MZ zapowiada urealnienie wyceny świadczeń i procedur medycznych
Według szacunków AOTMiT, wzrost stawek za świadczenia gwarantowane w 2022 r. powinien wynieść 4,5%. MZ przyznaje, że prognoza ta nie uwzględnia m.in. wzrostu cen gazu i paliwa oraz wzrostu wynagrodzeń, i zapowiada urealnienie wyceny procedur i świadczeń medycznych.

4 maja 2022 r. poseł Magdalena Łośko (KO) zwróciła się do ministra zdrowia z interpelacją w sprawie wyceny procedur i świadczeń medycznych.
“Wobec stale rosnących kosztów utrzymania placówek szpitalnych, nieadekwatne do kosztów - wyceny usług medycznych, dramatycznie przyczyniają się do ich zadłużania. Nieprzejrzyste zasady wyceny świadczeń zdrowotnych i duże, często nieuzasadnione, różnice w poziomie finansowania pomiędzy poszczególnymi grupami świadczeń oraz niewłaściwe zasady finansowania świadczeń zdrowotnych ze środków publicznych powodują, że podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych co roku wykonują coraz to większą liczbę tzw. ponadlimitowych świadczeń, bez możliwości uzyskania zwrotu kosztów ich przeprowadzenia, co potęguje dramatyczną sytuację szpitali” - podkreślała Magdalena Łośko.
Poseł, podobnie jak Polska Federacja Szpitali - apelowała o urealnienie wyceny usług procedur medycznych:
“Na początku kwietnia NFZ ogłosił, że od 1 kwietnia br. wydatki na leczenie wzrastają o 4,5%. Jednak zarówno NFZ, jak i rząd pominęli fakt, że podnosząc o 4,5% wydatki na leczenie jednocześnie zabrano dotychczasowe dodatkowe 3%, które przysługiwało placówkom w trakcie pandemii COVID-19. Liczby podawane w miliardach złotych ładnie wyglądają, papier przyjmie wszystko – jednak w praktyce wydatki na służbę zdrowia zwiększyły się jedynie o 1,5%, przy wzroście szalejących cen energii, paliw, gazu, usług i towarów. Tylko sama inflacja pod koniec kwietnia br. przekroczyła 12%“ - wskazywała.
Dodała, że płynność finansowa wielu placówek już teraz jest zagrożona, a propozycja podwyżki 1,5% w czasie inflacji, która wynosi ponad 12% - “może niektóre placówki wręcz dobić”. Poseł powołała się na dane resortu zdrowia, z których wynika, że na koniec IV kwartału 2021 zadłużenie szpitali wynosiło 17 022 mld i zwiększyło się w ciągu roku o 425 mln zł.
“Czy Ministerstwo Zdrowia i rząd podejmą działania zmierzające w kierunku zmian w wycenach świadczeń medycznych, tak - aby odpowiadał ich realnym kosztom? Czy wobec istniejącej sytuacji w szpitalach i zakładach opieki zdrowotnej ministerstwo planuje zwiększyć nakłady na wycenę procedur medycznych i świadczeń zdrowotnych?” - pytała Wośko w interpelacji.
Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia: chcemy urealnić wyceny świadczeń i procedur medycznych
W udzielonej 12 czerwca odpowiedzi na interpelację wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski poinformował, że w związku ze wzrostem kosztów realizacji świadczeń opieki zdrowotnych minister zdrowia zlecił prezesowi AOTMiT przeprowadzenie analizy i przygotowanie propozycji stopy wzrostu cen punktów stosowanych w umowach o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych pomiędzy NFZ a świadczeniodawcami. Agencja oszacowała, że poziom wzrostu stawek za świadczenia gwarantowane powinien wynieść 4,5% (średnioroczny wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2021 r. wyniósł 5,1%).
Miłkowski przyznał jednak, że w prognozowanych czynnikach wzrostu kosztów w 2022 roku w przeprowadzonej analizie nie uwzględniono m.in.:
- wzrostu cen gazu i paliwa,
- wzrostu wynagrodzeń,
- wskaźnika inflacji dla pozycji “amortyzacja”, która wyraża wartościowo (w formie odpisów amortyzacyjnych) zużycie środka trwałego i której celem jest odtworzenie nakładów na zakup albo wytworzenie środka trwałego, dzięki stopniowemu zaliczaniu w koszty poszczególnych okresów i są w mniejszym stopniu podatne na wahania inflacji,
- kosztów substancji czynnych w chemioterapii, leków w programach lekowych i w ramach Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych.
Wiceminister zaznaczył, że taryfikacja świadczeń gwarantowanych odbywa się systematycznie, co roku, na podstawie planu taryfikacji Agencji Oceny Technologii Medycznych na dany rok i obejmuje aktualizację wycen świadczeń gwarantowanych całymi grupami świadczeń zdrowotnych.
Jednocześnie zapewnił, że „Ministerstwo i Rząd podejmują działania zmierzające w kierunku zmian w wycenach świadczeń zdrowotnych, aby odpowiadały realnym kosztom w sprawnie działających podmiotach leczniczych powiększając nakłady przewidziane na finansowanie procedur medycznych i świadczeń zdrowotnych”.
“Ministerstwo Zdrowia zadeklarowało tym samym, że wyceny świadczeń i procedur medycznych ulegną odpowiedniemu urealnieniu i podwyższeniu. Do tej pory rząd, mimo alarmujących raportów, apeli specjalistów, organów założycielskich i organów właścicielskich placówek medycznych – nie potrafił w odpowiedni sposób wycenić świadczeń” - podsumowała otrzymaną odpowiedź Magdalena Łośko.
ZOBACZ TAKŻE: Perchaluk: kategoryzacja szpitali w dobie kryzysu to jak wsadzenie kija w mrowisko
Źródło: Puls Medycyny