Nietypowa przyczyna bólu za mostkiem [PRZYPADEK KLINICZNY]
Nietypowa przyczyna bólu za mostkiem [PRZYPADEK KLINICZNY]
- Olga Tymanowska
Bóle w klatce piersiowej u młodych osób, mimo że często mają charakter czynnościowy, jeżeli nawracają bądź dłużej się utrzymują, wymagają wnikliwej diagnostyki. Zwłaszcza jeśli wystąpią po implantacji układu stymulującego. Poniższy materiał dokumentuje przebieg diagnozowania bardzo nietypowej przyczyny bólów za mostkiem u młodej chorej z niedawno wszczepionym stymulatorem serca.

Przypadek z praktyki klinicznej przedstawiają kardiolodzy:
- lek. Dorota Nowosielecka z Oddziału Kardiologicznego z Pododdziałem Intensywnej Terapii Kardiologicznej SP Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu;
- prof. dr hab. n. med. Andrzej Tomaszewski z Kliniki Kardiologii UM w Lublinie;
- prof. dr hab. n. med. Andrzej Kutarski z Kliniki Kardiologii UM w Lublinie
oraz kardiochirurg dr n. med. Marek Czajkowski z Kliniki Kardiochirurgii UM w Lublinie.
PRZYPADEK PACJENTKI
Pacjentce, lat 37, implantowano 27 maja 2015 r. układ stymulujący typu DDD (elektrody o aktywnej fiksacji) z powodu złośliwej postaci (kardiodepresyjnej) zespołu wazowagalnego, przebiegającego z licznymi omdleniami. Przed implantacją układu kobieta nie była leczona z powodu chorób współistniejących, jej biologiczny stan był bardzo dobry.
Po trzech tygodniach od implantacji stymulatora u pacjentki wystąpiły bóle w klatce piersiowej, zlokalizowane za mostkiem, promieniujące wzdłuż mostka do szczęk. Nie miały związku z wysiłkiem, natomiast towarzyszyły pogłębionym oddechom. W kolejnych dniach przy niewielkich wysiłkach pojawiła się narastająca duszność.
Konsultacje specjalistyczne
Pacjentka była dwukrotnie hospitalizowana w SOR-ze miejscowego szpitala i konsultowana przez lekarzy oddziału, w którym implantowano stymulator. Była również konsultowana w Poradni Kontroli Stymulatorów. W badaniu fizykalnym nie stwierdzano odchyleń od normy, funkcja układu stymulującego była prawidłowa, jak i kolejne zapisy EKG. Podejrzewając czynnościowe tło dolegliwości, skierowano pacjentkę na konsultację psychiatryczną. Nie pojawiła się koncepcja wykonania badania echokardiograficznego. Psychiatra wykluczył zaburzenia nerwicowe, zalecił leki przeciwbólowe i dalszą diagnostykę kardiologiczną.
Pogłębiona diagnostyka z inicjatywy pacjentki
Pacjentka, korzystając z dostępnych polsko- i angielskojęzycznych stron internetowych, sama zaczęła szukać rozwiązania problemu. Trafiła na kilka artykułów o perforacji serca przez elektrodę wewnątrzsercową i sama zgłosiła się do odległego Ośrodka Elektroterapii zajmującego się m.in. leczeniem powikłań stymulacji.
Miesiąc po implantacji stymulatora pacjentka została przyjęta do szpitala w stanie umiarkowanie dobrym, bez duszności spoczynkowej, RR 117/73 mm Hg (już z podejrzeniem perforacji).
W wykonanych badaniach uzyskano wartości: hemoglobina 10,3 g/dl, erytrocyty 3,36 k/μl, leukocyty 6,55 k/μl (pozostałe wartości morfologii w normie), CRP 16,43 mg/l (pozostałe parametry biochemiczne w normie), APTT 30,4 sek. Kolejny już zapis EKG był również prawidłowy z rytmem zatokowym, miarowym o częstości 75/min, pośrednią osią i położeniem serca.
Wyniki badań obrazowych
Podczas kontroli układu uwagę zwróciła niska impedancja obwodu stymulującego przedsionek, lecz tylko w konfiguracji unipolarnej (200 omów). W badaniu RTG-skopia stwierdzono nieco dłuższą pętlę elektrody przedsionkowej oraz zmniejszoną ruchomość zarysu serca (ryc. 1).

Wstępne badanie echokardiograficzne przezklatkowe: EF — 66 proc., SF — 36 proc., RVDD — 2,9 cm, IVSD — 0,8 cm, LVDD — 4,3 cm, LVPWD — 0,6 cm. Nieprawidłowy przepływ przez zastawkę: niedomykalność mitralna I stopnia, niedomykalność aortalna I stopnia, niedomykalność trójdzielna I/II stopnia oraz umiarkowana ilość płynu w worku osierdziowym (ryc. 2).

Stwierdzono prawidłowe położenie elektrody komorowej. W zmodyfikowanej projekcji PLAX uwidoczniono nietypowy przebieg elektrody przedsionkowej w uszku prawego przedsionka z przemieszczeniem końcówki elektrody do płynu w osierdziu na około 1 cm (ryc. 3).

W badaniu przezprzełykowym potwierdzono perforację ściany przedsionka, stwierdzono dużą ilości płynu w worku osierdziowym przy koniuszku serca i prawej komorze oraz pojedyncze skrzepliny.
Rozpoznanie i zabieg wymiany elektrod
Na podstawie wyników badania echokardiograficznego i całości obrazu rozpoznano perforację ściany prawego przedsionka przez elektrodę przedsionkową. Pacjentkę zakwalifikowano do przezżylnego usunięcia elektrod i zaproponowano, by na pewien czas po zabiegu pozostała bez stymulatora. Jednak pacjentka wybrała opcję wymiany elektrod. Na kardiochirurgicznej sali operacyjnej, w pełnym zabezpieczeniu kardiochirurgicznym, w znieczuleniu ogólnym usunięto elektrody drogą przezżylną (ryc. 4).


