MZ do farmaceutów: nie wycofujemy się ze szczepień w aptekach. Będą zmiany ustawowe
W mediach społecznościowych pojawiły się głosy niezadowolonych farmaceutów, którzy odmawiają kontraktowania szczepień przeciwko grypie na sezon 2022/23. Nie chcą po raz kolejny narażać się na straty. Na reakcję Ministerstwa Zdrowia nie trzeba było długi czekać. - Apteki będą upoważnione do wykonywania szczepień, prace nad zmianami w ustawie trwają - uspokaja resort.

Pod koniec marca br. Ministerstwo Zdrowia, a zaraz po nim Narodowy Fundusz Zdrowia przekazały informację, że z dniem 1 kwietnia wycofują się z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie realizowanych w aptekach. Poinformowano również, że w nadchodzącym sezonie grypowym, 2022/2023 szczepienia przeciwko grypie nie będą realizowane w aptekach.
Niecały miesiąc później, na przełomie kwietnia i maja hurtownie zaczynają kontraktowanie zamówień szczepionek przeciw grypie na nowy sezon. Kiedy w aptekach ogólnodostępnych rozdzwoniły się telefony od hurtowników zbierających zapotrzebowanie, zamiast ustalenia zamówień, spotkali się oni z odmową zakupów.
To reakcja farmaceutów na ponoszone rokrocznie straty w wysokości od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych, wynikające z konieczności utylizacji niezużytych szczepionek.
Resort zdrowia zapewnia: szczepienia zostają w aptekach
Już w czwartek (28 kwietnia) sytuacja zmieniła się diametralnie. W siedzibie Naczelnej Rady Aptekarskiej w Warszawie pojawił się wiceminister zdrowia Piotr Bromber, który zapewniał, że szczepienia w aptekach zostaną przywrócone, a resort pracuje nad zmianami legislacyjnymi, które mają je przywrócić.
Wprawdzie nie ma jeszcze aktu prawnego ale, jak zapewnił wiceminister, możliwość szczepienia przeciwko grypie w aptece zostanie przywrócona.
Informacją tą podzieliła się na Twitterze Naczelna Izba Aptekarska, która napisała: “Szczepienia pozostaną w aptekach. Ministerstwo przygotowuje zmiany ustawowe - zapewnił wiceminister Piotr Bromber podczas dzisiejszego spotkania z #PrezesNRA. Dziękujemy @MZ_GOV_PL”
Szczepienia pozostaną w aptekach. Ministerstwo przygotowuje zmiany ustawowe - zapewnił wiceminister Piotr Bromber podczas dzisiejszego spotkania z #PrezesNRA. Dziękujemy @MZ_GOV_PL pic.twitter.com/ZNJzaMChDa
— Naczelna Izba Aptekarska (@NaczelnaA) April 28, 2022
Kolejny krok to przywrócenie finansowania szczepień przeciw grypie
Do sprawy odniósł się także Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy, który przypomniał: “Farmaceuci znacząco przyczynili się do udrożnienia systemu wykonywania szczepień podczas pandemii. Cieszymy się, że MZ deklaruje kontynuację programu szczepień w aptekach. Planowanie organizacji kolejnego sezonu szczepień p/grypie należy zacząć już dziś!”
Działania resortu zdrowia pochwalił także wiceprezes NRA, Marek Tomków, zapewniając: “Pierwszy bardzo ważny krok. Kolejnym powinno być przywrócenie finansowania szczepień przeciwko grypie w taki sposób, żeby zachowując pełny dostęp dla Pacjentów, nie ryzykować strat ani po stronie @MZ_GOV_PL, ani aptek. To da się zrobić? - zadał pytanie ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu i wiceministrowi, Maciejowi Miłkowskiemu.
Minister Niedzielski potwierdza: szczepienia w aptekach będą
Wiadomość tę potwierdził także dziś rano minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej. Na pytanie o pojawiające się głosy farmaceutów, dotyczące wyłączania ich grupy zawodowej z wykonywania szczepień refundowanych poprzez brak odpłatności za usługę i niemożność wystawienia recepty refundowanej, odpowiedział: “Zapewniam, że apteki będą upoważnione do wykonywania szczepień, ale i kwalifikacji w szczepieniach zalecanych”.
“Przygotowujemy tu zmiany ustawowe. Głosy zaniepokojenia wynikają chyba z niewystarczającej podstawy informacyjnej. Polecałbym więc najpierw zasięgnąć wiedzy, a później komentować” - uspokajał minister Niedzielski.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Niedzielski o sporze z Pfizerem i Moderną: nie otrzymujemy nowszych szczepionek na różne warianty koronawirusa [WYWIAD]
Koniec ze szczepieniami w aptekach? Przeciw grypie tak. Ostre komentarze farmaceutów
Źródło: Puls Medycyny