Naukowcy z UJ opracowali nową metodę diagnostyki uszkodzenia nerek
Zespół z Uniwersytetu Jagiellońskiego nad nową metodą diagnostyczną pracował wspólnie z pracownikami Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Umożliwi ona wcześniejsze rozpoznanie uszkodzenia nerek związanego z przebiegiem cukrzycy oraz oszacowanie ryzyka wystąpienia niewydolności nerek.
Trwa już procedura objęcia międzynarodowym patentem nowego biomarkeru uszkodzenia nerek u pacjentów, którzy cierpią na cukrzycę opracowanego przez Polaków. Metodę opisało ponadto czasopismo "Nanomedicine". Nowo opisanym biomarkerem mają być znajdujące się w moczu mikropęcherzyki. Prace zespołu badaczy - dr hab. n. med. Ewy Stępień z UJ i jej doktorantek oraz dr. Macieja Romana i dr. hab. Czesławy Paluszkiewicz, prof. nadzw. IFJ PAN – trwały od 2014 roku.

„My odnaleźliśmy takie biomarkery w moczu, które do tej pory nie były wykorzystywane do diagnostyki. Od dawna podejrzewano, że one występują i nawet je opisano, tylko nie korelowano ich występowania ze stopniem zaawansowania niewydolności nerek, jak i ze stopniem zaawansowania cukrzycy. Badania widma w spektroskopii ramanowskiej tj. spektroskopii stanów oscylacyjnych cząsteczek, pozwalają określić skład molekularny na poziomie zawartości cząsteczek białka, kwasów nukleinowych, lipidów, tłuszczy w komórce i w jakimś obiekcie biologicznym, a w tym przypadku w naszych mikropęcherzykach”” – wyjaśniła dr hab. n. med. Ewa Stępień.
Następnym krokiem dla polskich badaczy są teraz badania kliniczne i stworzenie prototypu testu. Już teraz naukowcy wskazują, że metoda może być niezwykle skuteczna we wczesnej diagnostyce – charakteryzuje się wysoką czułością i nie jest obciążająca dla pacjenta, od którego będzie wystarczyło jedynie pobrać próbkę moczu. Dr Ewa Stępień wskazuje, że może być wykorzystywana w testach przyłóżkowych i dużych laboratoriach.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Potrzeba większej indywidualizacji leczenia cukrzycy
Prof. Krzysztof Strojek: Cukrzyca musi być traktowana wieloaspektowo
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG/PAP