Naukowcy z UWr zmodyfikują białko FGF1, by pomogło w leczeniu cukrzycy i nowotworów
Badacze z Zakładu Inżynierii Białka Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego opracowują modyfikacje białka FGF1, które mogłoby znaleźć zastosowanie w terapii trudno gojących się ran, chorób niedokrwiennych czy cukrzycy. Eksperci mają także nadzieję, że w przyszłości białko FGF1 może być nośnikiem leków cytostatycznych do komórek nowotworowych.
FGF1 to białko wytwarzane w wielu typach tkanek, m.in. w komórkach mięśni gładkich i nabłonka, w komórkach wątroby, naskórka, tkanki łącznej i makrofagach. Jedną z jego funkcji jest ochrona komórek przed niebezpiecznymi dla nich czynnikami i zapobieganie apoptozie, czyli programowej śmierci komórek.

iStock
"FGF1 przyspiesza gojenie się ran i zrastanie kości, uczestniczy także w tworzeniu nowych naczyń krwionośnych i obniża poziom glukozy we krwi, może także znaleźć zastosowanie jak nośnik leków do komórek nowotworowych. Sprawdzamy, jak badane przez nas warianty białka wpływają na podziały komórkowe, namnażanie się i migrację zarówno zdrowych, jak i chorobowo zmienionych, nowotworowych tkanek. Weryfikujemy także, gdzie w komórkach lokalizuje się białko FGF1, jak wydajnie przedostaje się ono do wnętrza komórki i jakie procesy aktywuje" - mówi dr hab. Małgorzata Zakrzewska z Zakładu Inżynierii Białka UWr.
Naukowcy z Uwr sprawdzają właściwości białka przy wykorzystaniu wyhodowanych w warunkach laboratoryjnych ludzkich komórek. Analizie poddany jest wpływ wariantów białka na podziały komórkowe, namnażanie się oraz migrację zdrowych i chorych tkanek. Badacze monitorują lokalizację białka FGF1 w komórkach i aktywowane przez nie procesy komórkowe.
Badacze dostrzegają w białku FGF1 duży potencjał terapeutyczny. Według nich może ono być zastosowanie w terapii cukrzycy, nowotworów i jako, ze względu na swoje właściwości regeneracyjne, środek przyspieszający gojenie tkanek w sytuacji trudnych złamań czy uszkodzeń nerwów. Zapewnia także ochronę komórkom narażonym na promieniowanie gamma oraz angiogenne właściwości, które można zastosować w terapii chorób naczyniowo-sercowych. Eksperci z Wrocławia mają ponadto nadzieję, że odpowiednie modyfikacje białka FGF1 mogłyby znaleźć zastosowanie jako nośnik substancji leczniczych do komórek nowotworowych.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Choroba Parkinsona: nadekspresja białka LRRK2 nie musi mieć związku z mutacją genu
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG/PAP