NFZ czeka na podmioty chętne do szczepienia przeciw grypie
Ruszył nabór placówek i aptek, które chcą szczepić przeciwko grypie. Za podanie szczepionki NFZ zapłaci 21,83 zł. Zainteresowane tym świadczeniem podmioty mogą zgłaszać się do końca września.

Wnioski od placówek medycznych i aptek, które chcą szczepić przeciwko grypie, przyjmują oddziały wojewódzkie NFZ. Te można złożyć elektronicznie do 30 września 2022 r.
Kto może się zgłosić?
Możliwość realizacji szczepienia przeciwko grypie mają podmioty lecznicze i apteki ogólnodostępne. Wymagania, które musi spełniać punkt szczepień, to:
- personel, który może kwalifikować i wykonać szczepienie;
- posiadanie odpowiedniego pomieszczenia, gdzie szczepienie będzie miało miejsce.
Niezbędnym elementem do prowadzenia szczepień przeciwko grypie jest dostęp do systemu P1 prowadzonego przez Centrum e-Zdrowie. W efekcie informacja o zaszczepieniu pacjenta jest odnotowana w elektronicznej karcie szczepień i widoczna w Internetowym Koncie Pacjenta.
Za każde szczepienie przeciwko grypie placówka medyczna i apteka otrzyma 21,83 zł. Szczepienie uznaje się za wykonane po wypełnieniu elektronicznej karty szczepień.
Zasady rozliczania szczepień
Sposób rozliczenia szczepień i wysokość stawek za szczepienie określa zarządzenie prezesa NFZ z 19 sierpnia 2022 r.
Świadczenia będą finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia do dnia 31 grudnia 2022 r. ze środków pochodzących z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia (zgodnie z decyzją ministra zdrowia z dnia 10 sierpnia 2022 r.).
Dla kogo szczepienia przeciwko grypie będą refundowane?
Przypomnijmy. Z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie mogą skorzystać osoby powyżej 75 r. życia oraz kobiety w ciąży. Z 50 proc. refundacji mogą zaś skorzystać osoby z obniżoną odpornością oraz pacjenci powyżej 60 roku życia. Pozostali zapłacą 100 proc. za szczepionkę.
Ważne! Dzieci mogą być szczepione tylko w tym punktach, gdzie kwalifikacji dokonuje lekarz.
Uwaga! Szczepienia przeciwko grypie można wykonać jednocześnie ze szczepieniem przeciwko COVID-19.
W tym sezonie lekarze, pielęgniarki i pozostali medycy nie mogą liczyć na darmowe lub refundowane szczepienia przeciwko grypie. Ministerstwo Zdrowia nie planuje zakupu szczepionki przeciwko grypie dla personelu medycznego ani jej refundacji.
PRZECZYTAJ TAKŻE: MZ zapowiada: bezpłatne szczepionki przeciw grypie nie dla medyków
Źródło: Puls Medycyny