Na grypę choruje więcej osób niż wskazują oficjalne dane
Każdego roku ok. 4 mln osób choruje na grypę, kilkanaście tysięcy jest hospitalizowanych, ale eksperci oceniają, że oficjalne dane są niedoszacowane, bo nawet 33 proc. przypadków zakażeń wirusem grypy przebiega bezobjawowo.
Grypa atakuje nagle. Towarzyszą jej gorączka, często powyżej 39 st. C., ból mięśni, stawów i głowy. W przeciwieństwie do przeziębień, podczas grypy rzadko występuje katar, za to typowym objawem jest suchy męczący kaszel. Należy pamiętać, że grypa może przebiegać bezobjawowo lub z niewielkimi objawami.
„Dane statystyczne dotyczące zachorowań, hospitalizacji i zgonów z powodu grypy są w Polsce zdecydowanie niedoszacowane. Wiemy, że zachorowań jest ok. 4 mln rocznie i kilkanaście tysięcy hospitalizacji. Dane dotyczące zgonów z powodu grypy są niezwykle zmienne. Szacujemy, że wśród osób 65+, których jest ok. 6,5 mln, prawdopodobnie na grypę umiera rocznie 6,2 tys.” – mówi prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Na powikłania pogrypowe szczególnie narażone są osoby z grup ryzyka tj. przewlekle leczący się z powodu chorób układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, cukrzycy, a także osoby starsze i dzieci. Eksperci są zgodni, że każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem w celu odpowiedniej diagnostyki i leczenia. Grypa niesie za sobą możliwość groźnych dla życia powikłań.
Szczepionka przeciw grypie jest dostępna bezpłatnie dla osób starszych tylko w ramach programów zdrowotnych realizowanych przez poszczególne samorządy. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że rozważa wprowadzenie refundacji szczepionki przeciw grypie dla wszystkich seniorów.
„Skuteczność szczepionki u osób dorosłych wynosi 70-90 proc. Jeśli nawet zdarzyłoby się, że w populacji wytworzył się jakiś mutant, który nie jest w składzie szczepionki, to szczepiąc się przez wiele sezonów zyskujemy krzyżową odporność. Gwarantuje nam ona, że nie będziemy mieli powikłań pogrypowych i nie dojdzie do zgonu” – wyjaśnia prof. n. biol. Lidia Brydak z Krajowego Ośrodka ds. Grypy, NIZP-PZH.
Źródło: newsrm.tv
CZYTAJ TAKŻE:
>> Grypa uszkadza serce i naczynia krwionośne
>> 9 powodów, dla których warto zaszczepić się przeciw grypie
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: IKA