Niedzielski o sytuacji w szpitalach: mamy o 10 tys. mniej hospitalizacji niż rok temu
aktualizacja: 04-11-2021, 13:43
Mamy w tej chwili ponad 8,5 tys. hospitalizacji. Warto przypomnieć, że rok temu było tych hospitalizacji ponad 18,5 tys., co pokazuje różnicę jakościową, jaką czynią szczepienia - wskazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ podczas konferencji prasowej 4 listopada mówił o obecnej sytuacji epidemicznej w kraju.
Ministerstwo Zdrowia podało w czwartek informację o 15 515 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem – najwięcej w trwającej fali epidemii. Zmarło 250 osób z COVID-19. Tydzień temu, w czwartek, resort zdrowia poinformował o 8378 zakażeniach i 101 zgonach.
WIĘCEJ DANYCH: COVID-19 w Polsce: liczba zakażeń koronawirusem i zgonów [AKTUALIZACJA]
80-procentowy wzrost zakażeń tydzień do tygodnia
Minister Niedzielski zwrócił uwagę, że mamy do czynienia z dużym skokiem zakażeń. Dynamika zachorowań - jak mówił - z tygodnia na tydzień jest 80-procentowa. - Niestety można uznać, że niepokojące trendy są kontynuowane - stwierdził.
– Z drugiej strony wiemy, że dzisiejszy wynik jest odnotowywany po dłuższym weekendzie, po kilku dniach wolnych, więc być może część tego wyniku jest jednak efektem kumulacji wynikającym z tego, że po dłuższym weekendzie wykonujemy badania - zwrócił uwagę.
Niedzielski przypomniał, że od piątku jest możliwość kierowania na testy również przez lekarzy prywatnych.
Szef MZ zaznaczył, że sytuacja jest bardzo niepokojąca. Przypomniał, że w ostatnim czasie rozmawiał z komendantem KGP na temat zwiększenia rygoru egzekucji noszenia maseczek.
Otwierane są kolejne szpitale tymczasowe
Podczas konferencji prasowej minister przekazał też, że MZ podejmuje decyzje o otwieraniu kolejnych szpitali tymczasowych i poszerzaniu bazy łóżkowej.
Dodał, że w piątek odbędzie się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym będą miały miejsce dyskusje o następnych podejmowanych krokach.
– Ale w tej chwili najważniejszym zagadnieniem z naszego punktu widzenia jest monitorowanie i śledzenie sytuacji w szpitalach. Mamy w tej chwili ponad 8,5 tys. hospitalizacji. Myślę, że warto przypomnieć, że rok temu było tych hospitalizacji ponad 18,5 tys., co pokazuje różnicę jakościową, jaką czynią szczepienia, jeżeli chodzi o przebieg pandemii w porównaniu z falami poprzednimi - podkreślił Niedzielski.
Baza łóżkowa dla pacjentów z COVID-19 będzie zwiększona do 20 tys.
Bieżącą sytuację w polskich szpitalach przedstawił wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska. Podkreślił, że jest przygotowana baza łóżkowa dla pacjentów z COVID-19 na poziomie ponad 13 tysięcy. - Zwiększamy tę bazę do ok. 20 tys. - dodał.
Kraska zaznaczył, że obecnie działa 18 szpitali tymczasowych i "kolejne są uruchamiane". Przypomniał, że w najbliższy piątek, 5 listopada, w stolicy uruchomiony ma być szpital tymczasowy na Okęciu. Będzie filią Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM).
Wiceminister zdrowia podkreślił, że resort monitoruje sytuację w ratownictwie medycznym.
- Chcemy, aby koordynatorzy tzw. przewozów covidowych codziennie monitorowali, uzgadniali, gdzie taki pacjent ma trafić - powiedział. - Także wojewodowie - jeżeli będzie taka potrzeba - mogą zwiększyć liczbę zespołów ratownictwa medycznego, aby czas dotarcia do pacjentów był zdecydowanie krótszy - stwierdził Kraska.
Wiceszef MZ zaapelował do osób w wieku 20-50 lat o przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19, ponieważ - jak podkreślił - w przypadku czwartej fali obniżył się wiek osób trafiających do szpitali.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Grzesiowski: do końca listopada 20 tys. zajętych łóżek, w połowie grudnia 500 zgonów dziennie
Prof. Flisiak o obostrzeniach. “Teraz to musztarda po obiedzie”
Źródło: Puls Medycyny