Niedzielski: programy specjalizacyjne zostaną zaktualizowane, CMKP połączy się z CKPPiP
Z ust ministra zdrowia Adama Niedzielskiego po raz kolejny padają słowa o “upraktycznieniu” kształcenia kadr medycznych. Szef MZ zapowiada, że mają zostać zaktualizowane programy specjalizacyjne; nastąpi też połączenie Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) i Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.

- Szef resortu zdrowia uczestniczył w środę (12 października) w Warszawie w inauguracji roku akademickiego 2022/2023 w Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
- Niedzielski zapowiada aktualizację programów specjalizacyjnych. Nad zmianami pracuje już zespół w CMKP. - Chcemy, by kształcenie podyplomowe, zresztą nie tylko podyplomowe, było w jak największym stopniu upraktycznione - mówi.
Minister na inauguracji roku akademickiego w CMKP mówił, że pandemia COVID-19 odcisnęła piętno na przebiegu nauki, wymuszając ograniczenie tradycyjnych form nauczania na rzecz nauki zdalnej. – Mamy nadzieję, że ten rok (…) taki nie będzie. Ale rzeczywistość pokazuje, że co chwilę jesteśmy zaskakiwani kolejnymi kryzysami – wskazał.
– Mamy nieuzasadnioną agresję Rosji na Ukrainę i jej konsekwencje, również w postaci kryzysu ekonomicznego, które powodują, że nadchodzący rok może być trudny i może tworzyć takie otoczenie, które nie będzie powodowało, że wszystkie procesy nauki, do których chcieliśmy wrócić, będą w taki sam sposób realizowane – powiedział.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Bromber: będziemy “upraktyczniać” kształcenie kadr medycznych
Trudna rzeczywistość, z którą mamy do czynienia, a która wyznacza najbliższą perspektywę jest – jak kontynuował – wyzwaniem. - Jak sobie z nim poradzimy, będzie można ocenić z perspektywy czasu - dodał.
Plan MZ na kształcenie kadr medycznych
– Dzisiejsza inauguracja jest dobrą okazją do tego, by dokonać pewnego podsumowania i zastanowić się nad planami – stwierdził.
Wskazał w tym kontekście m.in. na aktualizację programów specjalizacyjnych. - Bardzo się cieszę z inicjatywy, którą podjęliśmy, aktualizacji, jeśli można tak powiedzieć, względem bieżącej wiedzy medycznej, wszystkich programów specjalizacyjnych. Oczywiście to jest praca, która będzie się systematycznie toczyła przez najbliższy okres – powiedział minister.
– Chcemy, by kształcenie podyplomowe, zresztą nie tylko podyplomowe, było w jak największym stopniu upraktycznione – wskazał. Nad zmianami, jak podał, pracuje zespół w CMKP.
Rekordowa rekrutacja na kierunkach medycznych
Wyzwaniem - w ocenie ministra Niedzielskiego - jest też zwiększająca się liczba studentów na uczelniach medycznych.
–Ten rok jest rokiem rekordowym jeśli chodzi o liczbę przyjętych studentów na kierunek lekarsko-dentystyczny, to blisko 10 tys. nowych studentów w przekroju całej Polski. Za chwilę będzie to stanowiło ogromne wyzwanie dla kształcenia podyplomowego, a w zasadzie już stanowi, bo proces zwiększania naborów trwa od lat – dodał szef MZ. Ilość, jak akcentował, nie musi odbywać się kosztem jakości kształcenia.
– Razem z CMKP pilnujemy tych standardów jakości tak, by pacjent, korzystając z pomocy medycznej, zawsze był pewien, że lekarz jest wykształcony według najlepszych standardów, według najnowszej wiedzy i zna najnowsze techniki – powiedział.
Szef MZ: powstanie silny ośrodek zajmujący się studiami podyplomowymi
Niedzielski mówił też m.in. o planach połączenia Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) z Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych (CKPPiP). - W ten sposób utworzymy bardzo silny ośrodek zajmujący się studiami podyplomowymi – podkreślił.
– Mam nadzieję, że ewolucja uczelni doprowadzi do tego, że za rok, zamiast zwracać się do pana dyrektora “panie dyrektorze”, będę mógł zwrócić się “jego magnificencjo“, a uczelnia będzie miała pełnoprawny status uczelni wyższej – podsumował.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prof. Wyrwicz: możemy mieć duży problem z kształceniem studentów medycyny
Źródło: Puls Medycyny