COVID-19 w Polsce: liczba zakażeń koronawirusem i zgonów [AKTUALIZACJA]

PAP
opublikowano: 06-03-2020, 17:12
aktualizacja: dzisiaj, 02-04-2020, 13:56

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce - jaka jest aktualna sytuacja epidemiologiczna. Liczba zakażonych i zgonów, osób objętych kwarantanną i przebywających pod nadzorem sanepidu.

Ten artykuł czytasz w ramach płatnej subskrypcji. Twoja prenumerata jest aktywna

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzono dotąd w Polsce u 2633 osób. 45 osób zmarło z powodu COVID-19.

W Polsce potwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19).
Zobacz więcej

W Polsce potwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19).

Ministerstwo Zdrowia podało 2 kwietnia do południa, że liczba osób zarażonych w Polsce koronawirusem wzrosła do 2633 po tym, jak potwierdzono 79 kolejnych przypadków zakażenia. Zmarły też dwie kolejne osoby: 59-letni mężczyzna ze szpitala w Tychach i 88-letnia kobieta ze szpitala w Łańcucie, która miała choroby współistniejące.

1 kwietnia resort zdrowia poinformował w sumie o 243 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i 10 zgonach. Zmarli to: 75-letnia kobieta ze szpitala w Zgierzu, 77-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 94-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 80-letnia kobieta ze szpitala w Poznaniu, 87-letnia kobieta ze szpitala w Puławach, 59-letnia kobieta i 61-letni mężczyzna ze szpitala w Radomiu, 83-letni mężczyzna ze szpitala w Warszawie, 68-letni mężczyzna ze szpitala w Tychach oraz 51-letni mężczyzna hospitalizowany w Tychach.

W poprzednich dniach liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 wyniosła:

 • 1 kwietnia - 243,
 • 31 marca - 256,
 • 30 marca - 193,
 • 29 marca - 224,
 • 28 marca - 249,
 • 27 marca - 168
 • 26 marca - 170,
 • 25 marca - 151,
 • 24 marca - 152,
 • 23 marca - 116,
 • 22 marca - 98,
 • 21 marca - 111.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 z podziałem na województwa

województwo liczba osób zakażonych koronawirusem liczba zgonów
dolnośląskie 330 4
kujawsko-pomorskie 84 0
lubelskie 147 5
lubuskie 47 0
łódzkie 223 1
małopolskie 220 1
mazowieckie 612 11
opolskie 78 0
podkarpackie 104 3
podlaskie 47 0
pomorskie 65 0
śląskie 294 11
świętokrzyskie 56 1
warmińsko-mazurskie 64 0
wielkopolskie 181 6
zachodniopomorskie 81 1
SUMA 2633 45

Ile testów na koronawirusa wykonuje się w Polsce

Według informacji Ministerstwa Zdrowia z 2 kwietnia w Polsce w kierunku koronawirusa przebadano dotąd 61 178 próbek, z czego w ciągu ostatniej doby ponad 5300. 

"Przekroczyliśmy już tę granicę, o której mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski – pięciu tysięcy testów" – powiedział rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. "Te możliwości już są gdzieś w okolicach 7 tys. testów na dobę i systematycznie zwiększamy te możliwości. Tak jak zwiększamy liczbę laboratoriów, które prowadzą na bieżąco te badania" – podkreślił rzecznik. Dodał, że do statystyk nie są wliczane szybkie testy serologiczne, tzw. testy kasetkowe. Ponad 50 tys. takich testów zostało rozdysponowanych do szpitali zakaźnych.

Koronawirus SARS-CoV-2 w Polsce - aktualna sytuacja epidemiologiczna

Z przekazanych 2 kwietnia przez Ministerstwo Zdrowia danych ws. diagnostyki pod kątem koronawirusa, wynika, że w Polsce:

 • 2317 osób jest hospitalizowanych,
 • 183 095 osób objęto kwarantanną,
 • 48 039 osób jest pod nadzorem epidemiologicznym.

Informacja, że ktoś jest hospitalizowany, to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną, dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym, oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia.

Zgony z powodu COVID-19 w Polsce

W Polsce odnotowano dotąd 45 zgonów z powodu COVID-19.

2 kwietnia zmarli: 59-letni mężczyzna ze szpitala w Tychach i 88-letnia kobieta ze szpitala w Łańcucie, która miała choroby współistniejące.

