NIK wykryła podwójne finansowanie świadczeń w programach zdrowotnych
Jak wynika z kontroli NIK, za te same świadczenia udzielone 80 osobom zapłaciły i NFZ, i władze województwa łódzkiego. W jednej z kontrolowanych placówek zdrowotnych podwójne finansowanie dotyczyło ponad 63 proc. pacjentów korzystających z programu rehabilitacyjno-edukacyjnego.

Najwyższa Izba Kontroli wykryła przypadki finansowania tych samych świadczeń zdrowotnych z dwóch różnych źródeł. Sprawa wyszła na jaw przy okazji kontroli regionalnych programów polityki zdrowotnej w województwie łódzkim.
Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się projektom, które w badanym okresie realizował Łódzki Urząd Marszałkowski w ramach wybranych do kontroli dwóch regionalnych programów polityki zdrowotnej. Celem każdego z nich było utrzymanie i przedłużenie aktywności zawodowej co najmniej 10 proc. uczestniczących w nich pacjentów, szczególnie osób powyżej 50. roku życia.
Kontrola przeprowadzona przez NIK pokazała, że system zabezpieczeń przed podwójnym finansowaniem świadczeń zdrowotnych nie był w pełni skuteczny. Efektem tego były przypadki, w których łódzki oddział NFZ finansował świadczenia, za które już zapłaciły władze województwa w ramach regionalnego programu polityki zdrowotnej realizowanego przez urząd marszałkowski, głównie ze środków Unii Europejskiej.
Podwójne finansowanie świadczeń w dwóch placówkach medycznych
Nieprawidłowości w tym zakresie NIK stwierdziła w dwóch placówkach medycznych. W przypadku jednej z nich podwójne finansowanie dotyczyło ok. 63 proc. osób, które skorzystały z prowadzonego tam programu rehabilitacyjno-edukacyjnego dla pacjentów kardiologicznych. Za świadczenia udzielane w jego ramach płaciły władze województwa, jednak w sprawie 76 osób placówka wystąpiła o środki za wykonanie tych świadczeń także do łódzkiego NFZ – w sumie o ok. 5 tys. zł. W tej sprawie NIK złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa. W drugiej placówce medycznej, podwójne finansowanie dotyczyło czterech pacjentów korzystających z programu rehabilitacji leczniczej.
Osoby biorące udział w tym programie zobowiązywały się, że w tym samym czasie nie będą korzystać z takich samych świadczeń finansowanych przez NFZ. Kontrola przeprowadzona przez NIK pokazała, że również i w tym zakresie zastosowany system zabezpieczeń nie był w pełni skuteczny. W jednej z badanych palcówek medycznych z podwójnych świadczeń korzystało 15 osób zakwalifikowanych do projektu, w kolejnej trzy.
Izba zwraca uwagę także na inne nieprawidłowości stwierdzone w trakcie kontroli. Dotyczyły m.in. gromadzenia przez placówki medyczne dokumentacji na temat zrealizowanych celów programów leczniczych. NIK stwierdziła także pojedyncze przypadki, w których potwierdzono udział pacjentów w badaniach, testach, sesjach czy konsultacjach, mimo że jak wynika z dokumentów, w tym samym czasie pacjenci ci byli hospitalizowani w innej placówce.
Zalecenia pokontrolne - konieczne zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej
We wnioskach pokontrolnych znalazły się m.in. zalecenia dla ministra zdrowia. Chodzi między innymi o wpisanie do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej jako niezbędnego elementu, mechanizmu zabezpieczającego przed podwójnym finansowaniem świadczeń zdrowotnych. Jest też wniosek systemowy o przeprowadzenie kolejnych kontroli regionalnych programów zdrowotnych współfinansowanych ze środków unijnych pod kątem podwójnego finansowania.
ZOBACZ TAKŻE: NIK o porażce programu „Polskie Szwalnie”. Nie wyprodukowano ani jednej maseczki
Źródło: Puls Medycyny