Niedzielski: zrobiliśmy skok w zakresie zwiększania kompetencji pielęgniarek
Ostatnie 5 lat, to był skok w zakresie przenoszenia wielu kompetencji pielęgniarek i położnych do realizacji w systemie. Ale wykonaliśmy też przeskok finansowy w tym obszarze – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski na debacie poświęconej podnoszeniu kwalifikacji pielęgniarek i położnych.

- Możliwość ordynowania laków i kwalifikacja do szczepień - to w ocenie ministra zdrowia najważniejsze kompetencje jakie zyskały w ostatnim czasie pielęgniarki i położne.
- Nowa rola jaką dzięki szerszym uprawnieniom zyskał ten personel -zdaniem szefa MZ- sprawi, że będzie on odgrywał ważną rolę w zmianach jakościowych systemu.
- Trwają rozmowy związane ze zmianami finansowymi, które mają odzwierciedlać nowe kwalifikację przedstawicieli tego zawodu.
– Przeszliśmy długą drogę, idąc w kierunku zwiększania uprawnień pielęgniarek i położnych i ich wykorzystywanie potem w praktyce. W mojej ocenie ostanie 5 lata to był skok, rewolucyjna zmiana roli pielęgniarek w systemie. Istotnie zwiększyliśmy kompetencje tego personelu i przenieśliśmy je do faktycznej realizacji na poziomie opieki zdrowotnej –mówił szef MZ na 29 listopada w Warszawie podczas konferencji "Kwalifikacje pielęgniarek i położnych a bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów".
Najważniejsze uprawnienia jakie zyskały pielęgniarki i położne
Jak wskazał w jego ocenie najważniejszą zmianą było to, że obecnie ten personel może dokonywać ordynacji leków. - To jest fundamentalna zmiana, która oznacz, że pielęgniarki zyskały nową odpowiedzialność. Mamy pewną startową listę substancji, których to dotyczy, ale trwają pracę by lista ta była dalej poszerzana. Weszliśmy, więc w obszar ordynacji leków i to jest jakościowa zmiana roli tej profesji w systemie ochrony zdrowia - podkreślał minister.
Dodał, że drugą dużą zmianą, było też uprawnienie pielęgniarek do kwalifikacji do szczepień i możliwość ich podania. - Te kompetencje były szczególnie pomocne w trakcie pandemii. Pielęgniarki kwalifikowały i szczepiły przeciwko COVID-19 a teraz te uprawnienia mogą też wykorzystywać w profilaktyce przeciwko grypie. I to ma dla sytemu olbrzymie znaczenie.
Zmiany finansowe są negocjowane
Niedzielski przyznał, że te zmiany oczywiście muszą się wiązać z pewnymi zmianami finansowymi i te jak przekonywał się toczą. – Mamy pewien spór dotyczący tego na ile porady pielęgniarski o różnym charakterze powinny być w stawce kapitacyjnej, a na ile powinny mieć przygotowany specjalny program finansowy. Te rozmowy trwają. Ale trzeba podkreślić, że pielęgniarki zyskały na podniesionym minimalnym wynagrodzeniu. Największe wzrosty dotyczyły tych pielęgniarek, które kształciły się jeszcze w starym systemie. Podniesienie ich płac to w sumie była pewna zaległość systemowa, którą teraz nadrabiamy – komentował.
Minister zaznaczył, że rozwój kompetencji pielęgniarek i położnych ma olbrzymie znaczenie w kontekście rozwoju jakości. – Jakości kształcenia, jakości świadczenia usług. Liczę, rok 2023, będzie tym, w którym zostanie przyjęty projekt ustawy, o jakości, i to zacznie jakości w ochronie zdrowia będzie coraz mocniej widoczne- podsumował.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Samorząd pielęgniarski zachęca do udziału w kursach specjalistycznych i kwalifikacyjnych
Źródło: Puls Medycyny