1 kwietnia poinformowano o 10 zmarłych osobach zakażonych SARS-CoV-2. Są to: 83-letni mężczyzna ze szpitala w Warszawie, 68-letni mężczyzna ze szpitala w Tychach, 51-letni mężczyzna hospitalizowany w Tychach, 75-letnia kobieta ze szpitala w Zgierzu, 77-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 94-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 80-letnia kobieta ze szpitala w Poznaniu, 87-letnia kobieta ze szpitala w Puławach, 59-letnia kobieta i 61-letni mężczyzna ze szpitala w Radomiu, 83-letni mężczyzna ze szpitala w Warszawie.

31 marca resort zdrowia poinformował, że zmarły dwie osoby: kobieta w wieku 70 lat, hospitalizowana w Tychach, oraz 37-letni mężczyzna ze szpitala w Warszawie.

30 marca resort poinformował o dziewięciu osobach zmarłych. Są to: 71-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 83-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, 32-letnia kobieta i 80-letni mężczyzna ze szpitala w Łańcucie. Zmarli też: 71-letni mężczyzna, 87-letnia kobieta i 73-letnia kobieta ze szpitala w Radomiu; 73-letnia kobieta ze szpitala w Tychach oraz 60-letni mężczyzna ze szpitala w Biłgoraju.

29 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci czterech kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 75-letni mężczyzna w szpitalu w Bytomiu, 72-letni mężczyzna w szpitalu w Tychach, 82-letni mężczyzna w szpitalu w Raciborzu i 89-letni mężczyzna w szpitala w Myślenicach. Wszyscy mieli choroby współistniejące..

28 marca poinformowano o śmierci 70-letniego mężczyzny hospitalizowanego w Lublinie i 67-letniego mężczyzny, który przebywał w szpitalu w Warszawie.

26 marca zmarli: 67-letni mężczyzna zakażony koronawirusem, hospitalizowany w szpitalu w Koszalinie, 78-letni mężczyzna i 84-letnia kobieta zakażeni koronawirusem hospitalizowani w Warszawie. Wszyscy troje mieli choroby współistniejące. Resort zdrowia podał też w czwartek, że w szpitalu w Kaliszu zmarł 75-letni pacjent zakażony koronawirusem, ale bezpośrednią przyczyną zgonu w tym przypadku nie był COVID-19. Dlatego pacjent ten nie zostaje włączony do statystyk.

Kolejne ofiary COVID-19 w Polsce, o których MZ poinformowało 25 marca, to: 80-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w Skarżysku-Kamiennej, 71-letni mężczyzna - w szpitalu w Bolesławcu oraz 41-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu we Wrocławiu. Wszyscy pacjenci mieli choroby towarzyszące. 71-letni mężczyzna, który zmarł w czwartek we Wrocławiu i został początkowo uznany za ofiarę COVID-19, ostatecznie okazał się być niezakażony koronawirusem - MZ skorygowało w czwartek tę informację.

24 marca poinformowano o zgonach dwóch osób zakażonych koronawirusem - 68-letniego mężczyzny hospitalizowanego w szpitalu w Puławach i 71-letniego mężczyzny w szpitalu w Cieszynie. Obaj byli w stanie ciężkim i mieli choroby współistniejące.

23 marca resort zdrowia poinformował, że w szpitalu w Tychach zmarła ósma osoba zakażona koronawirusem. To 83-letni mężczyzna, który miał choroby współistniejące.

W niedzielę (22 marca) zmarł 43-letni pacjent zakażony koronawirusem, który przebywał na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Opieki Medycznej Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Mężczyzna został przyjęty do szpitala w Radomiu na początku tygodnia jako pierwszy pacjent z potwierdzonym zakażeniem COVID-19. To mieszkaniec gminy Radzanów (pow. białobrzeski), kierowca z PKS w Grójcu. Pacjent przebywał początkowo na Oddziale Obserwacyjno–Zakaźnym szpitala przy ul. Tochtermana, a następnie, ze względu na pogarszający się stan zdrowia, został przeniesiony na OIOM.

22 marca rano zmarła również 37-letnia pacjentka zakażona koronawirusem, która została przetransportowana do jednoimiennego szpitala zakaźnego w Poznaniu ze szpitala w Wolicy k. Kalisza. Jak powiedział PAP lek. Jacek Górny, szef SOR i rzecznik szpitala, chorej nie udało się uratować mimo procedur intensywnej terapii. "Pacjentka przyjechała do nas w skrajnie ciężkim stanie, została przyjęta do odcinka intensywnej terapii szpitala zakaźnego. Poddana została procedurom intensywnej terapii, stan krytyczny niestety się utrzymywał; chora zmarła" - przekazał. Resort zdrowia potwierdził, że przyczyną śmierci był COVID-19. "Zgodnie z diagnozą lekarzy, powodem śmierci zmarłej dziś 37-letniej pacjentki z Poznania było zakażenie koronawirusem i choroby, które pojawiły się w następstwie zakażenia" - podało MZ.

