NIA o zagranicznych stażach dla farmaceutów: szansa na zdobycie nowych umiejętności
Międzynarodowy Program Staży Zawodowych dla polskich farmaceutów służy pokazaniu nowych dróg rozwoju w zakresie farmacji szpitalnej. Dodatkowo jest szansą na zdobycie punktów edukacyjnych - mówią przedstawicielki Naczelnej Izby Aptekarskiej w rozmowie z “Pulsem Farmacji” w redakcyjnym cyklu “Puls Systemu”.

Naczelna Izba Aptekarska we współpracy z Sociedad Española de Farmacia Hospitalaria od sześciu lat organizuje dla polskich farmaceutów wyjazdy na miesięczne staże zawodowe do Hiszpanii.
Stażyści poznają nowe obszary farmacji
Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska zwraca uwagę, że program stanowi innowacyjne podejście do szkoleń farmaceutów szpitalnych i klinicznych, a na celu ma przede wszystkim pokazanie nowych dróg rozwoju w zakresie farmacji szpitalnej, która w Polsce wygląda zupełnie inaczej niż w Hiszpanii.
– Kluczowe jest, żeby farmaceuci szpitalni, których reprezentuję, poznawali nowe możliwości rozwoju zawodowego, nowe obszary, dziedziny. Projekt ten spełnia te warunki - zaznacza Piotrowska-Rutkowska.
Szkolenie trwa miesiąc, a uczestnik stażu pokrywa 10 proc. kosztów stażu w Hiszpanii.
Hiszpańscy farmaceuci szpitalni to pełnoprawni członkowie zespołów
Prezes NRA zaznacza, że w Hiszpanii obszar farmacji szpitalnej jest bardzo dobrze rozwinięty i przynosi bardzo duże korzyści dla pacjenta i systemu ochrony zdrowia.
– Trzeba zwrócić uwagę na to, jak dobra jest współpraca farmaceutów szpitalnych w Hiszpanii ze środowiskiem lekarskim. Farmaceuta jest osobą konieczną w zespole terapeutycznym, jest równoprawnym członkiem tego zespołu, ale też bierze odpowiedzialność za nadzór nad farmakoterapią i często to właśnie lekarz pyta farmaceutę, czy projekt przeprowadzenia farmakoterapii u danego pacjenta jest prawidłowy. Warto takie rozwiązania jak najszybciej przełożyć na polskie warunki - tłumaczy.
Zaczęło się od listu intencyjnego
Farmaceutka Katarzyna Gancarz, koordynator i opiekun hiszpańskich staży, podkreśla, że pomysł programu zrodził się w 2015 r.
– Początek programu to podpisanie listu intencyjnego z największą organizacją farmaceutów szpitalnych w Hiszpanii - z hiszpańskim towarzystwem farmacji szpitalnej, który jest naszym partnerem strategicznym - mówi.
Dodaje: - Dotychczas współpracowaliśmy z trzema wiodącymi szpitalami w Hiszpanii, które na co dzień szkolą rezydentów z zakresu medycyny i farmacji. Możliwość wzięcia udziału dla polskich farmaceutów w takim programie to naprawdę duża dawka wiedzy.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Farmaceuci ze szczególną ochroną prawną. Prezydent podpisał ustawę
Ruszyła grupa “Farmaceuciszczepią”. Warunkiem przystąpienia jest podanie numeru PWZF
Źródło: Puls Medycyny