Mnogie pierwotne nowotwory to spore wyzwanie dla lekarzy. Doniesienia z PTOK 2022
Jednym z tematów podjętych podczas tegorocznego kongresu Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej było postępowanie w przypadku współwystępowania kilku niezależnych nowotworów u jednego pacjenta. Mimo że w medycynie jest to problem znany od dawna, a obecne metody diagnostyczne są coraz bardziej precyzyjne, to postawienie pewnego rozpoznania wciąż stanowi nie lada wyzwanie.

– Podczas jubileuszowego, 25. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, Sekcja Młodych Onkologów PTOK, która jest bardzo prężnie działającym środowiskiem młodych lekarzy, przygotowała sesję edukacyjną poświęconą szczególnie trudnym sytuacjom klinicznym - mówi dr hab. n. med. Barbara Radecka, specjalista onkologii klinicznej, chemioterapii nowotworów i chorób wewnętrznych, ordynator Kliniki Onkologii Opolskiego Centrum Onkologii i Uniwersytetu Opolskiego.
Jednym z doniesień, przedstawionych podczas tej sesji, był przypadek leczenia chorej, u której rozpoznano jednoczasowo dwa niezależne nowotwory złośliwe: raka piersi i raka płuca.
– To bardzo trudna sytuacja kliniczna, która zawsze jest bardzo wymagająca w procesie diagnostycznym i podejmowania decyzji terapeutycznych. Niejednokrotnie wiąże się z licznymi kompromisami, które trzeba wypracować w celu wyboru optymalnego postępowania u danego pacjenta - podkreśla specjalistka.
Zapraszamy do oglądania.
Źródło: Puls Medycyny