MZ wprowadza ważną zmianę dla pacjentów pobierających renty rodzinne

KM/RCL
opublikowano: 20-06-2022, 14:36

Do konsultacji publicznych trafił właśnie projekt rozporządzenia ministra zdrowia, który wprowadza do wzoru oświadczenia o prawie do świadczeń opieki zdrowotnej nową podstawę prawną. Chodzi o jedną grupę pacjentów.

Ten artykuł czytasz w ramach płatnej subskrypcji. Twoja prenumerata jest aktywna
Jak wyjaśnia resort zdrowia, w celu umożliwienia potwierdzania prawa do świadczeń osób do 18. r.ż. pobierających renty rodzinne, konieczne jest odzwierciedlenie we wzorze oświadczenia nowej podstawy prawnej.
Fot. iStock

W związku z pracami prowadzonymi nad ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, z dniem 1 lipca 2022 r. osoby do 18. roku życia pobierające renty rodzinne tracą status ubezpieczonego z tytułu pobierania renty rodzinnej. Jeżeli osoby te nie uzyskają statusu osób ubezpieczonych z innego tytułu lub nie posiadają obywatelstwa polskiego, będą miały prawo do świadczeń jako świadczeniobiorcy, inni niż ubezpieczeni, na podstawie dodanego artykułu do ustawy o świadczeniach.

Jak wyjaśnia resort zdrowia, w celu umożliwienia potwierdzania prawa do świadczeń tej grupy osób przez złożenie oświadczenia, konieczne jest odzwierciedlenie we wzorze oświadczenia nowej podstawy prawnej.

Co się zmieni we wzorze oświadczenia o prawie do pobierania renty?

Ponieważ jednym z wymaganych elementów oświadczenia jest wskazanie podstawy prawnej do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych projektowane rozporządzenie dodaje w części czwartej wzoru – zawierającej wykaz przepisów stanowiących podstawę prawną – przepisy art. 2 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy o świadczeniach. Zmiana ta umożliwi złożenie oświadczenia potwierdzającego prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przez przedstawiciela ustawowego albo opiekuna prawnego lub faktycznego w imieniu osób, które nie ukończyły 18. roku życia, a mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów art. 2 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy o świadczeniach.

Dotychczasowy wzór oświadczenia w pozostałych przypadkach ważny przez pół roku

Projekt przewiduje, że dotychczasowy wzór oświadczenia, składanego przez przedstawiciela ustawowego albo opiekuna prawnego lub faktycznego, może być stosowany nie dłużej niż przez 6 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia, z wyłączeniem przypadków, gdy oświadczenie jest składane w imieniu świadczeniobiorcy, którego prawo do świadczeń opieki zdrowotnej wynika z art. 2 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

pdf
Nowy wzór oświadczenia.pdf
download

Źródło: RCL

ZOBACZ TAKŻE: MZ wydłuża program “Profilaktyka 40 Plus” Jest rozporządzenie, znamy termin

Prawo w medycynie
Newsletter przygotowywany przez radcę prawnego specjalizującego się w zagadnieniach prawa medycznego
ZAPISZ MNIE
×
Prawo w medycynie
Wysyłany raz w miesiącu
Newsletter przygotowywany przez radcę prawnego specjalizującego się w zagadnieniach prawa medycznego
ZAPISZ MNIE
Administratorem Twoich danych osobowych będzie Grupa Rx sp. z o.o. Klauzula informacyjna w pełnej wersji dostępna jest tutaj

Źródło: Puls Medycyny

Najważniejsze dzisiaj
× Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.