Naukowcy z Białegostoku zbadają wpływ smogu na zdrowie publiczne
Badacze z Białegostoku wspólnie z naukowcami z Łodzi sprawdzą wpływ zanieczyszczenia powietrza w Polsce Wschodniej na zdrowie publiczne w regionie.

Jak informuje Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, badacze z Kliniki Kardiologii Inwazyjnej UMB wspólnie z ekspertami z Uniwersytetu Łódzkiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i uczelni z Liverpoolu, Moskwy, Pragi i Skopje rozpoczęli badania dotyczące wpływu zanieczyszczenia powietrza w Polsce Wschodniej na regionalne zdrowie publiczne.
Związek między smogiem a schorzeniami sercowo-naczyniowymi - czy istnieje?
- Nasz projekt będzie realizowany na terenie województw podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz warmińsko-mazurskiego - obszarach charakteryzujących się unikalnymi walorami przyrodniczymi, dużymi obszarami i stosunkowo niskim uprzemysłowieniem. Zdecydowana większość badań dotyczących zanieczyszczenia powietrza została przeprowadzona na terenach silnie zanieczyszczonych, w których pacjenci narażeni są na skrajne stężenia zanieczyszczeń. Biorąc pod uwagę niewielką liczbę badań z obszarów o niskim poziomie zanieczyszczeń, zamierzamy przeanalizować związek między zanieczyszczeniem powietrza a schorzeniami sercowo-naczyniowymi w Polsce Wschodniej - informuje dr Łukasz Kuźma, kierownik projektu.
NCN wsparło badania nad smogiem
Jak czytamy w komunikacie UMB, będzie to pierwsze w Polsce badanie dotyczące wpływu tego typu zanieczyszczeń na zdrowie człowieka o takiej skali. Badacze przeanalizują ponad 4 mld zmiennych wpływających na ryzyko blisko miliona zgonów oraz miliona hospitalizacji.
Realizacja projektu, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, przewidziana jest na lata 2022-25.
Zespół badawczy:
Z UMB:
- Kierownik Projektu: dr Łukasz Kuźma
- prof. Sławomir Dobrzycki,
- prof. Hanna Gajewska-Bachórzewska,
- prof. Anna Tomaszuk-Kazberuk
- dr Paweł Kralisz,
- Anna Kurasz,
- Emil Julian Dąbrowski,
- Michał Święczkowski,
- lek. Szymon Pogorzelski,
- dr Dominka Musiałowska,
- dr Małgorzata Zalewska-Adamiec.
Z innych ośrodków są to:
- prof. Sylwia Roszkowska (UŁ),
- prof. Jolanta Małyszko (WUM)
- Prof. Gregory Y. H. Lip, MD, FRCP, DFM, FACC, FESC Liverpool Centre for Cardiovascular Science, University of Liverpool and Liverpool Heart & Chest Hospital, Liverpool, UK
- Prof. Vladimir Tesar, MD FERA, FASN, Department of Nephrology, Charles University, Prague, Czech Republic
- Prof. Elena Zakharova, MD Nephrology Department, Citiy Hospital of n.a. S.P. Botkin, Moscow State University of Medicine and Dentistry, Moscow, Russian Federation
- Prof. Goce A. Spasovski, MD FERA, Department of Nephrology, Dialysis and Transplantation, University of Skopje.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Smog sprzyja ciężkiemu przebiegowi COVID-19
Zanieczyszczenia powietrza mogą zaburzać rozwój płodu i wzrost dzieci [BADANIA]
Źródło: Puls Medycyny