NFZ i ZUS podpisały porozumienie ws. rehabilitacji. Jaka będzie z tego korzyść dla pacjentów?
Narodowy Fundusz Zdrowia i Zakład Ubezpieczeń Społecznych będą wspólnie działać w obszarze m.in. rehabilitacji i lecznictwa sanatoryjnego. Głównym celem zawartego porozumienia jest stworzenie rozwiązań ułatwiających pacjentom w wieku produkcyjnym szybszy powrót do sprawności oraz pracy zawodowej.
Porozumienie podpisali szefowa ZUS dr hab., prof. nadzw. UW Gertruda Uścińska oraz prezes NFZ Andrzej Jacyna. Zgodnie z jego zapisami NFZ otrzymał uprawnienie do wykorzystywania placówek ZUS w celu upowszechniania wiedzy o regulacjach związanych ze zwolnieniem lekarskim i ubezpieczeniem zdrowotnym. Sprawniej ma też przebiegać komunikacja i wymiana informacji pomiędzy obiema instytucjami, a wszystko po to, by pacjent po długim zwolnieniu jak najszybciej mógł wrócić do aktywnego życia, także zawodowego.

"Chcemy przywrócić do pełni sił w możliwie krótkim czasie m.in. osoby po zawałach serca. To ważne, by w jak najkrótszym czasie od hospitalizacji przeszły one cały proces rehabilitacji. Korzysta na tym sam pacjent, ale i cały system, zarówno od strony Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych” – powiedział Andrzej Jacyna.
"I ZUS i NFZ są odpowiedzialne za stosowanie prawa i to stosowanie prawa musi być jak najbardziej profesjonalne. Przy okazji jednak musimy systematycznie budować świadomość społeczną na temat praw i obowiązków wynikających z prawa ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego" – skomentowała podpisanie porozumienia prezes ZUS.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG/PAP