Niedobór kadr nieustającą bolączką opieki paliatywnej i hospicyjnej
Podmiotom zajmującym się opieką paliatywną i hospicyjną najbardziej doskwiera brak specjalistów. Stąd duże nierówności w kraju w dostępności takich świadczeń, szczególnie tych skierowanych do dzieci i młodzieży.

Problemy opieki paliatywnej i hospicyjnej dla dzieci i młodzieży były przedmiotem dyskusji w czasie posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia 9 lutego. W jego trakcie wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, przedstawiając informację o jej stanie, podkreślał, że jednym z problemów jest niewystarczająca liczba specjalistów zajmujących się tą dziedziną.
W opiece paliatywnej i hospicyjnej brakuje nie tylko lekarzy
– Mamy około 560 lekarzy specjalistów w zakresie medycyny paliatywnej. Osoby te są w kwiecie wieku, większość do 55. roku życia – mówił przekonując, że resort zdrowia systematycznie stara się ten zasób zwiększać – do niedawna takich specjalistów było zaledwie 212. A mimo tego wciąż brak tych kadr jest mocno odczuwalny.
Dodał, że to samo dotyczy pozostałego personelu medycznego, głównie wykształconego personelu pielęgniarskiego. - Mamy około 6 tys. pielęgniarek ze specjalizacjami w tym zakresie oraz pielęgniarek, które mają ukończone kursy – tłumaczył.
Podkreślił, że jest także duża liczba osób mających uprawnienia opiekuna medycznego, a w obszarze tym działa też zespół fizjoterapeutów i psychologów.
Pacjenci skarżą się na dostęp do świadczeń
Przedstawiciel Rzecznika Praw Pacjenta Jakub Adamski wskazywał, że w latach 2015-2019 zgłaszano rocznie od 170 do 323 spraw dotyczących opieki paliatywnej i hospicyjnej. Jak przekazał, "stanowiło to około 0,5 proc. wszystkich spraw".
– Rosnący odsetek tych zgłoszeń dotyczył dostępu do świadczeń zdrowotnych, w szczególności czasu oczekiwania na świadczenia i odmowy leczenia lub wykonania badań diagnostycznych – tłumaczył.
Problem jest też z wyceną świadczeń w opiece paliatywnej i hospicyjnej
W 2020 r. zgłoszeń w obszarze opieki paliatywnej i hospicyjnej było 246, w roku 2021 r. – aż 413. Wśród kluczowych wyzwań biuro Rzecznika Praw Pacjenta wyróżniło zapewnienie równego dostępu do perinatalnej opieki paliatywnej i hospicyjnej, ponowną wycenę świadczeń, skoordynowanie pracy specjalistów i pomocy społecznej.
– Nadal aktualne pozostają dwa podstawowe problemy w tej dziedzinie: trudności z naborem personelu i znaczące braki wiedzy na temat opieki paliatywnej nad dziećmi, w szczególności zasady pediatrycznej opieki paliatywnej– oceniła Anna Gałązka z biura Rzecznika Praw Dziecka.
Zaznaczyła, że konieczne jest "przeprowadzenie analizy poziomu zatrudnienia i wymagań dotyczących personelu w pediatrycznej opiece hospicyjnej z uwzględnieniem praktycznych potrzeb pacjentów, zasobów kadrowych wśród kadr medycznych i opieki ekspertów".
Oceniła, że należy podjąć działania zachęcające lekarzy do podjęcia specjalizacji w dziedzinie medycyny paliatywnej oraz pielęgniarek do podejmowania kształcenia w tej dziedzinie.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Część hospicjów jest na skraju utraty płynności finansowej
Źródło: Puls Medycyny