Najważniejsze problemy systemowe związane z leczeniem zaawansowanego raka płuca [DEBATA]
aktualizacja: 23-11-2021, 11:29
O problemach związanych z dostępem do nowoczesnych terapii m.in. w zaawansowanym raku płuca rozmawiali eksperci zaproszeni do debaty, która odbyła się w ramach 12. edycji konferencji “Polityka lekowa”.
Podczas debaty “Optymalizacja i odpowiedni dobór metod leczenia drogą do zapewnienia chorym na przewlekłe schorzenia onkologiczne bezpieczeństwa terapeutycznego”, realizowanej w ramach 12. edycji konferencji “Polityka lekowa”, prof. Jacek Fijuth wskazał, że niepowodzenie terapii w przypadku chorych w III stopniu zaawansowania raka płuca wynika ze złej kwalifikacji pacjentów do leczenia systemowego.
– Lekarze wciąż popełniają błędy i nie kwalifikują chorych do jednoczesnej radiochemioterapii lub stosują to leczenie w sposób niezgodny z obowiązującymi wytycznymi. Jeśli chory nie otrzyma leczenia jednoczasowego, nie ma on następnie szansy na otrzymywanie terapii konsolidującej, co znacząco pogarsza jego rokowania - powiedział specjalista.
Eksperci biorący udział w debacie skupili się największych wyzwaniach związanych z leczeniem zaawansowanego raka płuca, ponieważ jest to najczęściej występujący nowotwór, który wymaga stosowania przewlekłej terapii systemowej. Na raka płuca rocznie zapada 23 tysiące pacjentów. Problemy systemowe i organizacyjne sprawiają, że wciąż jest on zdiagnozowany zbyt późno, a przez skomplikowany i nieprawidłowo zorganizowany proces diagnostyczny leczenie systemowe wdrażane jest z opóźnieniem.
Do dyskusji poświęconej diagnostyce i leczeniu tego nowotworu zaproszenie przyjęli:
- prof. dr hab. n. med. Joanna Chorostowska-Wynimko, kierownik Zakładu Genetyki i Immunologii Klinicznej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie;
- prof. dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu,
- prof. dr hab. n. med. Jacek Fijuth, prezes Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej, kierownik Zakładu Teleradioterapii w Szpitalu im. Kopernika w Łodzi,
- prof. Marcin Czech, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego.
Debatę prowadziła red. Monika Rachtan. Zapraszamy do oglądania. Relacja z debaty oraz komentarze ekspertów biorących udział w dyskusji zostaną także opublikowane w najbliższym numerze “Pulsu Medycyny”.

Źródło: Puls Medycyny