Niedzielski: rośnie liczba zakażeń i hospitalizacji. Najgorsza sytuacja w województwach najsłabiej wyszczepionych przeciw COVID-19
Z tygodnia na tydzień odnotowujemy 35-40-procentowy przyrost nowych przypadków zakażeń koronawirusem - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, wskazując, że czwarta fala epidemii najbardziej rośnie w województwach najsłabiej wyszczepionych przeciw COVID-19.
Podczas konferencji prasowej 20 września minister zdrowia przedstawił aktualną sytuację epidemiczną w Polsce.
Wzrost zakażeń i hospitalizacji
– Średniotygodniowa dzienna liczba zakażeń koronawirusem przekroczyła 600, w ubiegłym tygodniu było ok. 450 zakażeń dziennie - wskazał Niedzielski.
– Mamy do czynienia z konsekwentnym trendem zwiększania liczby zakażeń, co znajduje swoje przełożenie na sytuację w szpitalach - wskazał Niedzielski. - W ostatnim tygodniu przyrost hospitalizacji wyniósł 366 - obecnie liczba zajętych łóżek przekracza już 1000. Przyrost hospitalizacji w ubiegłym tygodniu wyniósł niecałe 200, zatem liczba hospitalizacji w ciągu tygodnia się podwoiła.
Minister @a_niedzielski w #MZ: Mamy do czynienia z konsekwentnym wzrostem zakażeń #COVID19.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) September 20, 2021
Z tygodnia na tydzień odnotowujemy 35-40 proc. przyrost nowych przypadków zakażeń. pic.twitter.com/eFdyEzrxNG
Szef MZ powiedział, że "w najbliższych dniach czy najbliższych tygodniach trzeba się spodziewać, że przekroczymy w ciągu jednego z dni tysiąc zakażeń, ale też powoli średnia zakażeń będzie do tego poziomu dążyła".
"Średni poziom pewnie się zrealizuje pod koniec września, czyli w kolejnym tygodniu, natomiast dzienne przekroczenie tysiąca może mieć miejsce w tym tygodniu" - powiedział Niedzielski.
Liczba wykonywanych testów na obecność koronawirusa
Dzienna liczba wykonywanych testów to około 40 tys. - Ta liczba jest stabilna, niestety mamy coraz większy odsetek dodatnich testów. W tej chwili w skali kraju ten parametr wynosi 2 proc. - przekazał minister.
– To co najbardziej rzuca się w oczy, jeśli chodzi o dynamikę wzrostu, to wzrost zleceń z podstawowej opieki zdrowotnej. Wskaźnik ten zawsze był wyprzedzającym wskaźnikiem wzrostu zakażeń koronawirusem - zwracał uwagę Niedzielski. - W okresie wakacji tych zleceń było bardzo niewiele, poniżej 10 tys. Ostatnim tygodniu przekroczyliśmy 30 tys. zleceń. Tydzień temu było 20 tys. zleceń z POZ.
Dominujący wariant koronawirusa
Minister przekazał też, że ponad 99,8 proc. nowo diagnozowanych w ostatnim miesiącu zakażeń koronawirusem to zakażenia wariantem Delta, który praktycznie wyparł inne warianty.
Liczba zakażeń w województwach
Wskazał też na województwa, w których sytuacja jest stosunkowo gorsza pod względem liczby zakażeń niż w pozostałej części kraju.
– Najgorszą sytuację pod względem liczby nowych zakażeń mamy w województwie lubelskim - tam liczba przypadków na 100 tys. mieszkańców wynosi około 5, w woj. podlaskim: 2,7, woj. zachodniopomorskim: 2,4, woj. podkarpackim: 2,1. Idzie to w parze z odsetkiem pozytywnych testów, w woj. lubelskim wynosi on już 5 proc., w woj. podkarpackim - 4 proc. - wymieniał szef resortu zdrowia
Minister Niedzielski zwrócił także uwagę, że w dwóch ostatnich województwach notuje się najniższy w Polsce poziom wyszczepienia przeciw COVID-19 - widać tu korelację między sytuacją epidemiczną a stopniem wyszczepienia.
Struktura zachorowań na COVID-19
Przedstawiając strukturę zachorowań na COVID-19, wskazał, że dominującą grupą chorych są obecnie osoby poniżej 70. roku życia. Wśród osób powyżej 70. roku życia notuje się jedynie 12 proc. nowych zakażeń w ostatnim miesiącu. - W tej grupie mamy najwyższy poziom wyszczepienia, blisko 80 proc., co się przekłada na tak niski udział w strukturze nowych zakażeń - wskazywał minister.
Obecną sytuację epidemiczną Niedzielski porównał do maja, kiedy mieliśmy podobną przeciętną liczbę zakażeń, jednak zdecydowanie wyższą liczbę zgonów (ok. 100) - teraz średnia tygodniowa liczba zgonów nie przekracza 10. - To też jest efekt zaszczepienia - stwierdził Niedzielski.
Współczynnik r
Przekazał także, że wskaźnik r, czyli współczynnik reprodukcji koronawirusa, nadal utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie i obecnie wynosi 1,25, co oznacza, że na pewno będziemy mieli do czynienia z kontynuacją trendu wzrostowego.
Sytuacja w szpitalnictwie
Niedzielski przekazał, że średnia zajętość łóżek covidowych w kraju wynosi obecnie 17 proc. z około 6000 łóżek przeznaczonych na walkę z COVID-19. W województwie lubelskim podkarpackim zajętych jest 30 proc. łóżek covidowych.
– W skali kraju przyrost hospitalizaji to ok. 50 dziennie. Przewidujemy, że do połowy października będziemy mieli zajętych 3200 łóżek - mówił minister.
Zakażenia i zgony głównie wśród niezaszczepionych przeciw COVID-19
– Chcę podkreślić wagę szczepień. Widać ją na poziomie relacji między nowymi zakażeniami a wyszczepieniem w poszczególnych województwach, także liczba zakażeń w zupełnie inny sposób przekłada się na liczbę zgonów. Szczepienia dają nam ewidentną ochronę - podsumował Niedzielski.
Wskazał, że udział osób zaszczepionych w nowych zakażeniach to jedynie 0,9 proc. (dane od stycznia). Podobne date dotyczą zgonów - od stycznia ok. 98 proc. zgonów dotyczy osób niezaszczepionych.
ZOBACZ TAKŻE: COVID-19 w Polsce: liczba zakażeń koronawirusem i zgonów [AKTUALIZACJA]
Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce: ile osób się zaszczepiło?
Źródło: Puls Medycyny