Narodowa Strategia Onkologiczna - Sejm przyjął sprawozdania za lata 2020-2021
Podczas 67. posiedzenia Sejmu przyjęto sprawozdanie z realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej za rok 2020 i 2021 r.

- Podczas 67. posiedzenia Sejmu 1 grudnia wieczorem przyjęto sprawozdanie z realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej za rok 2020 i 2021 r. wraz ze stanowiskiem Komisji Zdrowia.
- Za przyjęciem sprawozdania za rok 2020 głosowało 226 posłów, przeciw - 172, a od głosu wstrzymało się 45. W sumie głosowało 443 posłów.
- Za przyjęciem sprawozdania za rok 2021 głosowało 227 posłów, przeciw - 172, a od głosu wstrzymało się 45. W sumie głosowało 444 posłów.
Przypomnijmy, że 16 listopada wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przedstawił w Sejmie sprawozdanie z realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej za rok 2020 i 2021 r.
Posłanka Barbara Dziuk (Prawo i Sprawiedliwość) stwierdziła wówczas, że “Narodowa Strategia Onkologiczna to flagowy przykład szeregu planów wieloletnich wprowadzonych przez rząd PiS”, ukierunkowanych na “dostarczenie Polkom i Polakom prawdziwych rozwiązań na kluczowe wyzwania w życiu każdego z nas”.
– Pierwszy rok działania strategii, rok 2020, był czasem testowym. Ten test został zdany na najwyższym poziomie. W związku z powyższym Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała Narodową Strategię Onkologiczną i proszę Sejm o jej przyjęcie - powiedziała Barbara Dziuk.
Narodowa Strategia Onkologiczna - najważniejsze postępy w latach 2020-2021
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska 16 listopada przedstawił najważniejsze postępy, jakie dokonały się w latach 2020-2021 w obszarze onkologii.
W tym czasie rozpoczęły się zmiany rozporządzenia w sprawie Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK) i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (LDEK) w celu rozszerzenia zakresu egzaminów o tematykę onkologiczną. 1 maja 2021 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 27 kwietnia 2021 r. wprowadzające zmiany polegające na zwiększeniu liczby pytań LEK i LDEK z zakresu onkologii. W egzaminie LEK zwiększono liczbę pytań z obszaru onkologii z 20 do 30. Natomiast w testach LDEK zwiększono liczbę pytań dotyczących onkologii z 20 do 25.
– Muszę powiedzieć, że tegoroczny nabór na specjalizacje lekarskie pokazuje, że wzrasta zainteresowanie specjalizacjami onkologicznymi - podkreślił Waldemar Kraska.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Kraska: Narodowa Strategia Onkologiczna ma zapewnić dostępność do leczenia na takim samym poziomie w całym kraju
Wśród innych ważnych inwestycji w prewencję przygotowano rozwiązania legislacyjne w celu rozpoczęcia szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).
W 2021 r. opracowywano rozwiązania mające na celu wdrożenie narzędzi motywacyjnych dla zespołów POZ mające na celu objęcie badaniami przesiewowymi „lokalnych” populacji osób z grup podwyższonego ryzyka.
Prowadzono pilotaż badań HPV-DNA, pilotaż testu FIT jako testu alternatywnego dla kolonoskopii. Wprowadzono także program opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na wybrane nowotwory złośliwe. Wdrożono nowy model organizacyjny opieki nad pacjentami („Cancer Units”) dla kluczowych nowotworów: płuca, jelita grubego, nowotworów ginekologicznych i urologicznych.
Uruchomiono także telefoniczną infolinię dla pacjentów, jak również rozpoczęto prace nad internetowym kontem pacjenta
Ponadto opracowywano i wdrożono rozwiązania legislacyjne dotyczące badań klinicznych.
Realizowano też program pilotażowy Krajowej Sieci Onkologicznej.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prof. Rutkowski o opóźnieniach w realizacji strategii onkologicznej: pandemia bywa wymówką
Źródło: Puls Medycyny