MZ odpowiada RPO: system ratownictwa medycznego działa sprawnie
Zgodnie z założeniami projektu “Karetka w każdej gminie” przy każdej jednostce straży pożarnej miałaby stacjonować karetka pogotowia. Tymczasem, jak informuje RPO, Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że system ratownictwa medycznego nadal powinien opierać się na podmiotach leczniczych będących dysponentami jednostek systemu PRM.

Chodzi o przygotowany przez MSWiA projekt “Karetka w każdej gminie”, który zakłada utworzenie w ramach organizacji straży pożarnej (Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej) systemu ratownictwa odrębnego wobec obecnego systemu PRM.
Brak współpracy pomiędzy resortami?
Komisja Ekspertów ds. Zdrowia oceniła ten projekt krytycznie. Jednocześnie zwrócili uwagę, że obecnie działający system PRM funkcjonuje sprawnie.
“Projekt oznaczałby tymczasem faktyczny powrót medycyny ratunkowej do udzielania pierwszej pomocy. Zdaniem członków Komisji Ekspertów realne jest tu naruszenie praw obywatelskich. Pojawia się obawa, że taka organizacja zdublowanego systemu może istotnie zagrażać życiu i zdrowiu obywateli” - uważają eksperci działający przy RPO.
RPO zwraca też uwagę na inny problem: z uwagi na opieszałe prace międzyresortowe i brak porozumienia pomiędzy MSWiA i resortem zdrowia ratownicy nadal nie mogą podawać leków.
“Od kilku lat ratownicy medyczni z PSP i OSP powinni podawać produkty lecznicze. Niemniej jednak rozporządzenie MZ ws. medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego, nie jest wykonywane z uwagi na brak porozumienia MZ i MSWiA w sprawie zaopatrzenia tych podmiotów w leki” - czytamy w stanowisku RPO.
MZ: obecny model PRM odpowiada zapotrzebowaniu zdrowotnemu
Odpowiadając RPO Ministerstwo Zdrowia przypomina, że wielokrotnie zgłaszało już uwagi do projektu MSWiA.
“Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że system ratownictwa medycznego w Polsce w dalszym ciągu powinien być oparty o podmioty lecznicze, będące dysponentami jednostek systemu PRM, czyli: zespołów ratownictwa medycznego, w tym zespołów lotniczych oraz szpitalnych oddziałów ratunkowych” - czytamy w odpowiedzi wiceministra Miłkowskiego.
W ocenie resortu jednostki Państwowej Straży Pożarnej i OSP nie powinny udzielać świadczeń zdrowotnych, mają bowiem własne zadania - także te w ramach których współpracują z jednostkami PRM, jak udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomoc.
“Taki model funkcjonuje już od ponad 15 lat i wydaje się, że w pełni zaspokaja potrzeby zdrowotne obywateli w ramach podejmowania działań w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego. Informuję ponadto, że kwestia zaopatrzenia w leki ratowników medycznych w służbach podległych MSWiA nie stanowi problemu” - wskazuje wiceminister Miłkowski.
Miłkowski przypomina też, że ratownicy medyczni mogą wykorzystywać leki wymienione w rozporządzeniu odnoszącym się do tej grupy zawodowej.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Ratownicy medyczni alarmują - dodatki za noce i święta nie są wypłacane. A co z nową stawką dobokaretki?
Źródło: Puls Medycyny