We wtorek (17 marca) biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego poinformowało, że zmarł 57-letni mężczyzna zakażony koronawirusem, który był hospitalizowany w szpitalu w Wałbrzychu. Pacjent miał choroby współtowarzyszące. To druga w regionie ofiara nowego patogenu.

W poniedziałek (16 marca) wieczorem Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że zmarła czwarta osoba zakażona koronawirusem - 67-letni pacjent hospitalizowany w Łańcucie (woj. podkarpackie).

W sobotę (14 marca) zmarła trzecia osoba zakażona koronawirusem. To 66-letni mężczyzna, który w stanie ciężkim przebywał w szpitalu w Lublinie (woj. lubelskie) i miał choroby współistniejące.

W piątek (13 marca) wieczorem w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu zmarł 73-letni mężczyzna zakażony koronawirusem. Pacjent przebywał na oddziale intensywnej terapii od 7 marca, jego stan był ciężki.

O pierwszym zgonie w Polsce z powodu COVID-19 MZ poinformowało w czwartek (12 marca) - to 57-letnia kobieta, która przebywała na oddziale zakaźnym Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu; od początku jej stan był ciężki; miała objawy zapalenia płuc o bardzo ciężkim przebiegu klinicznym.

Przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce

26 marca

Ministerstwo Zdrowia podało w czwartek wieczorem, że liczba wykrytych przypadków COVID-19 w Polsce wzrosła do 1221, po zdiagnozowaniu kolejnych 58 przypadków. Dotyczą one: 40 osób z woj. mazowieckiego, 8 osób z woj. podkarpackiego, 3 osób z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, 2 osób z woj. opolskiego oraz po jednej osobie z woj. pomorskiego i wielkopolskiego.

Są dwie kolejne ofiary śmiertelne: 78-letni mężczyzna i 84-letnia kobieta zakażeni koronawirusem hospitalizowani w Warszawie. Oboje mieli choroby współistniejące.

Po południu Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 43 przypadkach zakażenia koronawirusem. Łącznie badania dały dotąd pozytywny wynik u 1163 osób. Resort przekazał, że nowe przypadki dotyczą 10 osób z woj. śląskiego, 8 osób z woj. dolnośląskiego, 7 osób z woj. lubuskiego, 6 osób z woj. małopolskiego, 5 osób z woj. lubelskiego, 4 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. pomorskiego i jednej osoby z woj. zachodniopomorskiego

W ciągu dnia resort zdrowia podał informację o 35 potwierdzonych zakażeniach - dotyczą 14 osób z woj. łódzkiego, siedmiu z woj. dolnośląskiego, czterech z woj. śląskiego, czterech z woj. wielkopolskiego, czterech z woj. małopolskiego oraz po jednej osobie z woj. opolskiego i podkarpackiego.

W czwartek rano MZ poinformowało o 34 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Dotyczą one dziewięciu osób z woj. lubelskiego, sześciu z woj. śląskiego, czterech z woj. kujawsko-pomorskiego, trzech woj. pomorskiego, trzech z woj. wielkopolskiego, trzech z woj. małopolskiego, trzech z woj. warmińsko-mazurskiego oraz po jednej osobie z woj. świętokrzyskiego, podkarpackiego i zachodniopomorskiego.

Ministerstwo Zdrowia skorygowało w czwartek informacje o osobach zmarłych z powodu koronawirusa. Korekta ma związek z informacją ze szpitala we Wrocławiu o zmarłym w środę 71-letnim pacjencie. Przyczyną jego śmierci, zgodnie z kartą zgonu, była niewydolność krążeniowo-oddechowa niemająca nic wspólnego z koronawirusem. Okazało się ostatecznie, że pacjent nie był zakażony koronawirusem.

25 marca

25 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało łącznie o 150 nowych potwierdzonych laboratoryjnie przypadkach zakażenia koronawirusem i 4 zgonach na COVID-19. 