Wykorzystując ten sam dostęp żylny, implantowano nowe elektrody, pozostawiając ten sam stymulator (ryc. 6).

Szybkie i odległe efekty interwencji
Podczas zbiegu nie stwierdzono narastania ilości płynu w worku osierdziowym. W kontrolnych badaniach przezklatkowym i przezprzełykowym wykazano regresję płynu w osierdziu. Dolegliwości bólowe w klatce piersiowej oraz duszność ustąpiły, chora powróciła do macierzystego ośrodka.
Po 7 latach (w lutym 2022 r.) zaprosiliśmy pacjentkę na badanie kontrolne. Kobieta czuje się całkowicie zdrowa. Układ stymulujący działa prawidłowo — kilka procent stymulacji przedsionkowej i komorowej. Omdlenia czy stany przedomdleniowe nie występują. Obniżono podstawową częstość stymulacji do 40/min, proponując badanie kontrolne za rok pod kątem oceny konieczności kontynuowania stałej stymulacji i posiadania układu.
Perforacja ściany serca przez elektrodę wewnątrzsercową jest stosunkowo rzadkim powikłaniem stałej stymulacji serca. Powszechnie znana jest postać ostrej bądź wczesnej perforacji, do której dochodzi czy której objawy występują w kilka godzin, rzadziej — kilka dni po implantacji. Zwykle wczesna perforacja dotyczy elektrody komorowej, której końcówka jest zlokalizowana w wierzchołku prawej komory lub na ścianie przedniej. Ból jest jednym z trzech podstawowych objawów. Ma charakter kłujący, nasila się przy oddychaniu i typowo promieniuje w kierunku koniuszka serca oraz lewego boku. Często ustępuje, jeżeli objętość płynu w worku osierdziowym uniemożliwia drażnienie warstwy ściennej osierdzia przez końcówkę elektrody.
Drugim objawem o zmiennym nasileniu jest obecność płynu w worku osierdziowym: od śladowych ilości (soczewki nad zakończeniem elektrody) aż do szybko narastającej tamponady z towarzyszącymi zaburzeniami hemodynamicznymi. Trzecim objawem są zaburzenia sterowania (spadek amplitudy potencjału wewnątrzsercowego) i różnego stopnia zaburzenia stymulacji (od wyraźnego podwyższenia progu stymulacji aż do całkowitej utraty jej skuteczności).
Postępowanie jest jedno: przezżylne usunięcie elektrod(y) w pełnym zabezpieczeniu kardiochirurgicznym. Zmienny przebieg włókien mięśniowych w poszczególnych warstwach ściany prawej komory powoduje, że kanał po usuniętej elektrodzie ulega zaciśnięciu i krwawienie nie nasila się. Krew z worka osierdziowego ulega powolnej resorpcji lub — jeżeli jest jej zbyt dużo i powoduje następstwa hemodynamiczne — musi zostać usunięta. Ponieważ wczesna perforacja może dać objawy w kolejnych dobach po zabiegu, gdy pacjent już opuści szpital, ważne jest możliwie wczesne rozpoznanie powikłania. Narastająca ilość płynu w worku osierdziowym i możliwość utraty skuteczności stymulacji stanowią bowiem zagrożenie dla życia pacjenta.
Zupełnie innym zjawiskiem (bo już nie powikłaniem) jest późna perforacja ściany serca przyrośniętą do struktur serca elektrodą wewnątrzsercową, do czego dochodzi po kilku lub więcej latach. Dominują kłujące bóle w klatce piersiowej i zaburzenia stymulacji. Objętość i szybkość przybywania płynu są wybitnie wolniejsze.
W przedstawionym przypadku miejsce perforacji i wtórnie lokalizacja bólów były nietypowe, co uśpiło czujność kolejnych lekarzy. Nieco kuriozalny może się wydać fakt, że to pacjentka, po zdobyciu wiedzy na podstawie literatury medycznej, sama zgłosiła się do ośrodka leczenia powikłań stymulacji. To obrazuje zmiany zachodzące w świadomości pacjentów.
POLECAMY TAKŻE: Udar mózgu może wystąpić w każdym wieku [PRZYPADEK KLINICZNY]
Przypadki kliniczne: pacjentka z nadciśnieniem, cukrzycą i nietrzymaniem moczu
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Oprac. Olga Tymanowska
Bóle w klatce piersiowej u młodych osób, mimo że często mają charakter czynnościowy, jeżeli nawracają bądź dłużej się utrzymują, wymagają wnikliwej diagnostyki. Zwłaszcza jeśli wystąpią po implantacji układu stymulującego. Poniższy materiał dokumentuje przebieg diagnozowania bardzo nietypowej przyczyny bólów za mostkiem u młodej chorej z niedawno wszczepionym stymulatorem serca.
Tharakorn
Dostęp do tego i wielu innych artykułów otrzymasz posiadając subskrypcję Pulsu Medycyny
- E-wydanie „Pulsu Medycyny” i „Pulsu Farmacji”
- Nieograniczony dostęp do kilku tysięcy archiwalnych artykułów
- Powiadomienia i newslettery o najważniejszych informacjach
- Papierowe wydanie „Pulsu Medycyny” (co dwa tygodnie) i dodatku „Pulsu Farmacji” (raz w miesiącu)
- E-wydanie „Pulsu Medycyny” i „Pulsu Farmacji”
- Nieograniczony dostęp do kilku tysięcy archiwalnych artykułów
- Powiadomienia i newslettery o najważniejszych informacjach