Niedzielski: Instytut Reumatologii wśród maruderów o najgorszych wynikach
Sytuacja w instytutach jest zróżnicowana. Wszelkie decyzje będą miały charakter indywidualny. Nie ma mowy o rozwiązaniu polegającym na oddłużeniu wszystkich instytutów. Chciałbym bowiem podkreślić, że w tych samych warunkach niektóre instytuty są w stanie efektywnie funkcjonować, a niektóre po prostu nie - mówi Adam Niedzielski.

28 marca odbyła się konferencja prasowa dotycząca reformy psychiatrii dzieci i młodzieży. Minister zdrowia Adam Niedzielski skomentował też sytuację finansową Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Niedzielski o 100 mln długów IPiN: poprzednia dyrekcja sobie nie radziła
Na konferencji został zapytany o sytuację finansową instytutów podległych Ministerstwu Zdrowia w ogóle - IPiN nie jest przecież jedyną placówką, która zmaga się z wysokim zadłużeniem. W trudnej sytuacji finansowej jest też Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. W ostatniej rozmowie z “Pulsem Medycyny” jego dyrektor dr Marek Tombarkiewicz mówił: “Nie będę ukrywał, że nadal jest trudna. Spory wpływ miała na to realizacja ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia”.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Tombarkiewicz: instytuty to nie są “zwykłe” szpitale. Oczekują realnych działań naprawczych
Czy MZ planuje wdrożenie rozwiązania, które całościowo odpowiedziałoby na problem zadłużenia instytutów?
– Sytuacja w instytutach jest zróżnicowana. Mamy takie placówki, które na siebie zarabiają i mają dobre wyniki, które pozwalają na realizację odważnych inwestycji. Są też instytuty, które bardzo poprawiły w ostatnich latach swoją sytuację, czego przykładem może być Instytut Chorób Płuc, który diametralnie zmienił swoją pozycję. Przyglądamy się przede wszystkim tzw. maruderom, czyli tym o najgorszych wynikach i opiniach. Wśród nich znajdują się zarówno Instytut Psychiatrii, jak i Instytut Reumatologii. Należą one do niechlubnych przykładów, gdzie ta sytuacja jest zła. W przypadku Instytutu Reumatologii mamy sformułowany plan, który szczególnie w zakresie inwestycyjnym spełnia nasze oczekiwania. Tam też jest sformułowane oczekiwanie poprawy wyników. Wszelkie decyzje będą miały charakter indywidualny. Nie ma mowy o rozwiązaniu polegającym na oddłużeniu wszystkich instytutów. Chciałbym bowiem podkreślić, że w tych samych warunkach niektóre instytuty są w stanie efektywnie funkcjonować, a niektóre po prostu nie - powiedział Niedzielski.
Jak dodał, zadłużenie polskich szpitali rośnie w tempie nie szybszym niż budżety placówek, a więc - jak ocenił - sytuacja sektora się nie pogarsza.
Źródło: Puls Medycyny