MZ sprecyzowało schemat szczepień przeciwko COVID-19 dla osób z Ukrainy
Przybywający do Polski obywatele Ukrainy będą mogli w naszym kraju skorzystać ze szczepień przeciwko COVID-19. Te będą realizowane preparatami dostępnymi w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19 zgodnie ze wskazaniami i schematem postępowania realizowanym w Polsce.

Resort zdrowia sprecyzował wytyczne dot. szczepienia przeciw COVID-19 obywateli Ukrainy.
Z profilaktyki w postaci szczepień będą mogli skorzystać wszyscy uchodźcy powyżej 5. roku życia, którzy dotychczas nie zostali zaszczepieni w zalecanym schemacie szczepienia przeciw COVID-19.
MZ zwraca uwagę, że należy wziąć pod uwagę, iż program szczepień przeciw COVID-19 osób w wieku ≥18 lat na Ukrainie realizowany był preparatami szczepionkowymi:
- dopuszczonymi do obrotu w Unii Europejskiej: Comirnaty (Pfizer-BioNTech) i Spikevax (Moderna) oraz Vaxzevria (Astra Zeneca),
- niedopuszczonymi do obrotu w Unii Europejskiej, wymienionymi w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu na terytorium Unii Europejskiej (UE) lub równoważnych tym szczepionkom : CoronaVac/Sinovac Biotech jako odpowiednika zarejestrowanego w UE preparatu Nuvaxovid (Novavax) oraz Covishield jako odpowiednika zarejestrowanego w UE preparatu Vaxzevria (AstraZeneca),
- niedopuszczonymi do obrotu w Unii Europejskiej oraz niewymienionymi w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu na terytorium Unii Europejskiej (UE) lub równoważnych tym szczepionkom. Sytuacja ta może dotyczyć pojedynczych osób.
Kwalifikacja do szczepienia przeciw COVID-19 osób dorosłych z Ukrainy - wytyczne
- W przypadku osoby dorosłej, która nie dostała dotychczas żadnej dawki szczepionki, należy postępować zgodnie ze wskazaniami i schematem szczepień realizowanym w Polsce, z uwzględnieniem możliwości zastosowania schematu jednodawkowego szczepionką COVID-19 Vaccine Janssen (Johnson & Johnson).
- W przypadku osoby dorosłej, która ma dokumentację o zaszczepieniu na Ukrainie w niepełnym schemacie szczepionką stosowaną w Polsce, należy postępować zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w programie szczepień przeciw COVID-19 w Polsce.
- W przypadku osoby dorosłej, która ma dokumentację o zaszczepieniu na Ukrainie w niepełnym schemacie szczepionką uwzględnioną w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu na terytorium Unii Europejskiej (UE) lub równoważnych tym szczepionkom, należy postępować zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w programie szczepień przeciw COVID-19 w Polsce.
W przypadku udokumentowanego podania 1 dawki inaktywowanej szczepionki CoronaVac/Sinovac Biotech należy podać jako drugą dawkę szczepionkę wektorową COVID-19 Vaccine Janssen (Johnson & Johnson) lub dawkę szczepionki mRNA.
W przypadku udokumentowanego podania 2 dawek szczepionki należy podać dawką przypominającą zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w programie szczepień przeciw COVID-19 w Polsce.
Kwalifikacja do szczepienia przeciw COVID-19 dzieci z Ukrainy - wytyczne
- W przypadku osoby w wieku 12-17 lat, która nie dostała dotychczas żadnej dawki szczepionki, należy postępować zgodnie ze wskazaniami i schematem szczepień realizowanym w Polsce, zrealizować szczepienie szczepionką mRNA Comirnaty (Pfizer-BioNTech) lub Spikevax (Moderna).
- W przypadku osoby w wieku 12-17 lat, która posiada dokumentację niezakończonego schematu szczepienia Comirnaty (Pfizer-BioNTech), należy postępować zgodnie ze wskazaniami i schematem szczepień młodzieży realizowanym w Polsce.
- W przypadku osoby w wieku 12-17 lat, która nie ma dokumentacji szczepień, należy traktować ją jak osobę niezaszczepioną i zrealizować szczepienie zgodnie ze wskazaniami i schematem szczepień realizowanym w Polsce.
- W przypadku dziecka w wieku 5-11 lat zrealizować szczepienie zgodnie ze wskazaniami i schematem szczepień realizowanym dla tej grupy wieku w Polsce.
Resort zdrowia wskazuje, aby w procesie kwalifikacji do szczepienia postępować zgodnie z ogólnymi zasadami realizacji szczepień - w razie braku dokumentacji bezpieczniejszym i zalecanym wyborem jest traktowanie osoby jakby była niezaszczepiona i powtórzenie szczepień.
WAŻNE! Brak dokumentacji wcześniejszych szczepień lub poświadczenie wykonania szczepienia preparatami niedopuszczonymi do obrotu w Unii Europejskiej oraz niewymienionymi w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu na terytorium Unii Europejskiej (UE) warunkuje rozpoczęcie nowego schematu szczepień w NPS zgodnie z zaleceniami.
W czasie kwalifikacji do szczepienia przeciw COVID-19 można wykorzystać kwestionariusze wstępnego wywiadu przed szczepieniem w języku ukraińskim, rosyjskim lub angielskim. Cały komunikat, wraz z zestawieniem schematów szczepień dla UE i osób spoza UE TUTAJ.
PRZECZYTAJ TAKŻE: MZ: dzieci z Ukrainy przebywające w Polsce dłużej niż trzy miesiące objęte są obowiązkiem szczepień
Źródło: Puls Medycyny