczelnej Izbie Lekarskiej.
“Naczelna Izba Lekarska posiada duży potencjał szkoleniowy”
Jak podkreśla Prezydium NRL w swoim stanowisku do ustawy, Naczelna Izba Lekarska posiada duży potencjał szkoleniowy, dysponuje odpowiednią bazą szkoleniową i posiada doświadczenie w organizacji szkoleń dla lekarzy i lekarzy dentystów. Dlatego pominięcie w przedmiotowej regulacji Naczelnej Izby Lekarskiej oraz Wojskowej Izby Lekarskiej jest zupełnie niezrozumiałe i niezasadne – uważają władze samorządu.
Wątpliwości NRL budzi również przepis, który przewiduje, że obywatel Ukrainy może wziąć udział w maksymalnie trzech szkoleniach. Ograniczenie to jest niemożliwe do zweryfikowania przez organizatora szkolenia na etapie ubiegania się o dofinansowanie, czy na etapie zapisów na szkolenie - uważa Izba. “Należy zatem wyraźnie wskazać, że przekroczenie limitu trzech szkoleń nie może stanowić podstawy do zakwestionowania, czy cofnięcia dofinansowania” – czytamy w stanowisku Naczelnej Rady Lekarskiej.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Pakiety medyczne z Polski mają pomóc Ukrainkom w bezpiecznym porodzie
Źródło: Puls Medycyny