Naukowcy coraz bliżej opracowania nowego leku na choroby wirusowe i bakteryjne
Naukowcy z National Institutes of Health (NIH) zidentyfikowali naturalnie występujący związek chemiczny – woskowy kwas tłuszczowy, wykorzystywany przez bakterię wywołującą tularemię do osłabienia odpowiedzi immunologicznej. Niewykluczone, że przy okazji udało im się znaleźć skuteczną terapię przeciwzapalną na choroby bakteryjne i wirusowe.
Tym związkiem jest fosfatydyloetanoloamina (PE), która wspiera bakterie Francisella tularensis w tłumieniu odpowiedzi immunologicznej podczas infekowania komórek myszy i ludzi. W nowym badaniu, opublikowanym w „Journal of Innate Immunity”, naukowcy odkryli, że skład PE występujący u bakterii F. tularensis różni się od PE obecnego w innych bakteriach.

Po zidentyfikowaniu fosfatydyloetanoloaminy jako lipidu, który zaburzył odpowiedź immunologiczną gospodarza, naukowcy z należącego do NIH National Institute of Allergy and Infectious Diseases zaczęli rozważać jego potencjalną wartość terapeutyczną. Eksperymenty z hodowlą komórek w laboratorium utwierdziły ich w przekonaniu, że zarówno naturalna, jak i uzyskana przez nich syntetyczna postać fosfatydyloetanoloaminy – PE2410 i PEPC2410, zmniejszają stany zapalne wywoływane przez bakterie tularemii i wirusa dengi.
Badacze planują kontynuować badanie, aby znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób F. tularensis upośledza odpowiedź immunologiczną. Mają nadzieję, że ich odkrycia doprowadzą w efekcie do opracowania silnego przeciwzapalnego leku o szerokim spektrum działania.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MMD