NIL: dramatyczny poziom braku rentowności kontraktów stomatologicznych
Opieka stomatologiczna w systemie publicznym nadal jest nierentowna, więc kurczy się liczba gabinetów zawierających umowy z NFZ. Zmienić to miała nowa wycena procedur, która od miesięcy czeka na wdrożenie. Możliwość leczenia zębów w ramach ubezpieczenia zdrowotnego jest wyjątkowo iluzoryczna - zaznacza Naczelna Rada Lekarska.

Naczelna Rada Lekarska od lat alarmuje o niezwykle trudnej sytuacji, z jaką mamy do czynienia w opiece stomatologicznej finansowanej ze środków publicznych. Ta sprawia, że systematycznie maleje liczba placówek realizujących umowy z NFZ.
Pokutuje przekonanie, że “na zęby się nie umiera”
"Obecny wzrost kosztów prowadzenia działalności leczniczej pogłębił tylko dramatyczny poziom braku rentowności kontraktów stomatologicznych. W obliczu obecnych wyzwań, jakimi są pogarszająca się sytuacja finansowa wielu rodzin, jak też objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym uchodźców, znaczenie sprawnej opieki stomatologicznej wzrasta niepomiernie“ - czytamy w stanowisku samorządu lekarskiego.
NRL przypomina, że pojawiła się szansa na to, iż w końcu stawki te zostaną urealnione. Przez wiele miesięcy trwały prace na nad nową wyceną świadczeń stomatologicznych - proces zmian części taryf rozpoczął się 18 miesięcy temu - w efekcie czego są gotowe do wdrożenia opracowania Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji dotyczące:
- świadczeń chirurgicznych i periodontologicznych,
- wyceny wymiany wypełnienia amalgamatowego i świadczeń opracowania i wypełniania ubytków,
które również mogą być wdrożone po niezbędnych modyfikacjach.
Na poprawę finansowania czeka też ortodoncja
NRL zaznacza, że niezwłocznej interwencji wymaga również nierentowna i niewydolna przez to opieka ortodontyczna, jak też utrudniony dostęp do stomatologicznych zabiegów w znieczuleniu ogólnym.
Rada zwraca uwagę, że w efekcie braku oczekiwanych zmian w finansowaniu stomatologii na przestrzeni ostatnich lat liczba umów podpisywana przez NFZ na takie leczenie systematycznie spada. Oddziały Funduszu mają duży problem z zapewnieniem opieki ortodontycznej.
W 2021 roku ogłoszono 439 postępowań w sprawie zawarcia umów w rodzaju leczenie stomatologiczne. Udało się rozstrzygnąć ok. 100. Część województw unieważniała konkursy, ponieważ nikt się do nich nie zgłaszał. Tak było m.in w Poznaniu, gdzie odwołano 18 konkursów na leczenie stomatologiczne.
“Płatnik rezygnuje z postępowań konkursowych i propozycjami kolejnych aneksów stara się zapewnić formalne pokrycie potrzeb opieki stomatologicznej. Należy wyraźnie podkreślić, że takie zabezpieczenie jest wyjątkowo iluzoryczne. Jeśli świadczeniodawcy nie odmawiają podpisywania tych aneksów, to jedynie z uwagi na perspektywę zmian w wycenach i skorzystają z przysługującego im prawa wypowiedzenia umowy, jeśli perspektywa ich wdrożenia będzie się oddalać. Toteż z liczby tak przedłużonych umów nie należy wyciągać żadnych wniosków, co do stopnia zabezpieczenia wzrastających potrzeb zdrowotnych w opiece stomatologicznej” - podsumowuje NRL.
PRZECZYTAJ TAKŻE: 30 zł za ekstrakcję zęba z NFZ. Koniec z leczeniem “na Fundusz”?
Źródło: Puls Medycyny