MZ: Narodowa Strategia Onkologiczna do konsultacji w październiku
Chcielibyśmy, by Narodowa Strategia Onkologiczna trafiła do konsultacji w pierwszej połowie października – powiedział wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.
Narodowa Strategia Onkologiczna ma być całościowym programem walki z rakiem. Powstaje w oparciu o uchwaloną wiosna ustawę i ma wytyczyć kierunki rozwoju systemu opieki onkologicznej, w tym m.in. działania z zakresu profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Działania mają doprowadzić do zmiany trendów epidemiologicznych w onkologii. Strategia została zaplanowana jako program wieloletni, obejmujący lata 2020-2030. Łukasz Szumowski ma przedstawić strategię Radzie Ministrów nie później niż do 30 listopada br.

iStock
"Termin mamy do 30 listopada więc jest jeszcze chwila, ale muszą być konsultacje, przynajmniej międzyresortowe. Chcielibyśmy w pierwszej połowie października, by ten dokument trafił do konsultacji. (...) To jeszcze nie jest taki finisz, żebyśmy mogli powiedzieć, że jesteśmy zadowoleni. Mamy bardzo dużo materiału, trzeba go zsyntetyzować i uwzględnić to, że choć wszyscy mają oczekiwania, by wszystko zrobić tu i teraz, to tak się nie da. Trzeba do pewnych rzeczy podejść ewolucyjnie. Eksperci skończyli prace. Teraz pracujemy nad ostatecznym zagregowaniem" – powiedział Sławomir Gadomski.
Nowotwory złośliwe są drugą przyczyną zgonów Polaków. W Polsce notuje się rocznie ok. 160 tys. zachorowań na nie, z czego aż 100 tys. pacjentów rocznie umiera. Wzrastająca liczba zgonów z powodu nowotworów wynika przede wszystkim ze zbyt późnej wykrywalności. Corocznie rośnie też liczba zachorowań na nowotwory, a szacuje się, że w ciągu najbliższych 15-20 lat wzrośnie ona dwukrotnie.
Główne cele Narodowej Strategii Onkologicznej to: obniżenie zachorowalności na choroby nowotworowe przez edukację zdrowotną, promocję zdrowia i profilaktykę, w tym kształtowanie świadomości prozdrowotnej i propagowanie zdrowego stylu życia; poprawa profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych; rozwój systemu opieki zdrowotnej w onkologii przez koncentrację działań wokół chorego i jego potrzeb z uwzględnieniem poprawy jakości życia chorych i ich rodzin.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG/PAP