MZ nt. zespołu ds. fałszowania i nielegalnego obrotu produktami leczniczymi
Minister zdrowia uchylił zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do Spraw Fałszowania i Nielegalnego Obrotu Produktami Leczniczymi oraz Innymi Sfałszowanymi Produktami Spełniającymi Kryteria Produktu Leczniczego.
Jak czytamy w Dzienniku Urzędowym MZ, minister zdrowia Adam Niedzielski 17 sierpnia wydał zarządzenie, zgodnie z którym traci moc zarządzenie ministra zdrowia z 9 września 2010 r. w sprawie powołania Zespołu do Spraw Fałszowania i Nielegalnego Obrotu Produktami Leczniczymi oraz Innymi Sfałszowanymi Produktami Spełniającymi Kryteria Produktu Leczniczego (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 67).

Minister poinformował, że zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Zespół pomagał w walce ze zjawiskiem fałszowania leków
Zespół, o którym mowa, stanowił organ pomocniczy ministra zdrowia. Do jego zadań należało m. in. analizowanie i ocena stanu oraz określanie skutków zjawiska fałszowania produktów leczniczych, obrotu produktami leczniczymi w miejscach do tego nieuprawnionych oraz fałszowania produktów niebędących produktami leczniczymi, spełniających kryteria produktu leczniczego.
Zespół zajmował się też doradztwem w zakresie polityki i strategii ograniczania zjawiska fałszowania produktów leczniczych, obrotu nimi w miejscach do tego nieuprawnionych a także przygotowywaniem propozycji zmian legislacyjnych i instytucjonalnych, pozwalających na zwiększenie skuteczności walki ze zjawiskiem fałszowania produktów leczniczych.
Do zadań zespołu należało również upublicznianie za pośrednictwem strony internetowej Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego informacji o sfałszowanych produktach leczniczych, produktach leczniczych pochodzących z nielegalnego źródła oraz o innych sfałszowanych produktach, spełniających kryteria produktu leczniczego w przypadku, gdy produkty te mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Podrabiane leki - globalny problem
W darknecie i na Telegramie kwitnie handel fałszywymi kartami szczepień. W “ofercie” też testy PCR
Źródło: Puls Medycyny