Najwięcej nowych przypadków stwierdzono w środę w województwie mazowieckim - 39. W woj. śląskim wykryto 20 przypadków, dolnośląskim - 16, łódzkim i śląskim - po 15, małopolskim - 7, lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim - po 6, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim - po 5, warmińsko-mazurskim - 4,  podlaskim - 3, a w lubuskim i opolskim - po 2. MZ wyjaśniło też, że wyłączyło ze statystyk zdublowanego wcześniej pacjenta, co oznacza, że łącznie w woj. zachodniopomorskim jest 29 osób zakażonych koronawirusem.

24 marca

24 marca badania laboratoryjne potwierdziły koronawirusa u 152 osób - to najwyższy bilans dzienny od wybuchu epidemii. Najwięcej nowych przypadków stwierdzono we wtorek w woj. mazowieckim - 37. W woj. dolnośląskim stwierdzono 33 przypadki, w łódzkim - 18, małopolskim - 16, śląskim i zachodniopomorskim po 10, podkarpackim - 7, lubelskim - 6, lubuskim - 5, warmińsko-mazurskim - 4, opolskim i wielkopolskim po 2, kujawsko-pomorskim i pomorskim po 1.

MZ podało również 24 marca, że w szpitalu w Cieszynie zmarła dziesiąta osoba zakażona koronawirusem. To 71-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące.

23 marca

23 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 36 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem: to 16 osób z woj. dolnośląskiego, 5 osób z woj. lubuskiego, 5 osób z woj. opolskiego, 4 osoby z woj. małopolskiego, 3 osoby z woj. lubelskiego, 3 osoby z łódzkiego.

Po południu potwierdzono kolejnych osiem przypadków - dotyczą one dwóch osób z woj. dolnośląskiego, dwóch z woj. łódzkiego, dwóch z woj. zachodniopomorskiego oraz po jednej osobie z woj. lubelskiego i podkarpackiego.

Dodatkowo też, jak poinformowało ministerstwo, jedna osoba z woj. wielkopolskiego zostaje wyłączona z dotychczasowych wyliczeń. "Służby sanitarno-epidemiologiczne z woj. wielkopolskiego i dolnośląskiego, zajmujące się zakażoną osobą, uwzględniły ją w swoich raportach - dublując wynik" – wyjaśniono.

23 marca rano resort zdrowia podał, że w Polsce odnotowano 15 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 8 osób z woj. śląskiego, 3 osób z woj. małopolskiego, 2 osób z woj. kujawsko-pomorskiego oraz po 1 osobie z woj. lubelskiego i świętokrzyskiego.

22 marca

W niedzielę wieczorem Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 7 potwierdzonych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2. Potwierdzone przypadki dotyczą: 3 osób z woj. opolskiego, 2 osób z woj. lubelskiego oraz po 1 osobie z woj. podlaskiego  i podkarpackiego.

Z kolei po południu resort poinformował o 64 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, które dotyczą: 20 osób z woj. mazowieckiego, 15 osób z woj. łódzkiego, 10 osób z woj. dolnośląskiego, 6 osób z woj. wielkopolskiego, 5 osób z woj.śląskiego, 4 osób z woj. małopolskiego, 2 osób z woj. lubuskiego oraz po 1 osobie z woj. lubelskiego i warmińsko-mazurskiego.

Wcześniej, po godzinie 12, MZ potwierdziło 16 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, które dotyczą: 5 osób z woj. lubelskiego, 4 osób z woj. małopolskiego, 3 osób z woj. dolnośląskiego, 2 osób z woj. podkarpackiego oraz po 1 osobie z woj. pomorskiego i opolskiego

Natomiast przed godziną 9 rano resort informował o 11 nowych zakażeniach, które dotyczą: 5 osób z woj. śląskiego, po 2 osoby z woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego oraz po 1 osobie z woj. warmińsko-mazurskiego i podkarpackiego.

21 marca

W sobotę wieczorem resort poinformował o 44 nowych przypadkach koronawirusa. Dotyczą one 20 osób z woj. mazowieckiego, 15 osób z woj. łódzkiego, 5 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. kujawsko-pomorskiego i po 1 osobie z woj. lubelskiego i świętokrzyskiego.

Ok. godziny 18, MZ poinformowało o wykryciu koronawirusa u kolejnych 40 osób. Potwierdzone przypadki zakażenia dotyczą: 19 osób z woj. łódzkiego, 7 osób z woj. śląskiego, 5 z woj. podkarpackiego, 5 osób z woj. dolnośląskiego, 3 osób z woj. pomorskiego i 1 osoby z woj. małopolskiego.

