MZ wprowadza ważną zmianę dla pacjentów pobierających renty rodzinne
Do konsultacji publicznych trafił właśnie projekt rozporządzenia ministra zdrowia, który wprowadza do wzoru oświadczenia o prawie do świadczeń opieki zdrowotnej nową podstawę prawną. Chodzi o jedną grupę pacjentów.

W związku z pracami prowadzonymi nad ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, z dniem 1 lipca 2022 r. osoby do 18. roku życia pobierające renty rodzinne tracą status ubezpieczonego z tytułu pobierania renty rodzinnej. Jeżeli osoby te nie uzyskają statusu osób ubezpieczonych z innego tytułu lub nie posiadają obywatelstwa polskiego, będą miały prawo do świadczeń jako świadczeniobiorcy, inni niż ubezpieczeni, na podstawie dodanego artykułu do ustawy o świadczeniach.
Jak wyjaśnia resort zdrowia, w celu umożliwienia potwierdzania prawa do świadczeń tej grupy osób przez złożenie oświadczenia, konieczne jest odzwierciedlenie we wzorze oświadczenia nowej podstawy prawnej.
Co się zmieni we wzorze oświadczenia o prawie do pobierania renty?
Ponieważ jednym z wymaganych elementów oświadczenia jest wskazanie podstawy prawnej do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych projektowane rozporządzenie dodaje w części czwartej wzoru – zawierającej wykaz przepisów stanowiących podstawę prawną – przepisy art. 2 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy o świadczeniach. Zmiana ta umożliwi złożenie oświadczenia potwierdzającego prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przez przedstawiciela ustawowego albo opiekuna prawnego lub faktycznego w imieniu osób, które nie ukończyły 18. roku życia, a mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów art. 2 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy o świadczeniach.
Dotychczasowy wzór oświadczenia w pozostałych przypadkach ważny przez pół roku
Projekt przewiduje, że dotychczasowy wzór oświadczenia, składanego przez przedstawiciela ustawowego albo opiekuna prawnego lub faktycznego, może być stosowany nie dłużej niż przez 6 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia, z wyłączeniem przypadków, gdy oświadczenie jest składane w imieniu świadczeniobiorcy, którego prawo do świadczeń opieki zdrowotnej wynika z art. 2 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Źródło: RCL
ZOBACZ TAKŻE: MZ wydłuża program “Profilaktyka 40 Plus” Jest rozporządzenie, znamy termin
Źródło: Puls Medycyny