Na WUM otwarto Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej, jedno z najnowocześniejszych w Europie
Naukowcy z Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej WUM opracowują technologie terapii komórkowych do celów klinicznych dla klinik i szpitali WUM oraz innych współpracujących ośrodków. Komórki te mogą znaleźć zastosowanie prawie we wszystkich dziedzinach medycyny klinicznej.

Otwarcie laboratorium, które odbyło się 23 marca, jest zwieńczeniem projektu „Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii – CePT II”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Ze środków projektu zakupiono aparaturę i wyposażenie do celów badawczo-rozwojowych. Projekt realizowany jest przez konsorcjum naukowe, którego liderem jest Warszawski Uniwersytet Medyczny.
Laboratorium ze sprzętem najwyższej klasy
W ramach projektu WUM otrzymał 14 mln złotych na zakup aparatury i wyposażenie do celów badawczo-rozwojowych.
– To wspólna inwestycja w nowoczesność. Jesteśmy przekonani, że technologie medyczne tutaj opracowywane będą kończyły się wdrożeniami i wnioskami patentowymi - powiedział prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM.
– Każda inwestycja w naukę to inwestycja w lepszą przyszłość i rozwój całego Mazowsza. Środki unijne, dzięki którym mogło powstać otwierane dziś laboratorium są ogromnym wsparciem dla projektów naukowo-badawczych w naszym regionie. Ruszamy właśnie z nową agendą funduszy europejskich i liczę, że dzięki nim będziemy mogli dofinansować kolejne innowacyjne projekty badawcze - powiedział Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
Prof. Piotr Pruszczyk, prorektor WUM ds. nauki i transferu technologii, podkreślił unikatowy charakter Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej. - Mniej niż 10 placówek w Europie ma sprzęt laboratoryjny tak wysokiej klasy. To bardzo udana inwestycja w przyszłość medycyny i technologii w Polsce.
– Naszą ambicją jest utworzenie na WUM, w oparciu o posiadaną wartość intelektualną oraz złożone międzynarodowe patenty, wzorcowego na skalę międzynarodową ośrodka terapii komórkowej na potrzeby medycyny regeneracyjnej. Osiągnięcie tego celu jest możliwe, nie tylko dzięki wiedzy i doświadczeniu, ale także m.in. wysoko specjalistycznej aparaturze medycznej, zakupionej dla laboratorium w ramach projektu „Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii – CePT II” - wyjaśniła prof. Magdalena Kucia, kierownik Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej WUM.
Jak poinformowała prof. Kucia, nowe laboratorium oraz pracownie są wyposażone w najnowocześniejsze narzędzia:
- spektrometrie mas z rewolucyjni rozwiązaniami umożliwiającymi pomiary białek, metabolitów oraz lipidów z ekstremalną rozdzielczością,
- sekwenator nowej generacji NGS NextSeq 2000 dla badan w dziedzinie onkologii, oceny predyspozycji do chorób genetycznych, diagnostyki chorób rzadkich, genetyki/epigenetyki komórek macierzystych,
- jeden z najnowocześniejszych sorterów komórkowych na rynku światowym MoFlo Astrios EQ do izolacji komórek oraz nanocząsteczek z materiału biologicznego,
- systemy do prowadzenia badań ex vivo oraz z wykorzystaniem modeli zwierzęcych.
Podkreśliła, że nadrzędnym celem prowadzonych badań jest ich wykorzystanie do opracowania innowacyjnych metod leczenia, które pomogą pacjentom cierpiącym na choroby związane z uszkodzeniem tkanek i organów.
Dzięki finansowaniu ze środków Narodowego Centrum Nauki na kwotę prawie 19 mln zł, które umożliwia realizację projektów w obszarze badań podstawowych oraz aplikacyjnych, naukowcy z WUM prowadzą obecnie badania między innymi dotyczące wpływu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na przedział komórek macierzystych oraz zjawiska burzy cytokinowej podczas infekcji.
– Prowadzimy badania aplikacyjne nad wykorzystaniem odkrytych przez nasz zespół prymitywnych komórek macierzystych VSELs w procesach odnowy układu krwionośnego, naczyniowego oraz nabłonka płuc. W międzynarodowej współpracy prowadzimy prace rozwojowe w obszarze hematologii eksperymentalnej, celem opracowania nowych protokołów przyspieszających procesy przeszczepiania krwiotwórczych komórek macierzystych oraz ich farmakologicznej mobilizacji - mówiła profesor.
Czym jest medycyna regeneracyjna
Medycyna regeneracyjna to zdolność przywracania utraconej funkcji tkanek lub narządów. Jej podstawowym celem opracowanie procedur i produktów komórkowych pozwalających na zastępowanie zniszczonych struktur organizmu. Szereg obecnie prowadzonych badań skupia się na identyfikacji, charakterystyce i izolacji komórek macierzystych z dorosłego organizmu w nadziei, iż komórki te mogą okazać się użyteczne w leczeniu i odnowie dojrzałych, uszkodzonych tkanek na drodze terapii komórkowej lub dzięki aktywacji własnych komórek macierzystych pacjenta.
Sektor terapii komórkowych jest obecnie zaangażowany w ponad 2200 badań klinicznych na całym świecie. Rocznie w skali całego globu dokonuje się ponad 60 000 przeszczepów komórek macierzystych układu krwiotwórczego w leczeniu chorób onkologicznych oraz hematologicznych.
Potencjalne oszczędności uzyskane w wyniku terapii medycyny regeneracyjnej - w samych tylko Stanach Zjednoczonych - w zakresie redukcji kosztów bezpośrednich związanych z chorobami przewlekłymi zostały oszacowane na około 250 mld dolarów rocznie.
Zespół naukowców z WUM dokonał odkrycia wczesnych rozwojowo komórek w dorosłych tkankach. Zostały one opisane jako małe komórki przypominające komórki embrionalne (ang. very small embryonic like stem cells, VSELs). Ich obecność została potwierdzona przez niezależne grupy badawcze na świecie.
ZOBACZ TAKŻE: WUM chce być jednym z wiodących ośrodków transplantacyjnych w Europie
Źródło: Puls Medycyny