Naukowcy: ogromny wzrost liczby osób z migotaniem przedsionków
Najnowsze badania sugerują, że nastąpił ogromny wzrost liczby osób żyjących z migotaniem przedsionków (AF) - choroby 5-krotnie zwiększającej ryzyko udaru. Według badań liczba pacjentów z AF przewyższa obecnie łączną liczbę osób, u których zdiagnozowano cztery najczęstsze rodzaje raka.

- Badania wykazały, że liczba przypadków migotania przedsionków (AF), niebezpiecznego zaburzenia rytmu serca i głównej przyczyny udarów, wzrosła w Anglii nawet o 72 proc. w ciągu ostatnich dwóch dekad.
- Osoby z migotaniem przedsionków są pięć razy bardziej narażone na udar.
- Według badań stan ten przewyższa obecnie łączną liczbę osób, u których zdiagnozowano cztery najczęstsze rodzaje raka – piersi, prostaty, płuca i jelit – i przewyższa liczbę osób żyjących z niewydolnością serca.
- Naukowcy twierdzą, że odkrycie to powinno pomóc zmienić sposób zapobiegania, wykrywania i leczenia migotania przedsionków, ponieważ nie wszyscy doświadczają objawów, co bardzo utrudnia diagnozowanie tej choroby.
W największym i najbardziej szczegółowym badaniu dotyczącym migotania przedsionków naukowcy z Uniwersytetu w Leeds wykorzystali dane pochodzące od lekarzy pierwszego kontaktu i dane szpitalne od 3,4 miliona osób w Anglii, aby przeanalizować osoby, u których po raz pierwszy zdiagnozowano migotanie przedsionków w latach 1998-2017.
70-proc. wzrost liczby pacjentów z migotaniem przedsionków w ciągu 20 lat
Odkryli, że liczba osób, u których co roku diagnozuje się tę chorobę, wzrosła z 117 880 w 1998 roku do 202 333 w 2017 roku. Za tymi niekorzystnymi statystykami stoi w dużej mierze starzejąca się i mniej zdrowa populacja.
Zdiagnozowano więcej mężczyzn (średnio o pięć lat wcześniej niż kobiety), co częściowo może być spowodowane większą liczbą mężczyzn cierpiących na cukrzycę, bezdech senny, chorobę wieńcową serca i palących papierosy.
Osoby z tą chorobą są pięć razy bardziej narażone na udar.
Coraz więcej chorób towarzyszących migotaniu przedsionków
Dane sugerują, że w trakcie badania więcej osób borykało się z innymi schorzeniami w momencie postawienia diagnozy – w tym z wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą i otyłością, a liczba osób z trzema lub więcej schorzeniami wzrosła z 48 proc. w 1998 do 68 proc. w 2017.
Chris Gale, profesor medycyny sercowo-naczyniowej i badacz finansowany przez British Heart Foundation na Uniwersytecie w Leeds, powiedział: - Zmiany w opiece zdrowotnej są napędzane przez dane, a my stworzyliśmy pierwszą analizę zachorowań na migotanie przedsionków, która pokazuje rosnący wpływ na społeczeństwo.
Badanie wykazało również, że osoby z najbiedniejszych środowisk były o 20 proc. bardziej narażone na migotanie przedsionków niż lepiej sytuowani pacjenci.
Brytyjczycy opracowali cyfrowe narzędzie do przewidywania AF
Prof. Gale i jego zespół opracowali już nowe cyfrowe narzędzie do przewidywania migotania przedsionków, które ma na celu wczesne jego wykrycie i mają nadzieję, że wkrótce zostanie przetestowane w ramach NHS.
Finansowane przez BHF badanie zostało opublikowane w “The Lancet Regional Health – Europe”.
Źródło: independent.co.uk
ZOBACZ TAKŻE: Potencjalnie co czwarty pacjent po 65. roku życia ma migotanie przedsionków
Nadciśnienie i migotanie przedsionków: dość częsty duet
Źródło: Puls Medycyny