Najem nie wyklucza opodatkowania w postaci karty

Sławomir Molęda
opublikowano: 18-12-2002, 00:00

,Prowadzę gabinet lekarski, który wynajmuję w niektóre dni koleżance prowadzącej odrębną praktykę. Czy najem ten mogę kontynuować w przyszłym roku, jeśli wybiorę opodatkowanie kartą podatkową?" - pyta Czytelnik.

Ten artykuł czytasz w ramach płatnej subskrypcji. Twoja prenumerata jest aktywna
Zdecydowanie tak. Zgodnie z przepisem art. 25 ust. 2 pkt 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.) osiąganie przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, z których przychody (dochody) podlegają odrębnemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach nie wyłącza opodatkowania w formie karty podatkowej. Przepis ów stanowi wyjątek od zasady, iż prowadzenie innej pozarolniczej działalności gospodarczej, poza uprawniającą do zastosowania karty podatkowej, wyklucza możliwość wyboru opodatkowania w formie karty podatkowej. Można więc najem kontynuować; należy tylko pamiętać, aby rozliczać go odrębnie.

Prawo w medycynie
Newsletter przygotowywany przez radcę prawnego specjalizującego się w zagadnieniach prawa medycznego
ZAPISZ MNIE
×
Prawo w medycynie
Wysyłany raz w miesiącu
Newsletter przygotowywany przez radcę prawnego specjalizującego się w zagadnieniach prawa medycznego
ZAPISZ MNIE
Administratorem Twoich danych osobowych będzie Grupa Rx sp. z o.o. Klauzula informacyjna w pełnej wersji dostępna jest tutaj

Źródło: Puls Medycyny

Podpis: Sławomir Molęda

Najważniejsze dzisiaj
× Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.