W południe potwierdzono 13 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem: 4 z woj. wielkopolskiego, 3 z woj. dolnośląskiego, 2 z woj. podlaskiego i po 1 z woj. podkarpackiego, małopolskiego, lubelskiego i kujawsko-pomorskiego.

W sobotę rano, 21 marca, MZ informowało o 14 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Dotyczą one 4 osób z województwa wielkopolskiego, 3 z woj. śląskiego, 3 z woj. warmińsko-mazurskiego i po 1 osobie z woj. pomorskiego, lubelskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

20 marca

W piątek po południu MZ poinformowało o wykryciu koronawirusa u kolejnych 33 osób. Potwierdzone przypadki zakażenia dotyczą: 25 osób z woj. mazowieckiego, 3 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 2 osób z woj. dolnośląskiego i po 1 osobie z woj. pomorskiego, podlaskiego i podkarpackiego.

Wieczorem resor przekazał, że potwierdzono 14 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - dotyczą one dziewięciu osób z woj. łódzkiego, trzech osób z woj. śląskiego i po jednej osobie z woj. warmińsko-mazurskiego, małopolskiego.

20 marca zmarła 27-letnia pacjentka zakażona koronawirusem, która przebywała w szpitalu w Łańcucie. Kobieta została przeniesiona ze szpitala w Nisku w 7. dobie po cesarskim cięciu. Miała niewydolność oddechową, a w 13. dobie rozwinęła się u nie sepsa, która była bezpośrednią przyczyną śmierci - dlatego resort zdrowia nie uwzględnił tego zgonu w statystykach dot. COVID-19. CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus: kolejny zgon w Polsce. Zmarła 27-letnia kobieta

19 marca

W czwartek wieczorem MZ podało, że nowe przypadki zakażenia dotyczą 32 osób: 16 osób z woj. mazowieckiego, sześciu osób z woj. śląskiego, pięciu osób z woj. lubuskiego i po jednej osobie z woj. wielkopolskiego, podkarpackiego, małopolskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego. „Z uwagi na powtórzone badania w Białymstoku i Wałbrzychu, które okazały się ujemne, jedna osoba z Białegostoku i jedna z Wałbrzycha zostają wyłączone z dotychczasowych potwierdzonych wyników” – wyjaśnił resort.

W czwartek po południu MZ potwierdziło 13 nowych zakażeń w woj. dolnośląskim, trzy w woj. kujawsko-pomorskim, dwa w woj. podkarpackim i po jednym w woj. lubuskim i warmińsko-mazurskim.

19 marca rano resort informował o 18 nowych przypadkach - dotyczą one sześciu osób z woj. śląskiego, sześciu z woj. łódzkiego, trzech z woj. lubelskiego i po jednej osobie z woj. opolskiego, wielkopolskiego oraz świętokrzyskiego.

18 marca

O 36 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem resort poinformował w środę wieczorem. Nowe przypadki dotyczą 28 osób z woj. mazowieckiego, czterech z woj. śląskiego, dwóch osób z woj. dolnośląskiego oraz po jednej osobie z województw pomorskiego i opolskiego.

W środę po południu potwierdzono pięć kolejnych przypadków zakażenia. Są to dwie osoby z woj. podkarpackiego i po jednej osobie z woj. lubuskiego, małopolskiego i podlaskiego.

W środę rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ośmiu nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Nowe przypadki dotyczą czterech osób z województwa warmińsko-mazurskiego, dwóch z woj. śląskiego i po jednej osobie z woj. podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Nie ma już województwa, w którym nie byłoby zakażenia nowym koronawirusem.

W środę ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze został wypisany "pacjent zero", czyli pierwsza osoba w Polsce, u której zdiagnozowano zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Szef oddziału zakaźnego lek. Jacek Smykał poinformował, że kolejne badania pacjenta dały wynik negatywny i można go uznać za wyleczonego.

17 marca

We wtorek po południu Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 16 nowych przypadkach zakażenia. Jak podaje resort, potwierdzone przypadki dotyczą: 6 osób z woj. dolnośląskiego, 3 osób z woj. łódzkiego, 2 osób z woj. śląskiego, 2 osób z woj. wielkopolskiego i po 1 osobie z woj. małopolskiego, lubelskiego i kujawsko-pomorskiego. 

We wtorek po godz. 21, że jest 17 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Nowe przypadki dotyczą ośmiu osób z woj. łódzkiego, pięciu z woj. dolnośląskiego i po jednej osobie z woj. opolskiego, śląskiego, zachodniopomorskiego i podlaskiego.

