MZ chce zmienić zasady funkcjonowania komisji bioetycznych
Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany w funkcjonowaniu komisji bioetycznych oraz Odwoławczej Komisji Bioetycznej. Co w tych zmianach nie podoba się Naczelnej Radzie Lekarskiej?

Chodzi o projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie komisji bioetycznej oraz Odwoławczej Komisji Bioetycznej. Projekt reguluje m.in. kwestię wymagań stojących przed ewentualnym członkiem komisji bioetycznej.
Kto będzie mógł zasiąść w komisji bioetycznej?
Jak informuje NIL, projektu rozporządzenia wprowadza zasadę, że ta sama osoba może być członkiem komisji bioetycznej tylko dwa razy - przez dwie następujące po sobie kadencje.
- Wprowadzenie projektowanego ograniczenia w dopuszczalności pełnienia funkcji członka komisji bioetycznej może negatywnie wpłynąć na możliwość wyłonienia i powołania do komisji bioetycznych osób z odpowiednim doświadczeniem - uważa NIL.
Co więcej, projekt precyzuje, że członek komisji powinien mieć co najmniej 10 letnie doświadczenie w wykonywaniu zawodu lekarza oraz co najmniej 5 lat praktyki w prowadzeniu badań naukowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. W ocenie samorządy wymóg dot. doświadczenia w prowadzeniu badań jest zbędny.
Skąd pieniądze?
Zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza i lekarza dentysty komisja bioetyczna ma trzy miesiące od otrzymania kompletnej dokumentacji eksperymentu medycznego na wyrażenie opinii. Trzy miesiące to także czas dla Komisji Odwoławczej na rozpatrzenie odwołania.
- Projektowane rozporządzenie wprowadza dodatkowe terminy na dokonanie poszczególnych czynności w toku rozpoznawania wniosku lub odwołania wskazując np. że czas przeznaczony na przygotowanie opinii nie powinien przekraczać w przypadku komisji bioetycznej 14 dni od dnia otrzymania dokumentacji eksperymentu i 30 dni w przypadku Odwoławczej Komisji Bioetycznej. Przygotowanie projektu opinii jest z pewnością tym etapem rozpoznawania wniosku albo odwołania, który jest najbardziej pracochłonny i czasochłonny. Stąd zupełnie niezrozumiałe jest wprowadzenia tych terminów - ocenia NIL.
Koniecznym jest zatem uzupełnienie regulacji dotyczących sposobu działania komisji bioetycznych o szczegółowe zasady ich finansowania.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Zmiany w powoływaniu komisji bioetycznej oraz Odwoławczej Komisji Bioetycznej
Źródło: Puls Medycyny