Na Śląsku lekarze wszczepili pacjentowi pierwsze całkowicie sztuczne serce
Zespół lekarzy pod kierownictwem dr. hab. n. med. Michała Zembali ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wszczepił 66-letniemu mężczyźnie całkowicie sztuczne serce. Pacjent będzie teraz czekał na dawcę naturalnego organu.
Operację przeprowadzono miesiąc temu, chory na krańcową niewydolność serca czuje się dobrze – za kilka dni ma opuścić szpital. Lekarze zdecydowali się w jego przypadku na przeprowadzenie implantacji sztucznego serca (total artificial heart - TAH), ponieważ stosowane wcześniej formy leczenia nie były skuteczne albo niemożliwe do wykonania. Lekarze zdecydowali się na TAH ze względu na istniejące u pacjenta przeciwwskazania do transplantacji naturalnego organu. Teraz lekarze będą mogli bezpiecznie przygotować chorego do przyszłego przeszczepu serca, gdy znajdzie się odpowiedni dawca. W zabiegu wziął udział zespół składający się z kardiochirurgów, kardiologów, anestezjologów oraz pielęgniarek i specjalistów fizjoterapii.

Implantacja pierwszego całkowicie sztucznego serca pozwoliła Śląskiemu Centrum Chorób Serca w Zabrzu dołączyć do grona placówek, oferujących wszystkie stosowane współcześnie sposoby terapii chorych z niewydolnością krążenia - od zaawansowanej farmakoterapii, przez leczenie przezskórne, LVAD (urządzenie wspomagające pracę komór serca), po transplantację serca i TAH.
Urządzenie zastępujące naturalne serce wykonano w całości z tworzywa sztucznego. Wyposażone jest w mechaniczne zastawki i z powodzeniem zastępuje pracę obu komór serca. Zasila je sprężone przez zewnętrzny kompresor powietrze.
Do połowy 2018 roku w Śląskim Centrum Chorób Serca wykonano 39 transplantacji serca i 13 transplantacji płuc. W ubiegłym roku w całej Polsce serce przeszczepiono 98 razy, natomiast płuca 38 razy.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Pół tysiąca transplantacji serca w Instytucie Kardiologii w Warszawie
Szykuje się rekordowa liczba przeszczepów serca w SCCS
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG/PAP