16 marca

Wieczorem MZ podało, że przybyło 21 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia. Nowe potwierdzone przypadki zakażenia dotyczą 10 osób z woj. łódzkiego, 5 osób z woj. mazowieckiego, 3 osób z woj. dolnośląskiego, 1 osoby z woj. lubelskiego, 1 osoby z woj. wielkopolskiego i 1 osoby z woj. podkarpackiego. Jak podaje resort, pacjenci są w stanie stabilnym.

Po południu w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem potwierdzonych testami laboratoryjnymi. Chodzi o 3 osoby z woj. mazowieckiego (Radom, Warszawa), 1 osobę z woj. małopolskiego (Kraków) i 2 osoby z woj. śląskiego (Zawiercie).

W poniedziałek rano resort zdrowia poinformował o 25 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Potwierdzone przypadki dotyczą 9 osób z woj. dolnośląskiego (Wrocław i Wałbrzych), 5 osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), 3 osób z woj. wielkopolskiego (Kalisz i Poznań), 2 osób z woj. opolskiego (Opole), 2 osób z woj. śląskiego (Cieszyn, Tychy). 2 osób z podkarpackiego oraz 2 osób z woj. łódzkiego (Łódź). Tylko jedna osoba jest w stanie średnim, pozostali pacjenci są w stanie dobrym - podano na Twitterze.

15 marca

Ministerstwo zdrowia poinformowało w niedzielę rano o siedmiu nowych zakażeniach. Potwierdzone nowe przypadki dotyczą osób z woj. podkarpackiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego i lubelskiego. W niedzielę po godz. 15 potwierdzono osiem nowych przypadków z województw: mazowieckiego, łódzkiego i lubuskiego, a wieczorem o czterech kolejnych z woj. śląskiego, łódzkiego i lubelskiego. Wieczorem powiadomiono o kolejnych dwóch zakażeniach - we Wrocławiu i Szczecinie. Resort przekazał, że wszyscy pacjenci są w stanie dobrym.

14 marca

Resort poinformował wieczorem o kolejnych 10 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych wynikami testów laboratoryjnych. Przypadki te dotyczą trzech osób z Warszawy, jednej z Rzeszowa, dwóch z Wrocławia, dwóch z Łodzi oraz dwóch z Lublina. MZ poinformowało również, że zmarła trzecia osoba zakażona koronawirusem.

W sobotę rano resort zdrowia poinformował o 16 kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem. Dotyczą one m.in. dwóch osób z woj. pomorskiego (Gdańsk) i jednej z opolskiego (Opole), dwóch osób z woj. świętokrzyskiego (Starachowice), trzech z woj. dolnośląskiego (dwa to Wrocław i jeden Bolesławiec), pięć z woj. lubelskiego (Lublin) oraz trzech z woj. łódzkiego (Łódź).

13 marca

13 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 17 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.

Inne potwierdzone w piątek wyniki dotyczyły m.in. osób z woj. śląskiego (Zawiercie), woj. podkarpackiego (Nisko, Leżajsk), woj. wielkopolskiego (Poznań), woj. lubelskiego (Lublin), woj. dolnośląskiego (Wrocław) i woj. łódzkiego (Łódź). Cztery potwierdzone przypadki dotyczą osób z Warszawy. 

12 marca

W czwartek potwierdzono 20 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce.

12 marca poinformowano również o pierwszej ofierze śmiertelnej koronawirusa w Polsce - jest nią 57-letnia kobieta, która przebywała na oddziale zakaźnym Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu; od początku jej stan był ciężki; miała objawy zapalenia płuc o bardzo ciężkim przebiegu klinicznym, była podłączona do respiratora i utrzymywana w stanie śpiączki farmakologicznej.

Nowe przypadki potwierdzonych laboratoryjnie zakażeń odnotowano w: Szczecinie, Opolu, Rzeszowie, jeden w Poznaniu, dwa na Mazowszu, cztery w Lubelskiem, trzy na Dolnym Śląsku, trzy na Śląsku i jeden w Łódzkiem. Dwóch pacjentów na Mazowszu, podobnie jak pozostali chorzy w tym województwie, hospitalizowanych jest w Warszawie. Razem daje to sześć potwierdzonych przypadków zakażenia w Mazowieckiem.

Sześć przypadków jest już również w województwie lubelskim. Wszyscy czworo pacjenci, o których poinformował w czwartek resort, są w szpitalu w Lublinie. Pacjent, u którego we wtorek potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia w tym regionie, przebywa natomiast w szpitalu Bełżycach, a pacjentka z drugim przypadkiem także w Lublinie.

