Nadtwardówkowa stymulacja rdzenia kręgowego
W ub.r. w Klinice Neuchirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie u pacjenta z ciężką postacią dusznicy bolesnej, utrzymującej się mimo wykonania koronaroplastyki i wszczepienia by-passów, z powodzeniem zastosowano nowatorską metodę leczenia.
Zazwyczaj u pacjentów z dusznicą bolesną oporną na klasyczne metody lecznicze stosuje się rewaskularyzację mięśnia serca za pomocą lasera operacyjnego. Dzięki sfinansowaniu projektu badawczego przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, do leczenia tego schorzenia w Polsce zaczęto stosować także inną metodę - nadtwardówkową stymulację górnego odcinka piersiowego rdzenia kręgowego (NSRK). Efektem takiego leczenia jest zmniejszenie niedotlenienia mięśnia sercowego oraz poprawa przepływu krwi. Ustępują dolegliwości, ale reakcja bólowa zostaje zachowana, dzięki czemu nie ma obawy przeoczenia sytuacji zagrażających życiu.
Czas obserwacji długofalowej
Powodzenie pierwszego zabiegu i współpraca międzyośrodkowa (Kliniki Kardiologii Inwazyjnej, Kliniki Kardiologii Zachowawczej CSK MSWiA w Warszawie, Kliniki Kardiologii II Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie oraz Kliniki Kardiologii Szpitala Bielańskiego) pozwoliły na udzielenie pomocy kolejnym chorym poprzez wszczepienie im stymulatorów rdzenia kręgowego. ?Wstępne wyniki wskazują na znaczną efektywność stymulacji rdzenia kręgowego. Bardzo poprawiła się jakość życia pacjentów: bóle są znacznie rzadsze i nie ograniczają aktywności w stopniu obserwowanym przed zastosowaniem tej metody leczenia. Zmniejszono także ilość przyjmowanych leków" - mówi dr Monika Barczewska z CSK MSWiA w Warszawie. Do dzisiaj metodą tą zoperowano 8 pacjentów.
Jeżeli dalsza obserwacja wyników leczenia potwierdzi jego skuteczność w dłuższym okresie, to także względy ekonomiczne powinny przekonać Narodowy Fundusz Zdrowia do finansowania tej nowoczesnej metody terapii. Mimo wysokiej ceny stymulatora (30 tys. zł), koszty jego zakupu zwracają się w ciągu 2 lat, dzięki zmniejszeniu liczby hospitalizacji pacjentów i ilości używanych leków.
Kwalifikacja chorych do NSRK
o silna dusznica bolesna (grupa III i IV w klasyfikacji kanadyjskiej),
o -zaawansowana choroba wieńcowa bez możliwości zastosowania procedur rewaskularyzacyjnych,
o oporność na konwencjonalne leczenie.
Prawdopodobne mechanizmy działania NSRK w leczeniu dusznicy bolesnej:
o zmniejszenie niedotlenienia mięśnia serca,
o zmniejszenie konsumpcji tlenu przez mięsień serca,
o zmniejszenie napięcia układu współczulnego,
o -poprawa przepływu krwi z mięśnia sercowego, poprzez redystrybucję z obszarów o dobrym ukrwieniu do obszarów izochemicznych,
o zmiana metabolizmu beta-endorfin w sercu.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Monika Wysocka