MZ będzie wdrażało dwa rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję. Jakie?
Ministerstwo Zdrowia planuje wdrażanie sztucznej inteligencji w ramach KPO. Z planów, które mamy w tym zakresie, chciałbym zwrócić szczególną uwagę na dwa - mówi Hubert Życiński z Departamentu Innowacji w resorcie zdrowia.

- Ostatnie lata przyniosły dynamiczny rozwój polskiego e-zdrowia, do czego w niemałym stopniu przyczyniła się pandemia COVID-19. Coraz odważniej mówi się wobec tego o szerszym wykorzystaniu w praktyce klinicznej rozwiązań opartych o algorytmy sztucznej inteligencji. Jakie plany ma w tym obszarze Ministerstwo Zdrowia?
- O potrzebie wdrożenia technologii przepływu danych medycznych, sztucznej inteligencji, edukacji środowiska lekarskiego i pacjentów w tym zakresie, warunkach na zmiany technologiczne oraz nowych projektach w ochronie zdrowia dotyczących przesyłania danych zdrowotnych rozmawiali eksperci podczas kolejnego spotkania lekarzy innowatorów NIL IN pt. „Europejska przestrzeń danych medycznych i sztuczna inteligencja”, 13 grudnia w siedzibie NIL.
Zastosowanie sztucznej inteligencji (AI) w zdrowiu może być szerokie: oparte o AI narzędzia mogą posłużyć zarówno do optymalizacji organizacji OZ, jak i do opracowania skuteczniejszych algorytmów diagnostyczno-terapeutycznych.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Telemedycyna i zdrowie cyfrowe: dużo mówimy, a mało robimy? Eksperci o braku “marchewki”
Jakie rozwiązania wykorzystujące AI będzie rozwijał resort zdrowia?
Hubert Życiński, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Zdrowia, przyznał, że resort ceni rozwiązania oparte na AI właśnie jako narzędzia wsparcia dla medyków i organizatorów ochrony zdrowia, ale nie rozwiązania, które mogłoby ich wyręczyć w pracy.
– Ministerstwo Zdrowia planuje wdrażanie sztucznej inteligencji w ramach KPO (Krajowego Planu Odbudowy - red.). Z planów, które mamy w tym zakresie, chciałbym zwrócić szczególną uwagę na dwa. Są to dwie usługi: system analizy zdrowia pacjenta i system wsparcia decyzji lekarza z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji. Planujemy także kontynuację naszych aktywności związanych z Domową Opieką Medyczną oraz wdrażaniem do praktyki wyrobów medycznych, wykorzystujących AI do gromadzenia i analizowania danych - wyliczył Hubert Życiński.
Jednym z narzędzi, jakie będzie rozwijało MZ, jest to mające na celu agregację danych pochodzących z różnych urządzeń wykonujących pomiary medyczne lub pomiary związane ze stylem życia pacjenta. Wyniki tych pomiarów będą trafiały na Internetowe Konto Pacjenta.
Zakładane etapy usługi obejmują:
- utworzenie interfesjów wymiany danych z aplikacji zbierających dane z urządzeń wearbies;
- utworzenie systemu gromadzenia i przetwarzania danych;
- przygotowanie interfejsu dla pacjentów prezentującego dane z urządzeń wearbies wraz z pierwszą interpretacją wyników i zaleceniami profilaktycznymi oraz scoringiem pacjenta;
- rozwój systemu i interfejsów prezentacji danych pacjentów i lekarzy.
– To narzędzie, które w perspektywie kilku lat pozwoli na szersze zbieranie danych dotyczących zdrowia i stylu życia pacjentów. (...) Drugim narzędziem, na jakim się koncentrujemy, jest to wspierające proces decyzyjny lekarza - wskazał Hubert Życiński.
Będzie to narzędzie umożliwiające i pobieranie przez system centralny dokumentacji wykonywanych badań laboratoryjnych i obrazowych w celu m.in. inteligentnego wyszukiwania zmian nowotworowych lub wskazań do diagnostyki w kierunku cukrzycy. Zakładanym wynikiem analizy ma być powstanie raportu, który następnie trafi do personelu medycznego, przede wszystkim lekarzy rodzinnych, aby wesprzeć ich w podjęciu decyzji i konieczności zlecenia dodatkowych badań lub przekazania pacjenta pod opiekę innego specjalisty.
Ich wdrażanie, jak poinformował Hubert Życiński, jest zaplanowane do 2026 r.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Diagnostyka raka prostaty - sztuczna inteligencja wyda drugą "opinię lekarską"
Źródło: Puls Medycyny