Troje pacjenci z Dolnego Śląska ze stwierdzonym koronawirusem są w szpitalach we Wrocławiu i w Oleśnicy. Rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego Urszula Małecka poinformowała PAP w czwartek, że pacjenci w stolicy Dolnego Śląska to dwaj mężczyźni w młodym i w średnim wieku. Łącznie hospitalizowanych w województwie jest sześć osób z koronawirusem, a jedna zakażona przebywa w kwarantannie domowej. Pierwszy przypadek potwierdzono w piątek.

Troje pacjenci ze Śląska są w szpitalach w Sosnowcu, Chorzowie i Zawierciu. Łącznie na terenie województwa przebywa 11 osób z potwierdzonym koronawirusem. Poza wspomnianymi pięcioro pacjentów jest w Raciborzu i troje w Cieszynie. Pierwsze przypadki potwierdzono w niedzielę.

Jeden pacjent w województwie łódzkim jest hospitalizowany w Łodzi. To drugi przypadek w tym województwie. Pierwszy stwierdzono w środę u młodej kobiety, która przebywa także w szpitalu w Łodzi.

11 marca

W środę potwierdzono w sumie dziewięć nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Rano MZ poinformowało o trzech kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Wykryto je u młodego mężczyzny w Warszawie oraz u dwóch kobiet - w Łańcucie (woj. podkarpackie) i w Lublinie. Po godz. 14.30 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o dwóch nowych przypadkach - chodzi o dziecko z Cieszyna w woj. śląskim oraz młodą kobietę z Łodzi. Wieczorem potwierdzono cztery kolejne przypadki zakażenia SARS-COV-2 - dotyczą kobiety z Poznania, mężczyzny z Opola i dwóch kobiet z Ostródy (woj. warmińsko-mazurskie). MZ informowało, że stan zdrowia pacjentów jest dobry.

Potwierdzony przypadek zakażenia SARS-CoV-2 u kobiety w Łańcucie jest pierwszym w województwie podkarpackim. W Warszawie hospitalizowani są wszyscy czworo pacjenci z potwierdzonym zakażeniem w województwie mazowieckim. Obecność koronawirusa potwierdzono również u dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosława Miki, po jego powrocie z wojskowej narady w Niemczech.

10 marca

We wtorek 10 marca potwierdzono w Polsce pięć nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 – jeden w Warszawie, dwa w Cieszynie, jeden we Wrocławiu i jeden w woj. lubelskim.

W przypadku województwa lubelskiego pierwszy przypadek potwierdzono we wtorek wieczorem u mężczyzny w wieku ok. 50-60 lat. Pacjent jest w ciężkim stanie, trafił do szpitala w Bełżycach. Wojewoda lubelski Lech Sprawka zapowiadał, że jeśli stan pacjenta na to pozwoli, zostanie on przetransportowany do Lublina. W sumie w województwie stwierdzono już dwa zachorowania.

21. przypadek zakażenia dotyczy pacjentki z województwa dolnośląskiego, która przebywa w szpitalu we Wrocławiu. "To młoda kobieta z tego samego ogniska epidemicznego co 73-letni pacjent zakażony koronawirusem, który jest hospitalizowany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu” - powiedział PAP państwowy wojewódzki inspektor sanitarny dr n. med. Jacek Klakočar. 73-latek trafił do wrocławskiego szpitala w piątek, zaraził się od członka rodziny, który przyjechał z USA. Jego stan jest ciężki. Później do szpitala trafiła 74-letnia kobieta, powiązana rodzinnie ze starszym mężczyzną, która również jest zakażona koronawirusem.

Jeśli chodzi o pozostałych trzech zdiagnozowanych 10 marca pacjentów, to według informacji przekazanych przez ministra zdrowia, osoby te przyjechały z Włoch, część z nich objęta była kwarantanną. Szef resortu zdrowia dodał, że w Polsce nie ma poziomej transmisji wirusa SARS-CoV-2. Zapewnił też, że służby sanitarne lokalizują w tej chwili wszystkie osoby, które mogły mieć styczność z tymi chorymi.

9 marca

W poniedziałek 9 marca  poinformowano o pierwszym potwierdzonym przypadku zakażenia w Krakowie. "W szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie na oddziale zakaźnym przebywa ponad 60-letni pacjent zarażony koronawirusem – powiedział PAP dyrektor szpitala Jerzy Friediger. "Mężczyzna trafił do szpitala w sobotę wieczorem. W ostatnim czasie przebywał w północnych Włoszech. Jego stan jest dobry, stabilny" – powiedział dyrektor.

