Słaby wzrok bywa niesłusznie mylony z zaburzeniami funkcji poznawczych [BADANIA] Premium 16-05-2022, 15:24 U milionów starszych osób ze słabym wzrokiem błędnie diagnozuje się łagodne zaburzenia funkcji poznawczych – informuje pismo „Scientific Reports”.
Polska liderem w Europie w leczeniu SMA? Mamy twarde dane Premium 05-05-2022, 08:50 Polska stała się krajem, który jest absolutnym liderem, jeśli chodzi o Europę, w tym, co możemy robić od strony diagnostycznej i terapeutycznej w rdzeniowym zaniku mięśni - ocenia prof. Anna Kostera-Pruszczyk, kierująca Katedrą i Kliniką Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Dr Gałązka-Sobotka: niezbędne jest nowe otwarcie w polskiej neurologii Premium 27-04-2022, 10:56 Chodzi o przyznanie neurologii charakteru specjalizacji priorytetowej, uznanie, że obok chorób onkologicznych i kardiologicznych to właśnie problemy neurologiczne będą stanowiły największe wyzwanie dla systemu - mówi dr n. ekonom. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
SMA: korzyści z leczenia odnoszą wszyscy chorzy. U starszych na efekty trzeba poczekać nieco dłużej Premium 25-04-2022, 16:27 Dostępny w Polsce od ponad trzech lat program lekowy dla chorych na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) pokazuje, że życie pacjentów w Polsce znacząco się zmieniło, i to dla wszystkich typów choroby i pełnej wiekowo populacji. Dla nas słowem kluczem jest satysfakcja pacjentów z leczenia, a ta sięga 96 proc. – mówi prof. Anna Kostera-Pruszczyk.
WIM ma kolejny nowoczesny angiograf. Ze sprzętu skorzystają m.in. pacjenci z udarem mózgu Premium 25-04-2022, 11:49 Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie rozbudował pracownię radiologii zabiegowej o drugi dwupłaszczyznowy angiograf, by pomóc większej liczbie chorych. Ze sprzętu skorzystają m.in. pacjenci z udarem mózgu. W Polsce rocznie doznaje go 70 tys. osób.
Na padaczkę choruje w Polsce blisko 400 tysięcy osób. Prof. Rejdak o ogromnym postępie w leczeniu Premium 22-04-2022, 08:33 Padaczka to nie jest jedna choroba, ale całe spektrum różnych procesów patologicznych, których wspólnym mianownikiem jest nadreaktywność mózgu - wyjaśnia prof. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Naukowcy przedstawiają “tłuszczowy model choroby Alzheimera”. Winne uszkodzenie bariery krew-mózg? Premium 13-04-2022, 08:47 Zgodnie z nową teorią, do powstawania choroby Alzheimera może przyczyniać się uszkodzenie bariery krew-mózg, chroniącej neurony m.in. przed szkodliwymi dla niego tłuszczami. Ten trop nawiązuje do “tłuszczowego modelu choroby”.
Boreliozę wskazuje się jako źródło wielu różnorodnych objawów, często błędnie [WYWIAD] Premium 12-04-2022, 12:07 Choć objawy psychopatologiczne w przebiegu neuroboreliozy są opisywane w literaturze, nie stanowią one jednak specyficznych dla tej choroby symptomów. Występują na tyle rzadko, że trudno precyzyjnie przedstawić ich przebieg i charakter - mówi prof. dr hab. n. med. Joanna Zajkowska w rozmowie o trudnościach, jakich nastręcza ta postać boreliozy w procesie diagnostycznym.
Choroba Parkinsona wymaga zaangażowania multidyscyplinarnego zespołu medycznego Premium 11-04-2022, 17:02 Na chorobę Parkinsona cierpią miliony, w ich leczeniu kluczowe rolę odgrywa zaangażowanie multidyscyplinarnego zespołu medycznego obejmującego między innymi lekarzy neurologów, neuroradiologów, neurochirurgów, psychologów, psychiatrów, fizjoterapeutów, logopedów i dietetyków - powiedział prof. Sławomir Budrewicz.
Stwardnienie guzowate: sukces terapeutyczny polskich naukowców Premium 08-04-2022, 17:30 Krokiem milowym było prewencyjne leczenie padaczki u dzieci ze stwardnieniem guzowatym. Stało się to możliwe dzięki wprowadzeniu monitoringu EEG u niemowląt, co z kolei pozwoliło na identyfikację zmian zwiastujących rozwój padaczki, zanim wystąpią jej objawy kliniczne - zauważa prof. Sergiusz Jóźwiak w rozmowie na temat objawów i diagnozowania stwardnienia guzowatego, przełomów w jego leczeniu, a także trwających badań klinicznych.
Stwardnienie rozsiane: indywidualizując terapię, poprawiamy jakość życia chorych Premium 05-04-2022, 13:39 Przekazanie choremu informacji o rozpoznaniu stwardnienia rozsianego jest najtrudniejszym momentem w komunikacji lekarz-pacjent. W związku z tym ważny jest nie tylko sposób, ale i miejsce przekazu. Jest to chwila, w której pacjent żegna się ze zdrowiem i w pewnym sensie rozpoczyna trudny okres żałoby. Od niedawna rozmowę z pacjentem znacznie ułatwia fakt, że lekarze dysponują szeroką paletą leków i są w stanie zaproponować skuteczne sposoby spowalniania postępu choroby.
Strategia rozwoju polskiej neurologii zakłada inwestycje w czterech kluczowych obszarach Premium 05-04-2022, 09:07 Demografia jest dla nas nieubłagana, polskie społeczeństwo wkroczyło na bardzo dynamiczną ścieżkę starzenia się. Szacuje się, że w roku 2050 udział seniorów w populacji ogólnej będzie stanowił ponad 40 proc. Ryzyko wystąpienia chorób neurologicznych rośnie wraz z wiekiem, a więc polski system opieki zdrowotnej będzie z każdym kolejnym rokiem mierzył się z coraz większą liczbą chorych.
Udar mózgu może wystąpić w każdym wieku [PRZYPADEK KLINICZNY] Premium 04-04-2022, 18:00 Udar mózgu jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności osób dorosłych. Istnieją skuteczne metody terapii w ostrym okresie choroby oraz redukcji ryzyka kolejnego udaru mózgu — przypomina neurolog dr hab. n. med. Anetta Lasek-Bal, prof. SUM.
Prof. Selmaj: w SM ważna jest personalizacja leczenia Premium 04-04-2022, 17:00 Stwardnienie rozsiane to choroba bardzo złożona, która u każdego przebiega inaczej. Dlatego to lekarz prowadzący pacjenta, znający jego wszystkie uwarunkowania powinien mieć możliwość doboru odpowiedniego leczenia, bez konieczności dostosowywania się do sztywnych schematów — mówi prof. Krzysztof Selmaj w rozmowie na temat charakteru choroby, wysokoefektywnych terapii oraz ograniczeń w ich dostępie.
Prof. Halina Sienkiewicz-Jarosz: choroby mózgu powinny stać się priorytetem zdrowotnym państwa Premium 04-04-2022, 14:30 Szeroko pojęte choroby mózgu, nie tylko neurologiczne, ale i psychiczne, powinny stać się priorytetem polskiego systemu opieki zdrowotnej, m.in. ze względu na światowe trendy związane z obciążeniem tymi chorobami, a także ich wpływ na jakość życia chorych - uważa prof. Halina Sienkiewicz-Jarosz.