NEUCA o decyzji UOKiK: to kara za pomoc przedsiębiorcom i wsparcie Polaków w walce z pandemią
Polska spółka jest karana za 2-3-dniowe opóźnienia w płatności głównie wobec zagranicznych koncernów farmaceutycznych. W tym czasie NEUCA wychodząc naprzeciw potrzebom Polaków i niezależnych aptek, tolerowała opóźnienia w płatnościach ze strony tychże - podkreśla NEUCA.

W czwartek, 10 lutego do mediów został wysłany komunikat od Grupy NEUCA S.A w sprawie informacji, którą dzień wcześniej podał Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji.
Sprawa dotyczy kary finansowej, w wysokości ponad 3 mln. zł, jaką na Grupę NEUCA nałożył UOKiK.
W uzasadnieniu do tej decyzji UOKiK napisał, że kara została nałożona za nieregulowanie w terminie swoich zobowiązań finansowych. Podkreślono również, że “działania NEUCA S.A. są o tyle naganne, że dotyczą spółki z branży farmaceutycznej, która nie ucierpiała w dobie pandemii i od której sprawnego funkcjonowania zależy zdrowie wielu Polaków”.
NEUCA nie wyklucza zaskarżenia decyzji Urzędu
W komunikacie nadesłanym przez Grupę NEUCA Paweł Bernat, dyrektor komunikacji, napisał, że firma farmaceutyczna jest w trakcie analizy bardzo szerokiego uzasadnienia decyzji UOKiK nakładającej karę na spółkę.
“Do zarzutów odniesiemy się szczegółowo po jej zakończeniu. Decyzja nie jest prawomocna i rozważamy jej zaskarżenie ” - podkreślił dyrektor Bernat.
Dodając w treści pisma: “Publikowany w mediach komentarz Prezesa UOKiK o tym, że NEUCA jako spółka z branży farmaceutycznej nie ucierpiała na skutek pandemii, świadczy o niezrozumieniu roli i pozycji spółki w łańcuchu dostaw leków”.
NEUCA: dbaliśmy o to, by w magazynach aptek nie zabrakło leków
Kluczowy w tym kontekście - w ocenie Grupy NEUCA - jest fakt, że “tolerowanie przez NEUCA opóźnień w płatnościach ze strony aptek stanowi istotny element wparcia finansowego szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, jakimi są polskie apteki niezależne”.
Firma NEUCA podkreśla w treści pisma, że “konsekwencją opóźnień w płatnościach od klientów jest konieczność finansowania przeterminowanych należności, co NEUCA realizuje przy pomocy własnych środków wspomagając się kredytem bankowym. Dzięki temu zaopatrzenie aptek i poziom ich zapasów jest wyższy, a leki są dostępne dla pacjentów. Było to szczególnie istotne w czasie pandemii”.
Opóźnienia były krótkie i dotyczyły dużych koncernów
Dyrektor Bernat wyjaśnia również, że “Polska spółka jest karana za to, że miała niewielkie, 2-3-dniowe opóźnienia, głównie wobec zagranicznych koncernów farmaceutycznych, które są w doskonałej kondycji finansowej”.
Dalej wyjaśnia: “W okresie, o którym mowa, NEUCA angażowała jednocześnie poważne środki finansowe w walkę z Covid prowadząc interwencyjne zakupy środków ochrony osobistej i sprzedając je na rynku w najniższych w tym okresie cenach”.
Podsumowuje: “W istocie NEUCA jest karana za pomoc polskim przedsiębiorcom i wsparcie społeczeństwa w walce z pandemią Covid. W naszym odbiorze jest to działanie niesprawiedliwe”.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Zmowa na rynku suplementów diety. UOKiK nakłada karę na firmę Solgar Polska
GIF o koniecznych zmianach na rynku aptecznym. Chodzi m.in. o reklamę i franczyzę
Źródło: Puls Medycyny