NFZ rezygnuje z odroczonego terminu płatności aptekom za refundacje
Narodowy Fundusz Zdrowia wycofał się z 14-dniowego terminu płatności refundacji aptekom. To wynik rozmów Naczelnej Rady Aptekarskiej z płatnikiem, który zmienił treść komunikatu przesyłanego do aptek dotyczącego terminu zwrotu refundacji.

Informację o zmianie rozliczenia przekazał portalowi pulsfarmacji.pl wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków. Komunikat ws. zmiany sposobu rozliczenia trafił do aptek za pośrednictwem Systemu Zarządzania Obiegiem Informacji.
Apteki nie chciały kredytować systemu
Przypomnijmy. Sprawa dotyczyła informacji przekazanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia w systemie SZOI, zgodnie z którą od 16 czerwca br. płatnik przywrócił 14-dniowy termin płatności refundacji wynikającej z uzgodnionego zestawienia zbiorczego recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyroby medyczne objęte refundacją.
Decyzja ta wzbudziła opór środowiska. W tej sytuacji prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska wystosowała apel do ministra zdrowia, w którym wyjaśniała, że “takie rozwiązanie jest niezrozumiałe i nieakceptowalne, tym bardziej, że nie istnieje żaden, zarówno merytoryczny, jak i formalny powód, aby zmuszać apteki do kredytowania systemu refundacyjnego”.
Obecnie - jak podkreślała - kiedy zestawienia są elektroniczne i obowiązują e-recepty, nie ma żadnego uzasadnienia, aby powracać do dawnych, długich terminów.
NFZ przychylił się do apelu NRA
Do apelu NRA przychylił się Narodowy Fundusz Zdrowia, który poinformował apteki, że w oparciu o art. 46 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 463 z późn. zm.), finansowanie płatności za zestawienia zbiorcze stanowiące podstawę refundacji będzie następowało po pozytywnej weryfikacji dokumentów rozliczeniowych wraz z ich załącznikami, przekazanych przez aptekę, z którą Fundusz ma podpisaną umowę na wydawanie refundowanych produktów leczniczych wydawanych na recepty.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak wyglądał rynek apteczny w kwietniu 2022 roku? Analiza Pex PharmaSequence
Krajowy Rejestr Długów: co piąta apteka jest zadłużona
Źródło: Puls Medycyny