Naukowcy z WUM: fala uchodźców z Ukrainy wymaga pilnych działań w polskiej ochronie zdrowia
Zwiększenie liczby osób mieszkających w Polsce o 2 miliony prawdopodobnie spowoduje w skali roku wzrost zapotrzebowania o 14 milionów porad lekarskich, w tym 8,7 mln w POZ; o 365 tys. hospitalizacji i blisko 160 tys. interwencji ratownictwa medycznego - wynika z symulacji przeprowadzonych przez zespół naukowy z Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowany przez prof. dr hab. Anetę Nitsch-Osuch.

- Napływ uchodźców z Ukrainy może wiązać się z koniecznością zwiększenia udzielanych porad lekarskich o 14 mln w skali roku.
- Konieczne są pilne działania, które m.in. doprowadzą do zwiększenia kadr w ochronie zdrowia.
- W polskich szpitalach po wybuchu wojny w Ukrainie najczęściej hospitalizowane były dzieci poniżej 5 roku życia.
„Tak duże zwiększenie obciążeń polskiej służby zdrowia, przy braku możliwości szybkiego zwiększenia liczby personelu medycznego i bazy służby zdrowia może skutkować utrudnieniem dostępności do świadczeń – w równym stopniu dla stałych mieszkańców Polski i dla uchodźców, co oznacza w praktyce wydłużenie czasu oczekiwania na uzyskanie świadczenia” – oceniają autorzy opracowania.
Uchodźcy z Ukrainy w polskich szpitalach. Na co się leczą?
Opieka nad dziećmi poniżej 5 roku życia, kobietami w okresie ciąży, porodu i połogu lub chorymi na nowotwory oraz mężczyznami po urazach i zatruciach - to wybrane przyczyny hospitalizacji obywateli Ukrainy w polskich szpitalach, które również przeanalizował zespół naukowy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zdaniem naukowców z Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego pracujących pod kierunkiem prof. dr hab. Anety Nitsch-Osuch badania mają znaczenie dla przystosowania systemów ochrony zdrowia innych krajów europejskich do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych związanych z masowym napływem migrantów i uchodźców wojennych.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Ukraińcy zablokują Polakom miejsca w szpitalach? Kraska: lęki podsycane ze Wschodu
Jak poinformowała w imieniu zespołu Katarzyna Lewtak, w polskich szpitalach przed oficjalnym wybuchem wojny w Ukrainie (24 lutego 2022) najczęściej hospitalizowane były dzieci w wieku do 5 lat oraz osoby dorosłe w wieku 20–35 lat. Zaś po wybuchu wojny – dzieci poniżej 5. roku życia.
Dzieci przyjmowano na badania, obserwacje, prowadzona była opieka nad nimi w okresie noworodkowym i obserwacja stanów rozpoczynających się w okresie okołoporodowym.
Głównymi przyczynami pobytów dzieci i młodzieży w szpitalu po wybuchu wojny były choroby zakaźne i pasożytnicze, na drugim miejscu pod względem częstości – choroby układu oddechowego.
Wśród osób dorosłych kobiety najczęściej wymagały hospitalizacji z powodu ciąży, porodu i połogu, na drugim miejscu – z powodu nowotworów. Mężczyźni najczęściej trafiali do polskich szpitali z powodu urazów, zatruć i skutków działania innych czynników zewnętrznych, a także z powodu chorób układu krążenia.
Problemy zdrowia publicznego a napływ uchodźców wojennych z Ukrainy
Przyczyny hospitalizacji (z wyłączeniem hospitalizacji psychiatrycznych) przedstawiono w artykule w czasopiśmie International Journal of Environmental Research and Public Health. Link do publikacji źródłowej: https://www.mdpi.com/1660-4601/19/20/13350.
Analizę przeprowadzono na podstawie danych z Ogólnopolskiego Badania Chorobowości Szpitalnej Ogólnej prowadzonego w ramach Programu Badań Statystycznych Statystyki Publicznej w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego PZH – PIB.
Jest to już drugie opracowanie dotyczące problemów zdrowia publicznego w związku z migracją zarobkową oraz napływem uchodźców wojennych z Ukrainy, powstałe w Zakładzie Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego WUM we współpracy z naukowcami z NIZP PZH-PIB oraz Instytutu Medycyny Wsi.
Więcej na ten temat w serwisie Nauka w Polsce: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C92158%2Copieka-medyczna-nad-uchodzcami-wyzwanie-dla-zdrowia-publicznego.html.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Do szpitali trafią translatory. “Pozwolą uniknąć nerwowej atmosfery”
Źródło: Puls Medycyny