MZ zamierza ułatwić zatrudnienie w Polsce anestezjologów spoza Unii Europejskiej
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia, który ma umożliwić lekarzom, którzy uzyskali tytuł specjalisty w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii poza krajami UE, udzielanie świadczeń intensywnej terapii oraz anestezji w Polsce. Jednak pod pewnymi warunkami.
28 stycznia 2021 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

MZ zamierza ułatwić zatrudnienie w Polsce anestezjologów spoza Unii Europejskiej
Projekt został przygotowany “w związku z koniecznością zwiększenia dostępności do leczenia szpitalnego pacjentów z COVID-19, których stan wymaga hospitalizacji w warunkach intensywnej terapii, w sytuacji dynamicznego wzrostu liczby pacjentów oraz braków kadrowych w zawodach medycznych, w tym lekarzy specjalistów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii” - wyjaśniło MZ.
Jednocześnie - jak dodano - “niezbędne jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego pozostałym hospitalizowanym chorym, w szczególności wymagającym znieczulenia do zabiegów diagnostycznych i terapeutycznych ze względu na fakt, iż udzielanie świadczeń intensywnej terapii oraz anestezji jest domeną jednej dziedziny medycyny” - czytamy w ocenie skutków regulacji.
Jak przekonuje resort zdrowia, proponowana regulacja ułatwi dostęp pacjentów do świadczeń opieki zdrowotnej w tym zakresie, a także przyczyni się do bardziej efektywnego wykorzystania kadr medycznych, które uzyskały kwalifikacje lekarza specjalisty poza terytorium państw członkowski Unii Europejskiej.
Anestezjolodzy spoza Unii Europejskiej będą mogli pracować w Polsce, ale pod pewnymi warunkami
Ministerstwo Zdrowia zaznaczyło jednak, że pomimo posiadania wiedzy i umiejętności znacznie przewyższających wiedzę i umiejętności medyków w trakcie specjalizacji w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, “w celu zapewnienia możliwie największego bezpieczeństwa pacjentom podjęto decyzję, aby wskazani lekarze posiadali uprawnienia odpowiadające uprawnieniom, jakie posiadają lekarze w trakcie specjalizacji”.
Ponadto projekt dopuszcza, że za zgodą lekarza kierującego oddziałem anestezjologii i intensywnej terapii lub oddziałem anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci, lekarz spoza UE - który posiada dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu specjalisty w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii - będzie mógł wykonywać znieczulenie pacjentów po przepracowaniu okresu 2 lat w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii w Polsce oraz “wykazaniu się odpowiednią wiedzą i umiejętnościami wykonywania znieczulenia, co potwierdza pisemnie osoba kierująca oddziałem [...]. Potwierdzenie będzie przechowywane w aktach osobowych lekarza” - zaznaczono.
Źródło: Puls Medycyny