Moczenie nocne to choroba
W Światowy Dzień Moczenia Nocnego, obchodzony corocznie w ostatni wtorek maja eksperci wezwali do pogłębienia wiedzy na temat stanu chorobowego, jakim jest moczenie nocne. Tegoroczne hasło ŚDMN to: „Time to Take Action”, czyli „Czas na działanie”.
Ok. 5-10 proc. siedmiolatków regularnie moczy się w nocy, a problem może się utrzymywać przez okres dojrzewania do wieku dorosłego. W większości przypadków moczenie nocne jest stanem chorobowym spowodowanym nadmiernym wytwarzaniem moczu w nocy lub zmniejszoną pojemnością pęcherza moczowego. Może wpływać na samoocenę dziecka, jego dobrostan psychiczny oraz funkcjonowanie w ciągu dnia.
„Aby leczenie moczenia nocnego było skuteczne, lekarze powinni traktować moczenie nocne jako odrębne schorzenie, a nie tylko objaw zaburzeń psychicznych” – powiedział dr Michał Maternik z Kliniki Chorób Nerek i Nadciśnienia Dzieci i Młodzieży w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.
„Przez dziesiątki lat moczenie nocne uważano za nieskomplikowane schorzenie, które ustępuje samoistnie. Obecnie jednak uznaje się je za złożoną chorobę uwarunkowaną przez kilka czynników, takich jak nieprawidłowa czynność pęcherza moczowego oraz nadmierne wytwarzanie moczu w nocy” –komentuje prof. Serdar Tekgul z Kliniki Urologii na Uniwersytecie Hacettepe w Turcji. „Obecnie jednak uznaje się je za złożoną chorobę uwarunkowaną przez kilka czynników, takich jak nieprawidłowa czynność pęcherza moczowego oraz nadmierne wytwarzanie moczu w nocy” – dodaje prof. Serdar Tekgul.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: IKA