NIL: musimy zapewnić lekarzom z Ukrainy możliwość uzupełnienia kompetencji językowych
Przyznanie medykom z Ukrainy uprawnień zawodowych pozwalających na objęcie opieką pacjentów polskich powinno wiązać się z odpowiednią znajomością języka polskiego - podkreśla Naczelna Izba Lekarska.

Przyjęta 12 marca specustawa ws. pomocy dla Ukrainy zawiera szereg rozwiązań, które mają ułatwić zatrudnianie w polskim systemie ochrony zdrowia medyków z Ukrainy, w tym także lekarzy i lekarzy dentystów. W ocenie NIL taka pomoc jest zasadna, ale jedynie przy dbałości o bezpieczeństwo polskich chorych - a do tego niezbędne jest potwierdzenie znajomości języka przez Ukraińców.
Nauczyciel musi mówić po polsku, lekarz już nie?
Samorząd lekarski stoi na stanowisku, że przyznanie tym medykom uprawnień zawodowych pozwalających na objęcie opieką pacjentów polskich powinno wiązać się z odpowiednią znajomością języka polskiego.
“Niezrozumiałe jest, że ustawa umożliwia zatrudnienie osoby nieposiadającej obywatelstwa polskiego na stanowisku pomocy nauczyciela jedynie pod warunkiem znajomości języka polskiego, a jednocześnie pozwala na przyznanie prawa wykonywania zawodu lekarza i udzielanie świadczeń zdrowotnych polskim pacjentom osobie, która języka polskiego w ogóle nie zna. Przyjęte w ustawie rozwiązanie jest tym bardziej niezrozumiałe, że nie uwzględnia stanowiska rządu, które zostało wyrażone w rządowym projekcie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. W projekcie tym rząd planuje wprowadzenie jako przesłanki uzyskania warunkowego prawa wykonywania zawodu lekarza oraz warunkowego prawa wykonywania zawodu lekarza dentysty znajomości języka polskiego” - przypomina NIL w stanowisku opublikowanym 14 marca.
Ukraińscy lekarze, zanim nauczą się polskiego, mogą pomagać uchodźcom
Jak zaznacza samorząd lekarski, nie można wyjątkową sytuacją tłumaczyć zmian zmierzających do obniżenia standardów i bezpieczeństwa pacjentów. Tymczasem zdaniem NIL rozwiązania pomijające wśród warunków niezbędnych do uzyskania na terytorium Polski prawa wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty, konieczność znajomości języka polskiego są rozwiązaniami niebezpiecznymi dla lekarzy, pacjentów, ale również dla podmiotów leczniczych, które zatrudnią tych lekarzy.
“Wsparcie ze strony państwa polskiego dla uchodźców z Ukrainy wymagających opieki medycznej powinno opierać się na otoczeniu ich opieką medyczną zapewnianą z udziałem ukraińskich medyków – nawet tych, którzy nie znają języka polskiego. W dalszej kolejności wsparcie tych medyków, umożliwiające im leczenie polskich pacjentów, powinno polegać na zapewnieniu im możliwości uzupełnienia kompetencji językowych do takiego poziomu, w którym sprawowana przez tych lekarzy opieka nad pacjentem polskojęzycznym będzie bezpieczna” - podsumowuje NIL.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prawnik o zatrudnianiu medyków z Ukrainy: nie warto iść na skróty
NIL: medycy z Ukrainy mogliby pracować jako opiekunowie medyczni, zanim uzyskają uprawnienia
NIL organizuje kursy językowe dla polskich i ukraińskich lekarzy
Źródło: Puls Medycyny