Nienke Feenstra: wyzwaniem opanowanie fali pandemii i dług zdrowotny
Innowacyjny przemysł farmaceutyczny nie spoczywa na laurach i poszukuje rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo zdrowotne społeczeństw na całym świecie. Dostęp do nowoczesnych terapii staje się jeszcze ważniejszy z punktu widzenia rosnącego długu zdrowotnego - mówi Nienke Feenstra, prezes zarządu Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych.

- Zastanawiając się nad podsumowaniem roku 2021, przychodzą mi na myśl dwa słowa: nadzieja i wyzwanie. Nadzieja, bo w 2021 roku bezpieczne i skuteczne szczepionki przeciwko COVID-19 trafiły do pacjentów na całym świecie. Szczepionki, które chronią ludzi przed hospitalizacją i śmiercią, pozwalają także społeczeństwom funkcjonować tak, jak ludzie sobie tego życzą, co przynosi wiele korzyści społecznych, ekonomicznych i tych związanych ze zdrowiem psychicznym - zaznacza Nienke Feenstra.
Dodaje, że nadzieję niosą również kontynuowane badania nad lekami i dodatkowymi dawkami szczepionek, co jest kolejnym krokiem w walce z pandemią.
Konieczne jest opanowanie pandemii i spłata długu zdrowotnego
- Jeśli chodzi o wyzwania, to są one dwojakiego rodzaju. Przede wszystkim opanowanie obecnej fali pandemii. Fali, w której wyzwaniem jest zapewnienie globalnej dystrybucji szczepionek oraz konieczność przekonywania ludzi do szczepień, spowodowana m.in. malejącą wiarą w naukę i ekspertów, co może mieć wpływ wykraczający poza problem COVID-19 - wyjaśnia.
Jak zaznacza drugim wyzwaniem jest dług zdrowotny.
- Systemy ochrony zdrowia zmagają się w trakcie pandemii z koniecznością zapewnienia leczenia i diagnostyki także m.in. pacjentom onkologicznym. Starają się zapewnić im dostęp do leczenia tak szybko, jak tego potrzebują, borykając się jednocześnie z brakiem wymaganej liczby pracowników. Stawienie czoła tym wyzwaniom będzie wymagało wysiłków ludzkich, finansowych i politycznych w 2022 roku - zapowiada.
Sukces gwarantuje szeroka współpraca
- Analizując głębiej zarówno nadzieje jak i wyzwania, chciałabym podkreślić bezprecedensową współpracę innowacyjnego przemysłu farmaceutycznego z decydentami i instytucjami międzynarodowymi, a także pomiędzy samymi firmami farmaceutycznymi. Doprowadziło to do sukcesu w zakresie badań i rozwoju oraz produkcji szczepionek przeciwko COVID- 19 - zaznacza.
- Ta wyjątkowa współpraca udowadnia, że innowacyjny przemysł farmaceutyczny nie spoczywa na laurach i poszukuje rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo zdrowotne społeczeństw na całym świecie Partnerstwo to jest nawiązywane na każdym poziomie: pomiędzy regulatorami i organizatorami badań klinicznych, a także organami rejestracyjnymi i producentami szczepionek - dodaje.
- To bardzo inspirujące doświadczenie, które mam nadzieję sprawi, że ta forma partnerstwa będzie miała charakter trwały i zostanie przeniesiona także na inne obszary polityki lekowej państwa. Wyzwania stojące przed systemami opieki zdrowotnej w tych intensywnych czasach są zbyt duże, aby jakakolwiek strona mogła je rozwiązywać samodzielnie. Pozostańmy więc w kontakcie i wykorzystajmy potencjał wszystkich z korzyścią dla wszystkich - wyjaśnia.
Opieka zdrowotna na liście priorytetów państw
W ocenie prezes Infarmy - z powodu pandemii opieka zdrowotna jest stale obecna na liście priorytetów.
- Tym bardziej cieszą nas ambitne plany rządowe, takie jak wprowadzenie Funduszu Medycznego, przyjęcie Planu dla Chorób Rzadkich i wreszcie pierwsza od 10 lat poważna nowelizacja ustawy refundacyjnej - mówi.
Jednak - jak podkreśla - aby te plany stały się rzeczywistością, zapewniając lepszy dostęp do leczenia zgodnego z najnowszą wiedzą medyczną oraz do opieki koordynowanej, w której pacjenci mają silniejszy głos - środowisko apeluje o dialog w trakcie prac nad nimi. To pomoże zapewnić skuteczne wdrożenie zmian, by tak jak w przypadku walki z COVID-19, siła wiedzy i współpracy wszystkich partnerów została wykorzystana dla dobra wszystkich.
Bez finansowania nie ma nowoczesnego leczenia
Kolejnym ważnym czynnikiem w realizacji tych planów jest finansowanie.
- Obecnie budżet na refundację leków nie jest w pełni wykorzystywany, a co więcej - maleje. Dzieje się tak pomimo zobowiązania rządu do zwiększenia inwestycji w opiekę zdrowotną do 7% PKB. Ten faktyczny spadek wynika m.in. z przeniesienia finansowania bezpłatnych leków dla seniorów i kobiet w ciąży do NFZ. W planie finansowym NFZ na 2020 r. na refundację przeznaczono jedynie 14,32% całkowitych wydatków na świadczenia medyczne, podczas gdy granicą jest 17% - wyjaśnia.
- Wydatki publiczne na leki w relacji do PKB wynoszą 0,5%, w porównaniu do 1,2% PKB w rozwiniętych krajach europejskich czy 1% PKB w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Konsekwencją tego jest fakt, że tylko 0,3% leków refundowanych w Polsce to leki nowoczesne. Z tego powodu polscy pacjenci w wielu przypadkach nie mają możliwości leczenia według światowych standardów - komentuje.
Trzeba postawić na dostęp do nowoczesnych terapii i rozwiązań
Jak podkreśla - dostęp do nowoczesnych terapii staje się jeszcze ważniejszy z punktu widzenia rosnącego długu zdrowotnego.
– Gdy do innowacji terapeutycznych dodamy rozwiązania z zakresu e-zdrowia, korzyści dla pacjentów, pracowników ochrony zdrowia i płatnika stają się jeszcze większe. Dzięki takim połączeniom jesteśmy w stanie osiągnąć lepsze wyniki leczenia, zmniejszyć stres pacjentów, lepiej koordynować opiekę i optymalizować dostępne zasoby - zarówno finansowe, jak i kadrowe - wyjaśnia.
Zaznacza również, że wnioski z ostatniego raportu OECD "Health at a Glance" obejmującego czas pandemii wskazują, że efektywne wydawanie pieniędzy na zdrowie jest inwestycją, a nie kosztem, ponieważ silniejsze i bardziej odporne systemy zdrowotne chronią jednostki, rodziny, społeczeństwa i gospodarki.
- Myślę, że jest to jedna z najważniejszych lekcji minionego roku i wyzwanie na nadchodzące lata, kiedy będziemy kontynuować walkę z pandemią i długiem zdrowotnym - mówi.
- Chciałabym zatem zakończyć tę refleksję życzeniami na rok 2022. Życzeniami szeroko pojętego partnerstwa we wzmacnianiu systemów ochrony zdrowia, tak aby stały się bardziej odporne i wymagające od wszystkich partnerów inwestycji w ludzi i finanse i aby każdy Polak mógł realizować swoje marzenia w zdrowym i silnym społeczeństwie - podsumowuje Nienke Feenstra, prezes zarządu Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Ewa Krajewska: w roku 2021 zawód farmaceuty pokazał swój potencjał
Źródło: Puls Medycyny