O kolejnych przypadkach poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Dotyczą osób w Krakowie, Raciborzu i Wrocławiu. "Ważne, że te wszystkie osoby były objęte monitoringiem służb sanitarnych. To nie są osoby, o których nie wiedzieliśmy, czy które pojawiły się nowe" – zaznaczył szef MZ. Podkreślił, że pokazuje to, iż kwarantanna ma ogromny sens.

9 marca po południu MZ poinformowało o kolejnym, 17. przypadku zakażenia - to kobieta w średnim wieku, która przebywa w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Strusia w Poznaniu. Jak podał rzecznik szpitala Stanisław Rusek, jej stan jest ciężki. Kobieta w średnim wieku trafiła do szpitala w niedzielę. "Ma objawy zapalenia płuc o bardzo ciężkim przebiegu klinicznym, jest podłączona do respiratora i jest w stanie śpiączki farmakologicznej" – powiedział PAP Rusek. Jak wyjaśnił, kobieta miała kontakt z osobą, która wróciła z Włoch i która miała katar. Zastrzegł, że u osoby tej nie wystąpiły objawy konieczne do izolacji i badań w kierunku występowania koronawirusa. 

8 marca

W niedzielę 8 marca resort zdrowia poinformował w sumie o pięciu potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych przypadkach zakażenia koronawirusem. 

Potwierdzone wyniki dotyczą kobiety z województwa mazowieckiego (Hiszpanki, która do Polski przyleciała z Niemiec samolotem) i mężczyzny z województwa śląskiego (odbył w ostatnich dniach podróż autokarem z Włoch), którzy przebywają w szpitalach w Warszawie i Raciborzu. "Pacjenci to osoby w sile wieku. Oboje są w stanie dobrym. Służby sanitarno-epidemiologiczne docierają do wszystkich, którzy mogli mieć kontakt z zarażonymi. Część osób już trafiła na kwarantannę" - podano w komunikacie.

8 marca wieczorem resort zdrowia poinformował o trzech kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. To kobieta z województwa śląskiego i dwaj mężczyźni z woj. mazowieckiego i dolnośląskiego. Chorzy przebywają w szpitalach w Raciborzu, Wrocławiu i Warszawie. Jak wynika z komunikatu MZ, pacjentka to "osoba w sile wieku", która była na kwarantannie i trafiła z niej prosto do szpitala. Pacjent z Warszawy jest osobą młodą, która wróciła w ostatnim czasie z Włoch.

Z kolei pacjent z Wrocławia to osoba starsza, po kontakcie z osobą bliską, która jest obecnie hospitalizowana za granicą. Według informacji przekazanej PAP przez rzeczniczkę Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu Urszulę Małecką, pacjent jest w ciężkim stanie. Według rzeczniczki, mężczyzna zaraził się od członków rodziny, którzy przyjechali do niego z USA. Bliscy pacjenta zostali objęci nadzorem służb medycznych.

6-7 marca

Kolejne pięć potwierdzonych przypadków, o których poinformowano 6 i 7 marca, to: dwoje pacjentów przebywających w szpitalu w Szczecinie (przyjechali w Włoch), jeden w szpitalu Wrocławiu (przyleciał z Wielkiej Brytanii) i dwoje pacjentów w szpitalu w Ostródzie (osoby te podróżowały autokarem z Niemiec razem z mężczyzną, u którego potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce).

4 marca

W Polsce pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono 4 marca. Pacjent, u którego go wykryto, jest hospitalizowany w Zielonej Górze. Przyjechał autokarem z Niemiec.

CZYTAJ TAKŻE:

Koronawirus SARS-CoV-2: jaka jest liczba zakażonych i ofiar śmiertelnych na świecie 

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy zakażenia, leczenie. Jak się chronić?

Zgodnie z piątkowymi danymi Ministerstwa Zdrowia, badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 168 osób. Łączny bilans wynosi 1389 osób, z których 16 zmarło. W poniedziałek liczba nowych zakażeń wynosiła 116, we wtorek - 152, w środę – 151, w czwartek – 170. W piątek po godz. 21 było 168 nowych przypadków. Najwięcej potwierdzonych zakażeń jest obecnie w woj. mazowieckim – 318, a najmniej w woj. podlaskim – 17.

Źródło: Puls Medycyny

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj
× Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.