Niedokrwistość - częsty problem w gabinecie lekarza POZ
Podstawą właściwego leczenia niedokrwistości jest ustalenie przyczyny jej występowania. W programie “Siła dialogu” prof. Iwona Hus, specjalista w dziedzinie hematologii, oraz prof. Agnieszka Mastalerz Migas, specjalista medycyny rodzinnej, spotkały się, aby omówić najważniejsze wyzwania diagnostyczno-terapeutyczne związane z prowadzeniem pacjenta z niedokrwistością.
Pierwszym objawem, który może sugerować niedokrwistość, jest przewlekłe zmęczenie, nie jest to jednak swoista cecha niedokrwistości, gdyż towarzyszy wielu chorobom przewlekłym.
Jakie badania wykonać zatem u chorego, aby rozpoznać niedokrwistość, i na jakiej podstawie ustalić przyczynę jej występowania? Dr hab. n. med., prof. UM we Wrocławiu Agnieszka Mastalerz-Migas wyjaśnia, że rozpoznanie niedokrwistości nie stanowi wyzwania dla większości lekarzy POZ, problemy pojawiają się na dalszej ścieżce postępowania, kiedy u chorego należy włączyć leczenie farmakologiczne.
Z jakimi problemami mierzą się lekarze rodzinni i jak mogą sobie z nimi poradzić? Odpowiedzi na te pytania padły w programie “Siła dialogu”, do którego obejrzenia gorąco Państwa zapraszamy!
Źródło: Puls Medycyny