Nanocząsteczki, które mogą pomóc w wykrywaniu zawału
Mimo stosowania coraz bardziej optymalnych metod leczenia oraz rozwoju technik inwazyjnych u pacjentów z zawałem serca, choroby sercowo-naczyniowe stanowią nadal najczęstszą przyczynę zgonów. Dlatego, niczym mitycznego Świętego Graala, trwają poszukiwania nowych biomarkerów, których identyfikacja pozwoliłaby lepiej monitorować procesy prowadzące do zawału serca.
Odkrycie nowych biomarkerów może być źródłem przełomu w diagnozowaniu i leczenia zawału serca.
– Takie markery istotnie zmieniłyby diagnostykę. Dzięki nim moglibyśmy wcześniej rozpoznać, który ból w klatce piersiowej jest związany z zawałem, a co za tym idzie, moglibyśmy szybciej wdrożyć leczenie - mówi dr Aleksandra Gąsecka van der Pol, finalistka konkursu „Supertalenty w Medycynie 2021”.
Obecnie stosowany marker, jakim są troponiny sercowe, jest niespecyficzny. Do wzrostu troponin dochodzi także w innych jednostkach chorych.
Badacze duże nadzieje pokładają w tzw. nanocząsteczkach.
– To bardzo obiecujące cząstki uwalnianie z płytek krwi. Od dawna wiemy, że odgrywają one kluczową rolę w rozwoju zawału serca, powodują powstanie zakrzepu w naczyniu wieńcowym, najczęściej na pękniętej blaszce miażdżycowej. Płytki krwi po aktywacji uwalniają nanocząstki. W tej chwili jesteśmy na etapie prowadzenia wieloośrodkowego badania, w którym nie tylko będziemy badali stężenie tych nanocząstek we krwi, ale też analizowali ich strukturę wewnętrzną, w tym białka mirko RNA. Mamy nadzieję, ze to trop, który doprowadzi nas do stworzenia nowego markera rozwijającego się zawału – mówi dr Aleksandra Gąsecka van der Pol.
Więcej w materiale wideo. Zapraszamy do oglądania.
Dr n. med. Aleksandra Gąsecka van der Pol – w konkursie „Supertalenty w Medycynie” zajęła 9. miejsce. Lekarz rezydent i asystent w I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie w trakcie 12-miesięcznego stażu specjalizacyjnego w zakresie kardiologii interwencyjnej w Uniwersyteckim Centrum Medycznym w Utrechcie (Holandia). Członkini zarządu Young Thrombosis Researchers Group, działającej przy grupie roboczej „Working Group on Thrombosis” Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Założycielka Sekcji Biomarkerów Studenckiego Koła Naukowego przy I Katedrze i Klinice Kardiologii WUM. Jej osiągnięcia naukowe dotyczą m.in. identyfikacji nowego mechanizmu działania leku przeciwpłytkowego, stosowanego u pacjentów z zawałem mięśnia sercowego, a także standaryzacji pomiarów nanocząstek, uwalnianych z komórek organizmu do krwiobiegu, metodą cytometrii przepływowej.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Supertalenty w Medycynie 2021: wygrał kardiolog z żyłką wynalazcy
Źródło: Puls Medycyny