Naukowcy sprawdzą lek, który może chronić serce podczas operacji
Nawet co piąty operowany pacjent po 45. r.ż. doznaje uszkodzenia mięśnia sercowego. Naukowcy z Krakowa, dzięki grantowi ABM, sprawdzą, czy podanie iwabradyny w okresie okołozabiegowym zmniejszy liczbę powikłań kardiologicznych.

Każdego roku na świecie ponad 230 mln osób przechodzi niekardiochirurgiczne (pozasercowe) zabiegi operacyjne. W tej grupie około 3-5 mln chorych doświadcza poważnych powikłań sercowo-naczyniowych.
– Nawet co piąty pacjent w wieku powyżej 45 lat poddawany zabiegowi pozasercowemu doznaje uszkodzenia mięśnia sercowego. Badanie PREVENT-MINS odpowie na pytanie, czy podawanie iwabradyny w okresie okołozabiegowym skutecznie zapobiega temu powikłaniu. W razie powodzenia badania, przełoży się to na lepszą jakość życia pacjentów po zabiegach chirurgicznych oraz pomoże zmniejszyć śmiertelność pozabiegową. Wyniki badania przyczynią się do poprawy standardów opieki okołooperacyjnej w Polsce i na świecie oraz pomogą wyznaczyć kierunki dalszych badań nad zapobieganiem powikłaniom sercowo-naczyniowym u pacjentów poddawanych zabiegom operacyjnym – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Wojciech Szczeklik, główny badacz.
Dlaczego serce jest narażone na powikłania?
Jednym z potencjalnych czynników ryzyka wystąpienia MINS, czyli okołooperacyjnego uszkodzenia mięśnia sercowego, jest przyśpieszone tętno w okresie okołooperacyjnym. Stres towarzyszący pacjentowi w czasie operacji, wynikający zarówno z chirurgicznej ingerencji w ciągłość tkanek, jak i silnych emocji, powoduje szereg reakcji biochemicznych w organizmie, które skutkują przyspieszeniem tętna, a co za tym idzie zwiększeniem pracy, jaką musi wykonać mięsień sercowy. Potrzebuje on wówczas więcej tlenu, który powinien być dostarczony przez krew płynącą w naczyniach wieńcowych. Jeśli istnieją zwężenia w tych naczyniach, odpowiednia ilość tlenu nie może zostać dostarczona i serce ulega uszkodzeniu.
Natomiast iwabradyna to lek, który spowalnia akcję serca. Nie wywołuje przy tym spadku ciśnienia krwi. Od wielu lat stosuje się ją z powodzeniem w schorzeniach kardiologicznych, takich jak choroba wieńcowa czy przewlekła niewydolność serca. Do tej pory nie badano możliwości stosowania iwabradyny w okresie okołozabiegowym na szeroką skalę. Jej potencjalnie ochronny wpływ na serce miałby bardzo istotne znaczenie dla bezpieczeństwa operowanych pacjentów oraz na ich późniejszy pełny powrót do zdrowia.
Badanie obejmie 25 ośrodków
Badanie PREVENT-MINS będzie prowadzone w 25 ośrodkach z różnych regionów Polski i obejmie dwa tysiące pacjentów. Projekt uzyskał finansowanie Agencji Badań Medycznych w ramach konkursu na działalność badawczo-rozwojową w zakresie niekomercyjnych badań klinicznych.
ZOBACZ TAKŻE: Jakie leki zastosować, gdy trzeba zwolnić akcję serca
Źródło: Puls Medycyny